telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Weź sprawy w swoje ręce, czyli jak walczyć z depresją

smutna kobieta w wannie

Weź sprawy w swoje ręce, czyli jak walczyć z depresją

Przebudzenie - 26.11.2019

Rate this post

Pokonanie depresji na własną rękę jest zwykle zadaniem nie do wykonania, dlatego dziś wszystkim osobom cierpiącym na zaburzenia z obszaru depresji zaleca się pomoc terapeuty i leków antydepresyjnych. Sam proces walki z depresją będzie jednak nawet w ich przypadku dość długotrwały, dlatego też nie dziwi poszukiwanie przez wiele osób sposobów na jego uzupełnienie i przyspieszenie. Terapeuci wymieniają kilka ciekawych pomysłów na to, jak wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć z depresją skuteczniej. Które z nich mogą okazać się najlepsze?

Sport to zdrowie, także psychiczne

Wiele mówi się o tym, że uprawianie sportu jest zdrowym wyborem i każdy, kto próbuje zadbać o siebie powinien spędzać czas aktywnie. Jest w tym wiele prawdy, także w kontekście osób walczących z depresją – o ile samo bieganie, spacerowanie czy gry zespołowe nie są lekarstwem na depresję i wbrew przekonaniu wielu osób nie poprawią ot tak humoru osoby z depresją, aktywność fizyczna stymuluje produkcję różnych neuroprzekaźników (w tym serotoniny i dopaminy) odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Sport w kontekście depresji jest naturalnym sposobem na uzupełnienie działania leczenia farmakologicznego a dodatkowo jest zajęciem wymagającym mobilizacji, a więc najlepszym treningiem dla umysłu.

Dobrym pomysłem na uprawianie sportu w depresji jest spędzanie czasu na zewnątrz, dzięki któremu poza aktywnością chory uzupełni też naturalne pokłady witaminy D3 i dotleni cały organizm. Osoby cierpiące z powodu depresji często zamykają się same w sobie, nie wychodzą częściej niż to konieczne, a w efekcie są pozbawione dobrego wpływu naturalnego światła słonecznego na ich organizm.

kobieta pogrążona w depresji

Czy dieta wpływa na depresję?

Podobnie jak ruch i aktywność fizyczna, z pozoru niewielkie zmiany w diecie mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie osób walczących z depresją i ułatwić im dotarcie do oczekiwanego celu. Zamiast słodyczy, cukrów, białego pieczywa czy słodzonych przetworów mlecznych maksymalnie podwyższających poziom cukru we krwi i ilość spożywanych jednocześnie węglowodanów, warto postawić na zbilansowaną dietę bogatą w produkty wieloziarniste i warzywa. Przyswajane z nich składniki nie powodują nagłych skoków energii, a co za tym idzie, przekładają się bezpośrednio na bardziej stabilne samopoczucie. Z tego samego powodu osobom z depresją często zaleca się odstawienie kofeiny.

Sztuka i zajęcia kreatywne

Choć trudno uwierzyć w malarstwo, fotografię czy inne formy sztuki jako skuteczne lekarstwo na depresję, podjęcie się zajęć kreatywnych w trakcie procesu leczenia farmakologicznego i psychoterapii jest wskazane i mocno promowane przez najlepszych terapeutów. Podjęcie jakiegokolwiek działania wymagającego skupienia i zaangażowania będzie wartościowe, o ile oczywiście osoba cierpiąca na depresję będzie potrafiła znaleźć w nim (nie koniecznie od razu) odrobinę przyjemności. Sztuka jest często odskocznią dla problemów i choć sama nie wygra z depresją, jako uzupełnienie terapii sprawdzi się doskonale.

Porządek wokół własnej osoby

Harmonia w najbliższym otoczeniu często odzwierciedla to, co czujemy wewnątrz. Wiele osób sprząta, by zredukować nerwowość i poczuć się lepiej i dla pacjentów cierpiących na depresję sposób ten może również zdziałać cuda. Nie można oczywiście podchodzić do porządków obsesyjnie, starając się doczyścić każdy zakątek swojego domu, ale przygotowanie czystej przestrzeni do pracy i nowego startu jest jak najbardziej w cenie. Z powodu częstego przebywania w domu i wyłączania się z sytuacji społecznych, u wielu osób cierpiących na depresję bałagan jest jedną z ostatnich rzeczy, na jakie zwracają uwagę – zmiana nastawienia i próba osiągnięcia harmonii zmienią wiele.

depresja i samotność

Czworonożni przyjaciele

Czy adopcja zwierzaka przez osobę z depresją, zmagającą się z kontrolą nad własnym życiem może być dobrym pomysłem? Często wydaje się, że osoby chore nie będą w stanie znieść ciążącej na nich odpowiedzialności, jednak jak się okazuje możliwość rozmowy z czworonogiem jest często doskonałą receptą na lepsze samopoczucie. Pies czy kot są odpowiedzialnością, która zmusi osobę do jakiegokolwiek działania, a przy okazji nauczy skupiać się na czymś poza sobą. To doskonały dodatek do terapii i sposób, by kontynuować pracę nad sobą na długo po zakończeniu leczenia w ośrodku.

Domowe sposoby na leczenie depresji nigdy nie powinny być stosowane samodzielnie i traktowane jako recepta na walkę z chorobą. Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania należy traktować jako dodatek do pełnoprawnej terapii i leczenia farmakologicznego w ośrodku.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873