telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

wieczorna lampka wina kobieta

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Przebudzenie - 12.10.2023

Rate this post

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi zmaga się współczesny człowiek, który nie jest w stanie nadążyć za zbyt szybkim tempem życia w XXI wieku. 

Nawyk picia lampki wina wieczorem 

Do nawyku picia lampki wina wieczorem przyznaje się 1% osób, które wzięły udział w Narodowym Teście Zdrowia Polaków 2022. Za powód sięgania po kieliszek wskazują one przede wszystkim chęć relaksu, pozbycia się skumulowanego w ciągu dnia napięcia oraz odreagowania stresu. Wino spożywane jest także w celu ułatwienia zasypiania przez osoby doświadczające problemów ze snem. Lampka pita wieczorem może być ponadto wykorzystywana jako sposób na rozgrzanie się i rozluźnienie napiętych, obolałych mięśni. 

Skutki zdrowotne picia wieczornej lampki wina 

Wieczorna lampka wina wydaje się niewinna, codzienne picie może jednak prowadzić do wystąpienia poważnych negatywnych skutków zdrowotnych. Zawarty w winie alkohol jest bowiem w stanie obniżyć sprawność układu nerwowego, upośledzając jego pracę. Powoduje również zaburzenia ośrodka ruchu i reakcji wzrokowych oraz słuchowych. Codzienne spożywanie wina może prowadzić do: 

 • rozwoju chorób układu krwionośnego i układu trawiennego, 
 • zaburzeń ośrodka pamięci, 
 • zaburzeń lękowych,
 • depresji. 

Często wywołuje też lub nasila już występujące zaburzenia oddychania w trakcie snu, powodując chrapanie i zwiększając ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. Efektem picia wieczornej lampki wina może być ponadto przyrost wagi ciała wynikający z wysokiej kaloryczności alkoholu. 

Czy codzienne sięganie po lampkę wina można nazwać alkoholizmem? 

Zdaniem wielu osób spożywanie trunków niskoprocentowych, do jakich zalicza się wino, nie powoduje uzależnienia i jest przez to bezpieczniejsze od picia trunków wysokoprocentowych. Przeprowadzone badania pokazują jednak, że przekonanie to nie znajduje poparcia w rzeczywistości. Wino, podobnie do pozostałych trunków niskoprocentowych, jest w istocie tak samo niebezpieczne jak jego wysokoprocentowe zamienniki. Czynnikiem zwiększającym ryzyko popadnięcia w uzależnienie jest bowiem nie rodzaj alkoholu, lecz jego ilość i regularność spożycia. Codzienne sięganie po lampkę wina może nosić znamiona uzależnienia, szczególnie jeśli jest podyktowane chęcią ucieczki od problemów i oderwania się od rzeczywistości lub nieumiejętnością poradzenia sobie ze stresem i odczuwaną presją. 

Kiedy można stwierdzić uzależnienie od alkoholu? 

Wbrew pozorom stwierdzenie uzależnienia od alkoholu wcale nie jest proste. Granica między niewinną rozrywką a nałogiem jest bowiem niezwykle cienka. Na to, że dana osoba może być uzależniona, wskazują przede wszystkim towarzyszące spożyciu alkoholu postawy i zachowania. O alkoholizmie świadczą: 

 • natrętne myśli o piciu alkoholu,
 • nieumiejętność odmówienia drinka, 
 • brak kontroli nad ilością wypitego alkoholu, 
 • złe samopoczucie w wypadku braku możliwości spożycia alkoholu,
 • nieumiejętność spędzania wolnego czasu w sposób inny niż zakładający picie alkoholu, 
 • zaniżanie ilości wypitego alkoholu w rozmowach z innymi osobami,
 • wyraźnie rosnąca lub malejąca tolerancja na alkohol. 

U osób uzależnionych od alkoholu da się ponadto zaobserwować tendencję do zaniedbywania obowiązków służbowych i domowych na rzecz picia. 

wieczorna lampka wina kobieta przed telewizorem w szlafroku

 

Gdzie szukać pomocy w wypadku uzależnienia od alkoholu? 

Osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu wymagają profesjonalnej pomocy, której mogą udzielić odpowiednio wykwalifikowani terapeuci z doświadczeniem w leczeniu alkoholizmu. Próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem są bowiem z reguły nieskuteczne, a zdarza się także, że i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia alkoholika. Sskutecznym sposobem walki z uzależnieniem jest terapia stacjonarna w ośrodku zamkniętym. Placówką tego typu jest nasz Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Przebudzenie, oferujący wsparcie zespołu certyfikowanych specjalistów terapii nałogów – lekarzy, psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów. Monitorują oni postępy chorego na bieżąco, zapewniając mu bezpieczeństwo i dbając o skuteczność procesu terapeutycznego. Wszyscy pracownicy Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień Przebudzenie dokładają wszelkich starań, by osoba zmagająca się z nałogiem alkoholowym odzyskała poczucie własnej wartości i mogła cieszyć się życiem w trzeźwości.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873