Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Alkohol a wątroba – jakie zmiany występują?

wątroba alkoholika

Alkohol a wątroba – jakie zmiany występują?

Przebudzenie - 23.11.2020

Rate this post

Czy wiesz, że wątroba jest największym organem w organizmie człowieka? Pełni wiele ważnych funkcji, wśród których można wymienić detoksykację czy metabolizm. Największym wrogiem wątroby jest alkohol, dlatego często wątroba alkoholika jest w bardzo złym stanie. Czy ból wątroby po alkoholu to objaw choroby? Jak wątroba reaguje na alkohol? Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu i co robić, aby alkohol nie zniszczył wątroby?

Codzienne picie alkoholu a wątroba

Picie alkoholu codziennie to zabójcza ilość nie tylko dla relacji osobistych, kariery zawodowej, ale także dla ciała osoby uzależnionej od alkoholu. Chociaż poprawia nastrój, dodaje pewności siebie i pozwala zapomnieć o problemach, to codzienne picie alkoholu negatywnie wpływa na organizm, a szczególnie na funkcjonowanie nerek, żołądka i wątroby. W jaki sposób piwo lub inny alkohol wpływa na wątrobę?

Napoje alkoholowe pite regularnie, nawet jeśli w różnych ilościach, to działają destrukcyjnie na wątrobę. Przede wszystkim powodują twardnienie i stłuszczanie wątroby. Z tego powodu alkohol wyrządza ogromną krzywdę wątrobie, narażając ją na uszkodzenia i poważne problemy zdrowotne. Uszkodzenie wątroby powstałe w wyniku nadużywania alkoholu niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji.

Wątroba alkoholika – jak wygląda

Dzienne spożycie alkoholu przez osobę dorosłą powyżej 80 g wystarczy, aby narazić wątrobę na różne choroby. Jest to tyle, co około 5 drinków, 1 litr wina czy 2 litry piwa w niedługim odstępie czasu. Alkoholicy zwykle regularnie piją jednak więcej, co sprawia, że ich wątroba przechodzi przez destrukcyjne procesy niszczenia tego organu.

Alkoholowa konsumpcja a wygląd wątroby może się różnić w zależności od ilości spożywanego alkoholu, czasu jego spożycia oraz od uwarunkowań genetycznych. Duże spożycie alkoholu może doprowadzić do tego, że alkoholowe choroby wątroby mogą występować nawet jednocześnie.

Jakie choroby wątroby może mieć alkoholik

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która powoduje zmiany w różnych narządach. Wątroba alkoholika jest narażona na zmiany, które powodują alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby i alkoholową marskość wątroby.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

W obrazie mikroskopowym wątroba alkoholika ze stłuszczeniem wątroby jest pokryta lipidami, które w postaci kropli tłuszczu wypełniają komórkę. Krytyczny wygląd wątroby ma miejsce wtedy, gdy nasilenie stłuszczenia jest tak duże, że obejmuje całą wątrobę, na której tworzą się ziarniki tłuszczowe, które mogą doprowadzić nawet do pękania komórek. Szacuje się, że  alkoholowe stłuszczenie wątroby ma aż 90% osób uzależnionych od alkoholu.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Ta jednostka chorobowa charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia stłuszczenia. Jest zwyrodnieniem komórek wątroby i stanem zapalnym, który rozwija się pod postacią włókniaków. Szybkie odstawienie alkoholu i abstynencja łagodzi skutki alkoholowego zapalenia wątroby, o ile zmiany są łagodne.

Alkoholowa marskość wątroby

Jest końcowym stadium wielu przewlekłych chorób i może mieć różne przyczyny, wśród których uzależnienie od alkoholu często wymienia się w pierwszej kolejności. Marskość wątroby to stan, w którym włóknienie komórek osiąga natężenie powodujące całkowite zatarcie anatomicznej struktury narządu. Dochodzi do zaniku pracy wątroby, której funkcje przejmują guzki rozmaitej wielkości, które tworzą tak zwane skupiska komórek wątrobowych. Konieczna do prawidłowej pracy komunikacja z naczyniami krwionośnymi jest w przypadku marskości wątroby niedostateczna, wskutek czego zwykle dochodzi do martwicy komórek wątrobowych, a w konsekwencji do niewydolności wątroby.

Dlaczego marskość wątroby jest groźna?

Wątroba to organ, który wiele wybacza. Potrafi się regenerować, a nawet zastępować uszkodzone fragmenty. Alkohol a wątroba to jest związek, w którym wątroba jest bezsilna. Zaawansowane zniszczenia wątroby spowodowane przez nadmierną ilość spożywania alkoholu z czasem zmieniają się w marskość wątroby, która oprócz trudności z podstawowymi funkcjami wątroby może powodować:

  • obrzęki,
  • wodobrzusze alkoholowe,
  • żylaki przełyku,
  • żółtaczkę,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zaburzenia snu,
  • upośledzenia świadomości,
  • niedoczynność gruczołów płciowych.

Co robić aby alkohol nie zniszczył wątroby?

Chociaż osobom uzależnionym od alkoholu można wielokrotnie pokazywać przerażający obraz wątroby alkoholika, nie wpływa to zwykle na zmianę ich zachowań. Wątroba posiada zdolność do regeneracji. Jest jednak bezsilna w przypadku nadużywania alkoholu.

Jedynym sposobem na zatrzymanie zmian jest całkowite zaprzestanie picia, a w przypadku uzależnienia kontakt z ośrodkiem uzależnień. Terapia uzależnienia od alkoholu to sposób na przywrócenie zdrowia fizycznego, ale też psychicznego. W Ośrodku Przebudzenie leczymy ciało i głowę, pomagając naszym pacjentom wrócić do aktywnego życia w społeczeństwie i żyć w trzeźwości.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873