Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Na czym polega psychoza alkoholowa?

psychoza alkoholowa

Na czym polega psychoza alkoholowa?

Przebudzenie - 23.07.2021

Rate this post

Psychoza alkoholowa lub też schizofrenia alkoholowa, dotyczy osób uzależnionych od alkoholu. Może ona dotknąć osoby zarówno będące w stanie upojenia, jak i te, które nagle odstawiły alkohol czy od dłuższego czasu są abstynentami. Można wyróżnić kilka rodzajów psychoz alkoholowych na podstawie tego jak często występują i ile trwają. Osoba doznająca takiego stanu pozostaje w pełni świadoma, choć jej funkcje poznawcze mogą być zaburzone. Jakie są objawy takiej psychozy i jak ją leczyć?

Psychoza alkoholowa — objawy

Stan schizofrenii alkoholowej przejawia się głównie omamami, jednak w przeciwieństwie do delirium, dotyczy ona głównie zmysłu słuchu. Chory może słyszeć głosy, które namawiają go do podjęcia konkretnych działań, często będące głosami znajomych osób. Omamy te są nieprzyjemne i wprawiają osobę dotkniętą tą chorobą w stan zagrożenia. Nierzadko chory może robić się w takiej sytuacji agresywny lub może nawet chcieć popełnić samobójstwo — wszystko ze względu na to, co słyszy. Bardzo często takie osoby, mają też poczucie bycia obserwowanym czy śledzonym. Dużo rzadziej spotyka się osoby, które w psychozie alkoholowej doznają omamy związanych ze zmysłem wzroku czy dotyku, jednak zdarzają się takie przypadki, dlatego należy mieć to na uwadze, jeśli podejrzewamy kogoś o taki stan.

Psychoza alkoholowa jest stanem wywoływanym przez alkohol, będący substancją psychoaktywną, która wpływa negatywnie nie tylko na narządy wewnętrzne — może uszkadzać wątrobę oraz serce — ale także na umysł. Pacjent dotknięty tą chorobą doświadcza zaburzeń myślenia, postrzegania czy świadomości. Ogólnie uznaje się, że choroba ta powstaje w wyniku nierównowagi w układzie neuroprzekaźników. Niestety, nie zawsze udaje się wykryć przyczynę tego stanu, jednak zawsze łączy się to ze spożywaniem alkoholu. Ze względu na objawy, jakie daje, często nazywana jest właśnie schizofrenią alkoholową.

Rodzaje psychoz alkoholowych

  • Ostra psychoza alkoholowa — jest uznawana za rodzaj majaczenia drżennego zwanego także białą gorączką alkoholową. Najczęściej dotyczy ona osób, które po długim epizodzie spożywania alkoholu nagle przestają. Mimo to przebiega ona dużo łagodniej niż delirium, przede wszystkim dlatego, że pacjenci nie doznają w tym czasie zaburzeń wegetatywnych, związanych z biciem serca czy wzmożoną potliwością. Osoby ze schizofrenią alkoholową rzadziej także doświadczają zaburzeń świadomości. Choroba ta charakteryzuje się częstymi omamami słuchowymi, które potrafią utrzymywać się nawet kilka dni.
  • Halucynoza alkoholowa — najczęściej jest spotykana u osób, które od lat zmagają się z uzależnieniem od alkoholu. Objawy mogą pojawiać się nie tylko w okresach picia, ale także podczas czasu abstynencji. Podobnie jak w przypadku ostrej psychozy alkoholowej, pacjenci doświadczają głównie omamów. To w tej przypadłości najczęściej występuje przeświadczenie o byciu obserwowanym, dlatego to tę odmianę zazwyczaj określa się mianem schizofrenii alkoholowej.
  • Zespół Otella — występuje głównie u mężczyzn. Poza typowymi objawami występuje także chorobliwa zazdrość, która może osiągać bardzo duże natężenie. Wszystkie przypuszczenia czy myśli dotyczące rzekomej zdrady, chory odbiera jako coś pewnego. Często takie myśli mogą być wręcz abstrakcyjne i absurdalne, jednak nie należy ich ignorować, gdyż mogą prowadzić do agresji.

psychoza alkoholowa objawy

Leczenie psychozy alkoholowej

Główną metodą leczenia psychoz alkoholowych jest całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu, co często jest dla pacjenta trudne, dlatego trzeba liczyć się z utrudnieniami. Często stosuje się także leki przeciwpsychotyczne, które mają blokować receptory dopaminergiczne D2 w układzie nerwowym. Leczenie często uzależnione jest od tego, na jaką odmianę psychozy alkoholowe choruje pacjent. Podobnie jest z rokowaniami. Ostra halucynoza alkoholowa ustępuje zazwyczaj po kilku dniach, jednak leczenie paranoi alkoholowej bądź choroby Korsakowa jest żmudne i uciążliwe ze względu na częste nawroty. Walka z psychozą alkoholową zazwyczaj jednak daje dobre rezultaty, jeśli chory zaprzestanie spożywania alkoholu i będzie przestrzegał zasad przyjmowania leków. W każdym przypadku konieczny jest kontakt z psychiatrą, który dobierze odpowiednie metody leczenia i będzie kontrolował stan zdrowia pacjenta. Zazwyczaj farmakoterapię stosuje się kilka miesięcy, jednak w szczególnych przypadkach może ona trwać latami.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873