Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Depresja jest chorobą cechującą się uporczywie utrzymującym uczuciem smutku, poczuciem pustki oraz utratą zainteresowania wszelkimi czynnościami. Depresji bardzo często towarzyszą takie objawy jak niezdolność do wykonywania codziennych czynności, zaburzenia snu oraz wiele innych, równie destrukcyjnych i nieprzyjemnych objawów.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja dotyka prawie 10% całej populacji, co stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.
Depresja jest terminem wieloznacznym. Najczęściej kojarzy się z ogólnym poczuciem smutku lub też przygnębieniem. Dlatego też ta choroba jest tak często ignorowana, co zaś może prowadzić do tragedii.
Objawy depresji w wielu przypadkach są do siebie podobne, jednakże każdy przeżywa tę chorobę na swój sposób. Niektóre osoby odczuwają smutek i apatia, inni zaś nie są w stanie podnieść się z łóżka, a ich głowę obiegają myśli samobójcze.
Na podstawie pacjentów ośrodka Przebudzenie we Wrocławiu wyróżniliśmy kilka najpopularniejszych typów depresji. Każdy z nich charakteryzuje się innymi przyczynami występowania oraz objawami.
Depresja egzogenna – nazywana jest również depresją reaktywną. To stan wynikający z trudnych i traumatycznych przeżyć. Depresja tego typu może być reakcją na utratę pracy, rozwód, przeżycie wypadku, w którym ktoś zginął albo śmierć bliskiej osoby. W trakcie tej choroby występuje niezwykle silne przygnębienie, które samoczynnie nie przeminie.
Dystymia – ten rodzaj depresji jest niezwykle groźny dla osoby, która na nią cierpi. Charakteryzuje się bardzo niskim poczuciem własnej wartości, obniżonym nastrojem, brakiem wiary w siebie oraz w otoczenie oraz problemami z podejmowaniem decyzji. Dystymia choć przebiega łagodniej niż inne rodzaje depresji, może wywoływać myśli samobójcze.
Baby blues (depresja poporodowa) – ten rodzaj choroby dotyka młode matki tuż po urodzeniu dziecka. Stan umiarkowanego przygnębienia występuje po porodzie bardzo często, a dzieje się tak z powodu gwałtownych zmian hormonalnych. Gdy ten stan nie mija, może przekształcić się w depresję poporodową. Młoda mama męczy się wtedy z ogromnym wyczerpaniem psychicznym oraz fizycznym.
Jednak najgorsze jest przewrażliwienie na punkcie dziecka oraz niechęć do opieki nad nim. Osoby z depresją poporodową często boją się przyznać do choroby, ponieważ uważają, że wtedy uznane by było za nieprzygotowane do roli matki.
Depresja sezonowa – choroba, która najczęściej dotyka osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Najczęściej atakuje jesienią, kiedy to młodzi ludzie nie otrzymują odpowiedniej ilości słońca, przez co czują się rozdrażnieni, senni oraz bez energii.
Depresja endogenna – ten rodzaj choroby wynika z zaburzonej pracy systemu hormonalnego lub nerwowego. Depresja pojawia się nagle oraz często maskowana jest przez inne dolegliwości, takie jak niestrawność, bóle głowy oraz stawów.
Depresja w przebiegu choroby dwubiegunowo – afektywnej – ten rodzaj choroby charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów manii oraz depresji, przy czym ten drugi rodzaj jest o wiele dłuższy i cięższy w przebiegu.
W ośrodku leczenia depresji Przebudzenie we Wrocławiu zajmujemy się leczeniem wszystkich typów depresji.
Objawy depresji mogą mieć charakter przewlekły oraz nawracający. Osoby cierpiące na tę chorobę przeżywają w różne sposoby identyczne objawy.
Osoba z depresją postrzega świat w czarno-białych barwach. Czuje, że choroba pozbawia jej wszystkiego – energii życiowej, motywacji, dobrych relacji z innymi ludźmi, spełniania swoich marzeń czy dążenia do realizacji zawodowej.
Myślenie depresyjne charakteryzuje się tym, że osoba chora na depresję na cały świat patrzy w sposób bardzo pesymistyczny – niskie poczucie wartości, wyrzuty sumienia, zwalanie całej winy na siebie.
