Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Palimpsest alkoholowy – „urwany film” po spożyciu alkoholu

palimpsest alkoholowy

Palimpsest alkoholowy – „urwany film” po spożyciu alkoholu

Przebudzenie - 22.06.2022

Rate this post

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno alkoholika, jego bliskich, jak i osób znajdujących się w jego otoczeniu. Nadmierne spożywanie etanolu wpływa na degradację narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka, serce czy mózg. Z uszkodzeniem tego ostatniego wiąże się schorzenie zwane palimpsestem alkoholowym lub amnezją alkoholową.

Przeczytaj także: Alkohol a wątroba – jakie zmiany występują?

Spis treści

Palimpsest alkoholowy – co to?

Nadmierne spożywanie alkoholu, prowadzi do występowania wielu zaburzeń psychicznych, jednym z nich jest właśnie palimpsest alkoholowy. To specyficzne zaburzenie pamięci, mogące trwać od kilku minut do kilku godzin. W tym czasie mózg nie jest w stanie zapamiętywać i odtwarzać zdarzeń oraz ich szczegółów. Osoba dotknięta tym schorzeniem, nie może przypomnieć sobie niczego, co miało miejsce po spożyciu dużej ilości alkoholu. Co ważne, w czasie trwania palimpsestu nie następuje utrata przytomności, a osoby, które go doświadczają, mają większe skłonności do podejmowania ryzykownych, impulsywnych decyzji, częściej doznają obrażeń fizycznych oraz są bardziej podatni na zatrucie alkoholem a w wyniku tego, na śmierć. Wyróżnia się dwa rodzaje palimpsestu alkoholowego – całkowity oraz częściowy. Czasem alkoholik po czasie jest w stanie wrócić wspomnieniami do niektórych wydarzeń, jednak nie jest to możliwe w 100% i przypominają one często marzenia senne.

W przypadku długotrwałego spożywania alkoholu, zaburzenie to może przejść w stan przewlekły i pojawiać się za każdym razem, gdy chory sięgnie po używkę.

Kogo dotyka palimpsest alkoholowy?

Każdy, kto spożywa alkohol w nadmiernych ilościach, jest narażony na wystąpienie amnezji alkoholowej. Według badań, osoby, które genetycznie mają mniej wydajny metabolizm alkoholu, są bardziej podatne na występowanie tego zaburzenia. Płeć również ma znaczenie – kobiety spożywające alkohol metabolizują go wolniej od mężczyzn, często mają też mniejszą masę ciała i mniej wody w organizmie, co sprawia, że szkodliwa substancja zostaje w ich ciele dłużej i może wyrządzić więcej szkód. Podatną na występowanie zaburzeń pamięci po nadmiernym spożyciu alkoholu grupą są również osoby młode, które często dopiero zaczynają sięgać po tę używkę i nie znają umiaru w jej spożywaniu.

urwany film

Amnestyczne formy zatrucia alkoholowego zazwyczaj zdarzają się u osób, które w krótkim czasie do organizmu dostarczają duże dawki alkoholu. 

Co dzieje się z mózgiem w trakcie trwania palimpsestu?

Występowanie zaburzeń psychicznych takich jak palimpsesty alkoholowe świadczy o uszkodzeniu mózgu. Komórki mózgowe zaczynają obumierać, migracja neuronów zostaje zaburzona oraz dochodzi do uszkodzeń poszczególnych części tego organu, m.in. ciała modzelowatego czy płatów czołowych.

Jednorazowe wystąpienie tego schorzenia, powstałe w wyniku pojedynczego nadmiernego spożycia alkoholu, nie powinno pozostawić długotrwałych śladów w mózgu, natomiast ciągłe dostarczanie etanolu do krwi prowadzi do trwałego uszkodzenia organu i upośledzenia zdolności zapamiętywania.

Urwany film po alkoholu – skutki

Zaburzenia pamięci związane z nadużywaniem alkoholu mogą być bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że osoba będąca w stanie amnezji nie jest świadoma swoich czynów, nierzadko robi rzeczy, których nie podjęłaby się w stanie trzeźwości, włączając w to łamanie prawa, np. kradzieże, pobicia, morderstwa czy przestępstwa na tle seksualnym. Chory ma też większe skłonności do samookaleczania, co skutkować może poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią. Brak świadomości i samokontroli może prowadzić do ryzykownych decyzji, których osoba po minięciu palimpsestu będzie żałować, np. zostawienie całego swojego majątku w kasynie.

Ruchy, które chory podejmuje w trakcie trwania epizodu, mogą mieć wpływ na całego jego późniejsze życie, oraz życie innych ludzi, których po drodze spotka.

Przeczytaj także: Cukrzyca typu 2 a alkohol – czy cukrzyk może pić alkohol? 

Palimpsest alkoholowy – leczenie

Częste występowanie palimpsestu jest jedną z oznak świadczących o uzależnieniu od alkoholu. Osoba, która doświadcza tego zaburzenia, musi zdać sobie sprawę ze swojego problemu i podjąć leczenie. Najważniejszym elementem prowadzącym do wyleczenia jest zaprzestanie picia. Aby tego dokonać, uzależniony musi chcieć zerwać z nałogiem i zacząć terapię. Leczenie powinno odbywać się w specjalistycznym ośrodku, pod opieką lekarzy i terapeutów. Czasem można wspomagać terapię środkami farmakologicznymi, przepisanymi przez specjalistów. Jeśli uszkodzenie mózgu jest duże, a palimpsesty występują bardzo często, konieczne jest leczenie neurologiczne, mające na celu zahamowanie obumierania komórek mózgowych i polepszenie stanu mózgu.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873