Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji psychoaktywnych na ludzki organizm. W związku z tym narosło wiele mitów dotyczących narkotyków. 

Czym są narkotyki?

Narkotyki to nielegalne substancje pochodzenia naturalnego bądź syntetycznego, których zadaniem jest zmiana stanu psychicznego. Ich działanie koncentruje się na ośrodkowym układzie nerwowym, wywołując różne reakcje organizmu.

Jakie rodzaje narkotyków wyróżniamy i czym się charakteryzują?

Narkotyki klasyfikuje się na dwie grupy: miękkie i twarde. Pierwsze z nich mają mniejsze właściwości uzależniające. Jednak ich zażywanie również wiąże się z ryzykiem poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do tej grupy zalicza się: marihuanę, grzyby halucynogenne, ecstasy (MDMA) oraz LSD. Narkotyki twarde charakteryzują się silnymi właściwościami uzależniającymi, ponadto wywołują szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych, często też prowadzą do śmierci. Do tej grupy zalicza się: heroinę, kokainę, morfinę oraz amfetaminę. 

Jakie są najczęściej zażywane narkotyki w Polsce?

Według badań Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Polacy najchętniej sięgają po marihuanę. Narkotyk ten wskazała największa liczba badanych. Na drugim miejscu jest amfetamina, która zalicza się do tzw. stymulantów i jest narkotykiem twardym. Trzecie miejsce to ecstasy, występujące w postaci tabletek. Substancja ta jest szczególnie popularna wśród imprezujących osób, gdyż najczęściej zażywana jest właśnie podczas imprez.

Kto najczęściej zażywa narkotyki i w jakich okolicznościach?

Największy odsetek osób, które najczęściej sięgają po substancje psychoaktywne, mieści się w przedziale wiekowym: 18-34 lata. Jednak badania wskazują, że średni wiek pierwszego kontaktu z narkotykami wynosi 17 lat. 

Narkotyki najczęściej zażywane są podczas spotkań towarzyskich bądź na imprezach, rzadziej w zaciszu domowym. 

grupa mlodych ludzi zazywająca narkotyki

Jakie są najpopularniejsze fakty i mity na temat zażywania narkotyków?

Wokół narkotyków narosło wiele mitów. Część osób nie zawsze wie, co jest prawdą, a co fałszem. Warto zatem przytoczyć najważniejsze fakty i mity na temat narkotyków.

Fakty:

  1. Zażywanie narkotyków wiąże się z niebezpieczeństwem zarażenia się wirusem HIV oraz zachorowaniem na AIDS.
  2. Narkotyki skutkują drastycznym spadkiem plemników.
  3. Narkomania może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny.
  4. Po narkotyki częściej sięgają mężczyźni.
  5. Narkotyki mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. 

Mity:

  1. Jednorazowe zażycie narkotyku nie uzależnia – część narkotyków, np. heroina może prowadzić do uzależnienia już przy pierwszym kontakcie. 
  2. Marihuana nie uzależnia – narkotyk ten, jak każdy inny powoduje uzależnienie.
  3. Część narkotyków nie wywołuje skutków ubocznych – każdy narkotyk negatywnie oddziałuje na organizm człowieka.
  4. Osoby nieletnie nie mogą kupić narkotyków – dilerzy sprzedają substancje psychoaktywne również nieletnim. 
  5. Uzależnić można się tylko od narkotyków twardych – narkomania to także zażywanie miękkich narkotyków. 

Dlaczego narkotyki są niebezpieczne dla organizmu?

Przyjmowanie narkotyków, zwłaszcza długotrwałe wywołuje szereg zmian w organizmie człowieka, jak również negatywnie oddziałuje na jego psychikę. Do fizycznych skutków zażywania substancji psychoaktywnych zalicza się: ostre zatrucia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, napady drgawkowe, drastyczny spadek masy ciała, wyniszczenie organizmu czy zatory tętnicze. Z kolei do konsekwencji psychicznych można zaliczyć: problemy ze snem, stany lękowe, rozwój depresji, zaburzenia nastroju, zmiany osobowości czy otępienie. 

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od narkotyków?

Osoba uzależniona może skorzystać z pomocy w ramach NFZ, która jest świadczona w trybie ambulatoryjnym, dziennym oraz stacjonarnym. Alternatywą są prywatne ośrodki zamknięte, w których osoba uzależniona przebywa całą dobę. Warto mieć na uwadze, że pobyt w państwowej placówce, może wiązać się z długim okresem oczekiwania na wolne miejsce, co nie służy osobie uzależnionej, dletego wiele osób decyduje się na wybór prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, takiego jak Ośrodek Przebudzenie.

ośrodek przebudzenie wśród zieleni

Jakie są metody leczenia narkomanii?

Najczęściej stosowaną metodą wyjścia z narkomanii jest pobyt w placówce zamkniętej, czyli w tzw. ośrodkach leczenia uzależnień, np. w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień we Wrocławiu. Inną formą jest leczenie ambulatoryjne lub terapia indywidualna. Często zdarzają się sytuacje, w których zachodzi konieczność wdrożenia farmakologii, której zadaniem jest łagodzenie symptomów odstawiennych. 

Narkomania to poważne uzależnienie, które w konsekwencji przedawkowania narkotyku bądź wyniszczenia organizmu będzie prowadziło do śmierci. Należy mieć na uwadze, że kolejna porcja substancji psychoaktywnych to postępujące zmiany w organizmie człowieka. Warto zatem przerwać ciąg uzależnienia i skorzystać z pomocy, jaką oferują ośrodki leczenia.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

OSTATNIE WPISY

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...