telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Jak długotrwałe spożywanie narkotyków wpływa na życie osoby uzależnionej?

zażywanie narkotyków

Jak długotrwałe spożywanie narkotyków wpływa na życie osoby uzależnionej?

Przebudzenie - 28.09.2023

5/5 - (1 vote)

Narkotyki sieją spustoszenie w organizmie człowieka. Wraz z kolejną przyjętą dawką pojawiają się nowe symptomy, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Z czasem dochodzi do nieodwracalnych zmian, natomiast brak leczenia może skutkować śmiercią osoby uzależnionej.

Co to jest narkomania?

Narkomania to postępująca choroba, której podłożem jest uzależnienie od środków odurzających zawartych w narkotykach. Prowadzi ona do zatrucia organizmu oraz zmian, które wyniszczają ludzkie ciało.

Jakie są przyczyny?

Zażywanie narkotyków ma zazwyczaj swoje indywidualne podłoże. Każda osoba wskazuje swoje przyczyny, dla których postanowiła po nie sięgnąć. W grupie osób młodych duży wpływ ma grupa rówieśnicza, a dokładniej presja środowiska czy chęć zaimponowania znajomym. W dorosłym życiu podłożem często są problemy rodzinne, emocjonalne czy zawodowe, niska samoocena, utrata bliskiej osoby, traumatyczne dzieciństwo, depresja, przewlekły stres oraz nieustający ból lub cierpienie. Głównym podłożem sięgnięcia po narkotyki jest doznanie ukojenia, chwili zapomnienia oraz ucieczka od zmartwień czy dolegliwości.

Jakie są objawy zażywania narkotyków?

Występowanie określonych symptomów jest zależne od indywidualnych predyspozycji oraz typu zażywanej substancji. Najbardziej charakterystycznymi objawami spożywania narkotyków są:

  • rozszerzone lub nadmiernie zwężone źrenice;
  • zaczerwienienie twardówki;
  • permanentny katar;
  • częste kichanie;
  • wahania nastrojów;
  • nadpobudliwość lub brak chęci do życia;
  • nagłe spadki energii;
  • zaburzenia snu;
  • trudności w koncentracji.

Wraz ze zwiększeniem częstotliwości spożycia, pojawiać się będą kolejne objawy, np. zaniedbywanie higieny, znacząca utrata masy ciała, zmiany w wyglądzie czy wybuchy agresji.

objawy zażycia narkotyku

Jakie środki odurzające są najczęściej stosowane w Polsce?

Ostatnio przeprowadzone badania wskazują, że w poprzednich latach najczęściej zażywanym narkotykiem była marihuana. Odpowiedź tą wskazało 86,2% badanych. Na drugim miejscu ze wskazaniem 52,6% jest ecstasy. Trzecie miejsce to grzyby halucynogenne, po które sięgnęło 32% badanych, natomiast czwarta pozycja przypadła LSD. Zestawienie pięciu najpopularniejszych narkotyków zamyka amfetamina. Co ciekawe, większość badanych spożywała więcej niż jedną substancję.

Jak można wyleczyć się z narkomanii?

Najważniejszym etapem leczenia jest przyznanie się przed samym sobą do uzależnienia i chęć zmiany dotychczasowego życia. Z uwagi na groźne objawy zespołu abstynencyjnego oraz trudności w wyjściu z nałogu, terapia musi być przeprowadzona w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. W pierwszej kolejności pacjent poddawany jest detoksykacji. Dalszym etapem jest terapia, która pozwala przezwyciężyć chęć powrotu do narkotyków oraz opanowanie metod pomagających radzić sobie w codziennym życiu. Poszczególne etapy leczenia dostosowywane są do potrzeb konkretnego pacjenta.

Jak długotrwałe spożywanie narkotyków wpływa na życie?

Warto mieć na uwadze, że nawet jednorazowe zażycie narkotyku negatywnie oddziałuje na organizm człowieka. Częstotliwość spożycia, w dużej mierze będzie wiązała się z coraz poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Początkowo pojawiają się biegunki, niepokój, mdłości, bóle mięśniowe, uczucie zimna, drżenia mięśni, potliwość czy bezsenność. Wraz z przyjmowaniem kolejnych porcji narkotyku dochodzi do występowania poważniejszych objawów, np. delirium czy zapaści. Długotrwałe zażywanie substancji odurzających spowoduje nieodwracalne uszkodzenia w całym organizmie. Mowa tutaj zarówno o sferze fizycznej, jak i psychicznej. Dochodzi wówczas do uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz zaburzenia pracy mózgu, nerek czy wątroby.

Pojawiają się również zmiany w funkcjonowaniu psychicznym. Częstym skutkiem długotrwałego zażywania narkotyków są zaburzenia osobowości, stany lękowe, psychozy, depresja czy manie prześladowcze.

Czy można zneutralizować negatywne skutki zażywania narkotyków?

Skutecznym sposobem, aby zahamować postępujące zmiany w organizmie oraz zneutralizować negatywne skutki spożycia, jest całkowite zaprzestanie zażywania substancji psychoaktywnych. Samodzielna próba zerwania z nałogiem jest wręcz niemożliwa i niebezpieczna. Ważne jest, aby każdy etap wyjścia z uzależnienia był wspomagany przez specjalistów oraz terapeutów. Pozwoli to uniknąć niepożądanych i niebezpiecznych skutków odstawienia narkotyków. Ważne są również przemyślane kampanie profilaktyczne, które w ciekawy sposób zainteresują dzieci i młodzież tematem narkomanii.

Narkomania jest ciężką chorobą, która może prowadzić do śmierci osoby uzależnionej. Warto zatem, jak najszybciej podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia, by zniwelować skutki zażywania narkotyków oraz cieszyć się życiem bez substancji odurzających. Zapraszamy do kontaktu, aby poznać ofertę ośrodka dla narkomanów k. Wrocławia (Wisznia Mała).

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873