Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić najpopularniejsze mity.

Co to jest odwyk alkoholowy i dla kogo jest przeznaczony?

Odwyk to potoczna nazwa leczenia odwykowego. Pojęcie to określa szereg działań specjalistów, których zadaniem jest pomoc i wsparcie w wyjściu z nałogu. Odwyk alkoholowy dzieli się na trzy rodzaje:

  • dzienny – odbywa się na oddziałach odwykowych,
  • ambulatoryjny – odbywa się w poradniach leczenia uzależnień,
  • stacjonarny – odbywa się w zamkniętych ośrodkach.

Najlepsze efekty uzyskiwane są w prywatnych placówkach całodobowych. Odwyk przeznaczony jest dla wszystkich osób, które są uzależnione od alkoholu.

Na czym polega odwyk alkoholowy i ile trwa?

Odwyk to przede wszystkim wsparcie psychoterapeutyczne, którego celem jest uporanie się z mechanizmem uzależnienia oraz przyswojenie nowych nawyków, które pomogą przezwyciężyć chęć sięgnięcia po alkohol. To również wsparcie i wskazówki dotyczące radzenia sobie w nowej sytuacji oraz nauka funkcjonowania w trzeźwym życiu. Terapia polega na spotkaniach indywidualnych i grupowych. Czasami odwyk to również detoks, czyli pozbycie się wszelkich szkodliwych toksyn z organizmu.

Odwyk alkoholowy w prywatnym ośrodku trwa zazwyczaj od 4 tygodni do 3 miesięcy.

Jakie daje efekty?

Odwyk alkoholowy ma za zadanie pomóc osobie uzależnionej wyjść z nałogu i nauczyć ją prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. To kompleksowe działanie, które obejmuje różne sfery życia alkoholika. Wszystko to ma na celu uporanie się z chęcią sięgnięcia po kieliszek oraz utrzymanie abstynencji.

Jakie są mity na temat odwyku alkoholowego?

W społeczeństwie pojawiło się wiele mitów dotyczących terapii odwykowej. Najczęściej powielane informacje to:

MIT 1 – z odwyku alkoholowego korzysta jedynie tzw. margines społeczny

Jest to nieprawdą, gdyż na terapię uzależnień zgłaszają się osoby z wielu środowisk i o różnym statusie społecznym. Cechą wspólną jest potrzeba wsparcia i pomocy w walce z nałogiem. Na terapii można spotkać zarówno osobę bezrobotną, jak i lekarzy, prawników czy policjantów. Uzależnienie nie wybiera i może dotknąć każdego.

MIT 2 – terapia jest czymś poważnym i nie można pozwolić sobie na śmiech czy żarty

To również mit. Terapia to przepracowanie wszystkich emocji. Oczywiście w dużej mierze skupia się ona na negatywnych odczuciach i przeżyciach, ale jest również miejsce na uśmiech czy poczucie humoru. Pozytywne emocje również są częścią wyjścia z uzależnienia.

odwyk alkoholowy grupowa terapia

MIT 3 – terapia zobowiązuje do ujawnienia wszystkich aspektów swojego życia

To kolejny popularny mit. Przepracowanie negatywnych wspomnień i emocji jest kluczowe podczas leczenia, służą temu spotkania indywidualne. Jednak terapeuta nigdy nie będzie wymuszał na pacjencie ujawnienie informacji, o których sam zainteresowany nie chce mówić. Wzajemny szacunek i zaufanie jest najważniejsze.

MIT 4 – zamknięty ośrodek uzależnień przypomina więzienie

To stwierdzenie również jest nieprawdą. Każdy ośrodek posiada swój własny regulamin oraz harmonogram, które muszą być przestrzegane. Ma to wpływ na dobrą organizację dnia. Nie oznacza to jednak zniewolenia czy zamknięcia. Każdy pacjent ma prawo przebywać na terenie ośrodka i korzystać z jego dobrodziejstw. Kontakt z przyrodą jest wręcz wskazany i nikt nie jest zmuszony do przebywania w swoim pokoju.

Co warto wiedzieć przed pójściem na odwyk?

Warunkiem koniecznym przyjęcia na terapię jest zachowanie trzeźwości w chwili stawienia się w ośrodku. Oznacza to również gotowość do podjęcia zmian w swoim życiu. Udając się na leczenie, należy ze sobą zabrać wygodne ubrania, kosmetyki czy obuwie. Ważne, aby mieć przy sobie wszelką dokumentację medyczną oraz wyniki przeprowadzanych badań. W przypadku, kiedy osoba uzależniona przyjmuje na stałe określone leki, musi zabrać je ze sobą wraz z potwierdzeniem konieczności ich zażywania wystawionym przez lekarza. Warto mieć na uwadze, że pobyt w ośrodku to przede wszystkim skupienie koncentracji na terapii, zmianie dotychczasowego życia oraz wyjściu z nałogu. Korzystanie z urządzeń elektronicznych jest możliwe, jednak należy skupić się na efektach działań terapeutycznych i ograniczyć negatywne bodźce.

Dlaczego warto poddać się odwykowi alkoholowemu?

Odwyk alkoholowy to szansa na odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Zaprzestanie picia i chęć podjęcia leczenia są najważniejszymi krokami w walce o zdrowie. Odwyk alkoholowy jest konieczny, gdyż nie jest łatwo poradzić sobie z siłą i skutkami uzależnienia. Warto jednak pamiętać, że odwyk to długotrwały proces, który nie ogranicza się jedynie do pobytu w ośrodku, ponieważ alkoholikiem jest się przez całe życie.

Zerwanie z nałogiem i podjęcie walki o trzeźwe życie to trudny i wymagający proces. Warto jednak podjąć starania, aby uporać się z uzależnieniem.

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...