Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Na czym polega psychoza alkoholowa?
Przebudzenie - 23.07.2021
Psychoza alkoholowa lub też schizofrenia alkoholowa, dotyczy osób uzależnionych od alkoholu. Może ona dotknąć osoby zarówno będące w stanie upojenia, jak i te, które nagle odstawiły alkohol czy od dłuższego czasu są abstynentami. Można wyróżnić kilka rodzajów psychoz alkoholowych na podstawie tego jak często występują i ile trwają. Osoba doznająca takiego stanu pozostaje w pełni świadoma, choć jej funkcje poznawcze mogą być zaburzone. Jakie są objawy takiej psychozy i jak ją leczyć?
Spis treści
Stan schizofrenii alkoholowej przejawia się głównie omamami, jednak w przeciwieństwie do delirium, dotyczy ona głównie zmysłu słuchu. Chory może słyszeć głosy, które namawiają go do podjęcia konkretnych działań, często będące głosami znajomych osób. Omamy te są nieprzyjemne i wprawiają osobę dotkniętą tą chorobą w stan zagrożenia. Nierzadko chory może robić się w takiej sytuacji agresywny lub może nawet chcieć popełnić samobójstwo — wszystko ze względu na to, co słyszy. Bardzo często takie osoby, mają też poczucie bycia obserwowanym czy śledzonym. Dużo rzadziej spotyka się osoby, które w psychozie alkoholowej doznają omamy związanych ze zmysłem wzroku czy dotyku, jednak zdarzają się takie przypadki, dlatego należy mieć to na uwadze, jeśli podejrzewamy kogoś o taki stan.
Psychoza alkoholowa jest stanem wywoływanym przez alkohol, będący substancją psychoaktywną, która wpływa negatywnie nie tylko na narządy wewnętrzne — może uszkadzać wątrobę oraz serce — ale także na umysł. Pacjent dotknięty tą chorobą doświadcza zaburzeń myślenia, postrzegania czy świadomości. Ogólnie uznaje się, że choroba ta powstaje w wyniku nierównowagi w układzie neuroprzekaźników. Niestety, nie zawsze udaje się wykryć przyczynę tego stanu, jednak zawsze łączy się to ze spożywaniem alkoholu. Ze względu na objawy, jakie daje, często nazywana jest właśnie schizofrenią alkoholową.
Główną metodą leczenia psychoz alkoholowych jest całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu, co często jest dla pacjenta trudne, dlatego trzeba liczyć się z utrudnieniami. Często stosuje się także leki przeciwpsychotyczne, które mają blokować receptory dopaminergiczne D2 w układzie nerwowym. Leczenie często uzależnione jest od tego, na jaką odmianę psychozy alkoholowe choruje pacjent. Podobnie jest z rokowaniami. Ostra halucynoza alkoholowa ustępuje zazwyczaj po kilku dniach, jednak leczenie paranoi alkoholowej bądź choroby Korsakowa jest żmudne i uciążliwe ze względu na częste nawroty. Walka z psychozą alkoholową zazwyczaj jednak daje dobre rezultaty, jeśli chory zaprzestanie spożywania alkoholu i będzie przestrzegał zasad przyjmowania leków. W każdym przypadku konieczny jest kontakt z psychiatrą, który dobierze odpowiednie metody leczenia i będzie kontrolował stan zdrowia pacjenta. Zazwyczaj farmakoterapię stosuje się kilka miesięcy, jednak w szczególnych przypadkach może ona trwać latami.