Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający strach, lęk czy obawy stają się uciążliwe, a z czasem przejmują kontrolę nad naszym życiem. Z nerwicą lękową można żyć, jednak ważne jest, aby udać się do specjalisty po pomoc.

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa inaczej określana jako zaburzenia lękowe to stan, w którym dana osoba odczuwa silny lęk, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zjawisku temu towarzyszy szereg objawów somatycznych, które same w sobie potęgują strach.

Jak objawia się nerwica lękowa?

U każdej osoby nerwica lękowa przebiega inaczej. Najczęściej towarzyszy jej silny lęk, obawy oraz niepokój. Mogą występować również zaburzenia funkcji poznawczych, a także problemy emocjonalne. Dodatkowo osoby chore najczęściej uskarżają się na:

  • nieustające poczucie napięcia;
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej;
  • płytki oddech oraz duszności;
  • problemy ze snem;
  • bóle i zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • problemy z koncentracją;
  • drżenie rąk;
  • nadmierne pocenie.

Co ważne, pojawianie się kolejnych objawów wzmaga poczucie lęku, co skutkuje pogorszeniem stanu osoby chorej.

Jakie są przyczyny nerwicy?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną powstawania nerwicy lękowej, głównie ze względu na rozległość zaburzeń, które są wywołane nadmiernym lękiem. Jednak specjaliści wskazują czynniki, które mogą być odpowiedzialne za występowanie choroby. Wśród nich najczęściej wymieniają predyspozycję biologiczne oraz osobowościowe. Stąd też jako główne czynniki wywołujące nerwicę lękową można wyróżnić:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • tłumienie emocji;
  • trauma;
  • negatywne doświadczenia z okresu dzieciństwa bądź dojrzewania;
  • niestabilna sytuacja życiowa (prywatna, rodzinna czy zawodowa).

Kto jest szczególnie narażony?

Rozwój nerwicy zależy od bodźców społecznych oraz biologicznych. Znaczącą funkcję pełni tutaj charakter człowieka, czyli zespół cech psychicznych, mających wpływ na to, jak się zachowujemy oraz co myślimy. Każdy z nas ma swój „kręgosłup moralny”. Zazwyczaj sztywno trzymamy się ustalonych zasad bądź reguł, które sami sobie wyznaczamy. Nerwica lękowa może pojawić się wskutek niemożności bycia elastycznym, a także kurczowego przestrzegania narzuconych norm. Właśnie w ten sposób pojawia się napięcie psychiczny, stąd też to osobowość człowieka decyduje głównie o podatności na zaburzenia nerwicowe.

Kiedy i do kogo zgłosić się w przypadku pojawienia się objawów?

W sytuacji, kiedy pojawia się silny lęk czy niepokój, który trwa dłuższy czas i towarzyszy danej osobie na co dzień, wówczas należy zgłosić się do psychologa lub psychiatry. W pierwszej kolejności leczenie nerwicy wymaga prawidłowej diagnostyki, czyli wykluczenia innych potencjalnych schorzeń czy chorób. Po dokładnym zbadaniu pacjenta lekarz wdraża metody leczenia.

Jakie są metody leczenia nerwicy?

W leczeniu nerwicy lękowej stosowana jest farmakologia, mająca na celu złagodzenie uciążliwych objawów oraz psychoterapia. Dawkowane są głównie leki uspokajające, przeciw lękowe oraz antydepresyjne, które przepisywane są przez lekarza psychiatrę. Dodatkowo specjalista przepisuje środki, mające za zadanie złagodzić dokuczliwe objawy, które towarzyszą pacjentowi na co dzień. Mowa tutaj o bólach głowy, przyspieszonym biciu serca czy innych objawach somatycznych.

Czym skutkuje nieleczona nerwica lękowa?

Nieleczona nerwica systematycznie będzie pogarszała jakość życia, poprzez obniżenie nastroju, samopoczucia czy samooceny. Taki stan często prowadzi do poważnych problemów związanych z wykonywaniem codziennych obowiązków czy w relacjach międzyludzkich. Samodzielne radzenie sobie z objawami nerwicy lękowej często skutkuje popadaniem w uzależnienia od alkoholu czy leków. Warto zatem udać się do specjalisty nerwica Wrocław.

Nerwica lękowa potrafi skutecznie zdegradować codzienne życie. Ciągły lęk, strach czy obawy z czasem przejmują kontrolę nad naszym życiem. Wraz z występowaniem kolejnych objawów, potęguje się poczucie zagrożenia. Taki stan często prowadzi do utraty kontroli nad własnym życiem oraz skutkuje popadaniem w uzależnienia. Właśnie dlatego nie warto podejmować samodzielnej próby poradzenia sobie z problemem. Najważniejsza jest szybka reakcja i udanie się do specjalisty, który wdroży stosowne metody leczenia.

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...