Chory na depresje bardzo często traci wszystkie swoje dotychczasowe zainteresowania i ma ogromne trudności w podejmowaniu decyzji, zarówno tych mniej jak i bardziej ważnych. Depresja może rozwinąć się do takiego poziomu, w którym chory nie będzie w stanie realizować codziennych czynności, takich jak mycie, jedzenie czy nawet podniesienie się z łóżka.
Osoby z depresją bardzo często mają napady lęków. Taki stan nie jest objawem klinicznym choroby, jednakże towarzyszy on chorobie. Osoby chore nie są w stanie określić przyczyny lęku, ani też nie wiedzą jak sobie z nim poradzić – po prostu mu się poddają.
Kolejnym objawem depresji jest poczucie bezsensu życia. Chory ma tak silne poczucie beznadziejności, że uważa swoją egzystencję za coś bezsensownego. Z tego powodu osoby z depresją bardzo często mają myśli samobójcze, bo to się dla nich wydaje najlepszym i jedynym rozwiązaniem problemu.
Zmniejszenie popędu seksualnego to kolejny objaw, który często pojawia się przy wielu rodzajach depresji. Niskie poczucie własnej wartości i spadek libido zabierają jakąkolwiek przyjemność z aktu seksualnego, co może jeszcze bardziej pogłębiać stan depresyjny.
Osoby z depresją mają również bardzo mocno zaburzoną higienę snu. Chory ma problemy z zasypianiem, jego sen jest płytki i budzi się w godzinach porannych nie mogąc znowu usnąć. Istnieje również druga możliwość – nadmierny sen. Chora na depresję osoba bez przerwy śpi lub leży w łóżku, co powoduje zaniedbanie codziennych czynności oraz aktywności.
Wahania nastrojów w ciągu dnia są procesem standardowym w przebiegu choroby. Z rana osoba z depresją może czuć wielkie szczęście, zaś już w południe może leżeć pod kołdrą zapłakana i niezdolna do czegokolwiek, po to, by za kilka godzin znów skakać ze szczęścia.
Objawów depresji jest oczywiście więcej i są one zależne od danego pacjenta. W ośrodku Przebudzenie znane są nam wszystkie symptomy choroby. Dzięki doświadczeniu w pracy z wieloma pacjentami wiemy jak pomóc każdej osobie cierpiącej na depresję.
Depresja nigdy nie ustąpi sama z siebie, a nawet jak będzie nam się wydawało, że tak, to możemy być pewni tego, że niedługo choroba powróci ze zdwojoną siłą. Oczywiście istnieją sposoby, które mogą załagodzić objawy depresji, ale pamiętajmy, że w taki sposób choroba nigdy nie minie, a my będziemy nadal cierpieć.
Niezbędne jest więc sięgnięcie po pomoc, którą oferujemy w naszym ośrodku leczenia depresji Przebudzenie k/ Wrocławia.
Nieleczona depresja prowadzi do śmierci, gdyż odejście z tego świata wydaje się być dla osoby chorej jedynym słusznym rozwiązaniem, co oczywiście prawdą nie jest. Każdy stan depresyjny można wyleczyć przy użyciu odpowiednich środków oraz wsparciu doświadczonych terapeutów.
Samodzielne leczenie depresji jest niemalże niemożliwe. Istnieją sposoby na to, by załagodzić objawy choroby, jednakże pamiętajmy, że jest to tylko chwilowe przykrycie problemu. Ćwiczenia, dieta oraz spacery mogą pomóc wyzbyć się negatywnych myśli, lecz jest to tylko chwilowe. Te rzeczy stanowią dobre wsparcie terapii, ale nie powinny być jednym sposobem leczenia depresji.
Podsumowując – depresji nie da się zwalczyć samodzielnie.
Leczenie depresji powinno odbywać się w kontrolowanych warunkach przy pomocy doświadczonego specjalisty, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie do tego, by móc zrozumieć problem osoby chorej oraz udzielić jej niezbędnej pomocy.
Osoba chora na depresję jest przekonana, że nikt jej nie rozumie, dlatego niezwykle istotne jest to, by terapię prowadził lekarz, który jest w stanie zmienić jej zdanie.
W ośrodku leczenia depresji Przebudzenie koło Wrocławia pracują sami wykwalifikowani oraz doświadczeni terapeuci, którzy posiadają wiele lat doświadczenia w pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi.
Skontaktuj się z nami już teraz!
Nasi pracownicy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.
