Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem jest odwyk, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, aby wszystkie wysiłki mogły przynieść upragniony sukces w postaci życia w trzeźwości. Jak więc wygląda proces leczenia alkoholizmu?

Krok 1. Przyznaj się do problemu

Pierwszym i dla wielu osób najtrudniejszym krokiem jest przyznanie się do problemu z alkoholem. Trzeba zrobić wewnętrzny rachunek sumienia, aby określić, gdzie leży podłoże kłopotów. Dopóki osoba uzależniona od alkoholu nie przyzna się, że sama sobie nie poradzi, to podejmowanie prób leczenia może być bezskuteczne. Uświadomienie sobie problemu oraz głośne przyznanie się do niego to klucz do rozpoczęcia walki z uzależnieniem.

Należy pamiętać, że alkoholik to nie zawsze osoba, która stoczyła się na samo dno, nie ma gdzie mieszkać i żebrze pieniądze na używki. Bardzo często osoby borykające się z uzależnieniem świetnie maskują swój problem przez długi czas. Uważają, że skoro otoczenie nie widzi ich nałogu oraz jeśli dobrze sobie radzą w życiu, to alkoholizm ich nie dotyczy.

Krok 2. Poszukaj wsparcia

Walki z alkoholizmem nie można prowadzić samemu, gdyż jest do tego potrzebne wsparcie. Dotyczy to zarówno bliskich osób, jak i profesjonalistów, którzy wiedzą, jak pracować z uzależnionymi. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z problemami, a bardzo często sięganie po alkohol jest jedynym rozwiązaniem w trudnych chwilach, to powiedz o tym komuś z najbliższego otoczenia. Wspólnie zastanówcie się, co zrobić w takiej sytuacji. Walka z nałogiem przy wsparciu najbliższych jest o wiele łatwiejsza oraz daje większe szanse na upragniony sukces, czyli życie w trzeźwości.

grupa wsparcia, uzależnienie od alkoholu

Krok 3. Skonsultuj się ze specjalistą 

Każdy alkoholik powinien otrzymać diagnozę od specjalisty, który oceni stopień zaawansowania choroby oraz skieruje pacjenta na leczenie. Terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, aby ocenić kondycję psychiczną, a także chęć do poradzenia sobie z nałogiem. Przed podjęciem leczenia niezbędne jest także wykonanie podstawowych badań, które pozwolą określić stan zdrowia oraz rozmiar szkód, które wywołał w organizmie alkohol.

Krok 4. Wybierz ośrodek leczenia uzależnień

Leczenie alkoholizmu we Wrocławiu i innych miastach w Polsce może odbywać się w ramach NFZ w placówkach medycznych, klinikach, ośrodkach leczenia uzależnień, a także w ramach terapii prowadzonych przez różne stowarzyszenia. Taka pomoc jest bezpłatna, ale jednocześnie jej zakres może być niewystarczający. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z prywatnego leczenia alkoholizmu w „Ośrodku Przebudzenie”. 

Jest to komfortowa oraz świetnie wyposażona placówka, która zapewnia wygodę, bezpieczeństwo oraz pełną dyskrecję. Pacjenci przechodzą w nim detoksykację, czyli odtruwanie organizmu oraz dalsze leczenie. Detoks to pierwszy krok profesjonalnego leczenia. Pacjent, który pozbędzie się toksyn ze swojego organizmu powinien zapisać się na terapię indywidualną oraz grupową, a także poszukać wsparcia w grupach AA.

ośrodek przebudzenie od ogrodu

Kompleksowe leczenie uzależnienia od alkoholu we Wrocławiu 

” Ośrodek Przebudzenie” przeprowadza kompleksowe i profesjonalne leczenie alkoholizmu na Dolnym Śląsku. Zespół stanowią doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak pracować nawet z najtrudniejszymi pacjentami. Otaczają ich opieka, dzięki czemu zarówno pacjenci, jak i ich najbliżsi mogą czuć się spokojni. 

Znalezienie odpowiedniego ośrodka odwykowego, w którym przejdziesz detoks oraz dalsze leczenie ma ogromne znaczenie już na samym początku drogi do trzeźwości. Musi to być miejsce, w którym poczujesz się bezpiecznie. Leczenie w takiej placówce najczęściej daje lepsze efekty niż tylko chodzenie na terapie, gdyż daje większą kontrolę nad zachowaniem pacjenta. Dodatkowo przez cały swój pobyt będziesz znajdował się pod opieką specjalistów, w tym także personelu medycznego. Musisz pamiętać, że detoks oraz nagłe odstawienie alkoholu może wywołać wiele nieprzyjemnych dolegliwości o różnym nasileniu. Trudno przewidzieć, jak dokładnie zareaguje organizm. Udając się na leczenie do zamkniętego ośrodka, możesz liczyć na fachowe wsparcie na każdy etapie walki ze swoim uzależnieniem.

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...