telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Rosnąca popularność narkotyków – jak wpływa to na młode pokolenia?

narkotyki nastolatki palenie marihuany alkohol

Rosnąca popularność narkotyków – jak wpływa to na młode pokolenia?

Przebudzenie - 25.10.2023

Rate this post

Narkotyki to niezwykle szkodliwe substancje powodujące powolne wyniszczanie organizmu. Mają one silny wpływ na psychikę człowieka. Spowalniają procesy kognitywne i prowadzą do degradacji intelektualnej, co skutkuje trudnościami w nauce i w wykonywaniu czynności zawodowych. Narkotyki wywołują również skrajne emocje. Zażywające je osoby mają tendencję do przechodzenia ze stanów depresyjnych do nagłej euforii, której często towarzyszą omamy i halucynacje. 

Najpopularniejsze odmiany narkotyków 

Narkotyki można podzielić na trzy grupy. Wyróżnia się:

  • stymulanty, które pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, 
  • depresanty, powodujące opóźnienie reakcji ośrodkowego układu nerwowego,
  • psychodeliki, które prowadzą do zaburzeń pracy ośrodkowego układu nerwowego i powodują halucynacje wzrokowe i słuchowe. 

Do grupy stymulantów zaliczają się między innymi amfetamina, metamfetamina i kokaina, depresantami są na przykład morfina i heroina, a psychodelikami LSD oraz ecstasy. W Polsce najczęściej zażywanymi narkotykami są obecnie konopie indyjskie, a więc marihuana i haszysz. Na drugim miejscu znajdują się szeroko pojęte dopalacze, które można podzielić na:

  • syntetyczne opioidy o działaniu podobnym do morfiny i heroiny, 
  • syntetyczne kannabinoidy działające w sposób zbliżony do marihuany, 
  • związki psychostymulujące naśladujące działanie kokainy, amfetaminy oraz ecstasy,
  • naturalne związki psychodysleptyczne działające podobnie do LSD. 

Trzecim najczęściej zażywanym narkotykiem w Polsce jest amfetamina. Pierwszą piątkę najbardziej popularnych substancji psychoaktywnych zamykają halucynogeny i ecstasy. W skali europejskiej drugim najczęściej zażywanym narkotykiem po marihuanie jest kokaina, której popularność stale rośnie. 

narkotyki w klubie młode osoby

Czy wszystkie narkotyki są zakazane w Polsce? 

Obowiązujące w Polsce prawo zakazuje posiadania, nabywania, udostępniania i wytwarzania wszystkich substancji psychoaktywnych zaklasyfikowanych jako narkotyki – ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje odpowiedzialność karną za czyny bezpośrednio związane ze zjawiskiem narkomanii. Problem stanowią jednak dopalacze, które, pomimo wprowadzeniu istotnych zmian w kodeksie karnym, wciąż są dostępne w sklepach internetowych, gdyż mogą być legalnie sprzedawane jako „produkty kolekcjonerskie” teoretycznie nieprzeznaczone do spożycia.  

Kim są osoby spożywające narkotyki? 

Nie istnieje jeden typ osoby spożywającej narkotyki. Substancje tego typu są przyjmowane przez ludzi w różnym wieku, niezależnie od poziomu wykształcenia, pochodzenia i statusu społecznego-ekonomicznego. Problem zażywania narkotyków jest jednak najbardziej powszechny wśród młodych dorosłych, czyli osób w przedziale wiekowym od 15 do 34 roku życia. 

W jakich okolicznościach najczęściej spożywa się narkotyki? 

Narkotyki spożywane są często w sytuacjach towarzyskich. Dla wielu osób stanowią sposób na dobrą zabawę w gronie znajomych, rozluźnienie i zabicie nudy. Obracanie się w środowisku, w którym brak innych pomysłów na spędzanie wolnego czasu może skłonić młodego człowieka do sięgnięcia po narkotyki w celu dopasowania się i poczucia przynależności do grupy. Zdarza się, że zażywanie substancji tego typu jest spowodowane buntem, chęcią poczucia się dorosłym lub poszukiwaniem sposobu na zaimponowanie grupie rówieśniczej. Spożycie narkotyków związane jest też często z chęcią ucieczki od problemów, wymagań stawianych przez życie oraz odczuwaną na co dzień presją i stanowi metodę na odcięcie się od otaczającego świata

nastolatki palące marihuanę

Rosnąca popularność narkotyków i jej wpływ na młode pokolenie 

Zgodnie z ustaleniami analityków z Organizacji Narodów Zjednoczonych, zawartych w raporcie World Drug Report, popularność tak zwanych twardych narkotyków wciąż rośnie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat spożycie tego typu substancji wzrosło aż o 23%. Osoby z młodego pokolenia coraz częściej sięgają po narkotyki w sytuacjach towarzyskich, zastępując nimi alkohol. Pierwszy kontakt z substancjami psychoaktywnymi jest zazwyczaj stosunkowo niewinny. Ich okazjonalne zażywanie bardzo szybko może jednak przekształcić się w tragiczny w skutkach nałóg. Uzależnienie od narkotyków prowadzi bowiem do utraty kontroli nad własnym zachowaniem i tym, co dzieje się dookoła. Powoduje obniżenie standardów moralnych i skłonność do działań przestępczych, a także zmiany w ciele prowadzące między innymi do zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, uszkodzenia nerek, wątroby, trzustki, jelita grubego oraz ogólnego osłabienia organizmu. 

Gdzie szukać pomocy w walce z uzależnieniem od narkotyków?

Pomoc w walce z uzależnieniem od narkotyków można otrzymać w naszym Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Przebudzenie.  Oferujemy leczenie odwykowe narkomanii w kontrolowanym środowisku, nadzorowane przez wykwalifikowanych lekarzy, psychologów i terapeutów z wieloletnim doświadczeniem. 

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873