Nerwica jest choroba, która dotyka coraz większej ilości osób na całym świecie. Termin ten używany jest do opisu zaburzenia psychicznego, który wiąże się z doświadczaniem cierpienia i stanów lękowych, które to upośledzają codzienne funkcjonowanie. To również potoczna nazwa zaburzeń lękowych.
Zaburzenia te obejmują silne fobie, reakcję na ciężki stres, rozdrażnienie oraz zaburzenia adaptacyjne. Symptomy nerwicy mogą być różne oraz mogą objawiać każdej osobie w różny sposób.
Na nerwicę cierpi około 20% populacji, co stanowi bardzo duży odsetek ludzi chorych. Niestety ta choroba jest dość często ignorowana przez ludzi oraz otoczenie i tłumaczy się ją stresem. Objawy nerwicy zależne są od jej rodzaju.
Nerwica natręctw – są to zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Wiele z objawów nerwicy natręctw przekłada się na sferę fizyczną, przykładowo nadmierna potliwość lub drżenie rąk. Do tej pory nie określono jasnych przyczyn występowania tego rodzaju nerwicy. Zaburzenia mogą być następstwem dużej wrażliwości, nieprzystosowania społecznego lub mogą być uwarunkowane genetycznie. Kompulsje to bardzo sztywne rytuały związane z dokonywaniem pewnych czynności. Natręctwa z tym związane mogą dotyczyć wielokrotnego sprawdzania czy drzwi są zamknięte, przymusowego mycia rąk, układania rzeczy w konkretnym schemacie czy też robienia czegoś wedle jakiejś reguły.
Nerwica neurasteniczna – objawy tego rodzaju nerwicy to najczęściej duże rozdrażnienie, wściekłość, zmęczenie, uczucie znużenia, osłabienie, problemy z koncentracją, zaburzenia snu oraz smutek.
Nerwica lękowa – osoba chorująca na ten rodzaj nerwicy cierpi na nieustanny strach przed wieloma rzeczami, sytuacjami czy stanami. Lęk bardzo często bywa nieokreślony – nie wiadomo jakie są jego przyczyny i dlaczego dana osoba się boi. Strach czuje się dosłownie przed wszystkim – wyjściem z domu, pozostaniem samemu w mieszkaniu, pójściem do sklepu czy nawet spaniem. Można stwierdzić, że osoba z nerwicą lękową boi się dosłownie wszystkiego.
Nerwicowe reakcje pourazowe – osoby, które przeżyły w swoim życiu traumatyczne przeżycia, takie jak gwałt, śmierć bliskiej osoby czy wypadek samochodowy. Chory odczuwa wtedy utrwaloną lub opóźnioną reakcję na stres, który może objawiać się koszmarami, poczuciem bezsilności, nadmierną potliwością oraz unikaniem sytuacji i osób kojarzących się z konkretnym wydarzeniem.
Istnieje wiele innych rodzajów nerwicy. W ośrodku Przebudzenie koło Wrocławia jesteśmy świadomi tego, że każda osoba przychodzi do nas ze swoim problemem, który wywołuje nerwicę. Doświadczony zespół specjalistów doskonale wie, jak radzić sobie z takimi problemami oraz jak pomóc osobom potrzebującym.
Przyczyny poszczególnych rodzajów nerwicy nie są do końca jasne dla społeczeństwa oraz lekarzy. Wszystko zależne jest od przeżyć oraz doświadczeń konkretnej osoby i to na tej podstawie określa się kierunek terapii. Uważa się, że pierwotną przyczyną nerwicy mogą być wszelkiego rodzaju urazy, których doświadczaliśmy jako młodzi ludzie, tj. urazy wczesnodziecięce, a czynnikiem wyzwalającym ten stan jest nieprawidłowa konstrukcja osobowości.
Bardzo często nerwica „budzi” się na wskutek długotrwałego stresu, którego doświadczyć można w szkole czy w pracy. Wiele osób nie radzi sobie z tym stresem, nie chce mówić o nim nikomu, a to zaś skutkuje trzymaniem w sobie wszystkich negatywnych emocji. Takie działania mogą doprowadzić do rozwoju choroby u pacjenta.
Jednym ze skutków nieleczonej nerwicy jest utrata jakiejkolwiek radości z życia. Wszystko dookoła staje się szare, smutne i bez sensu. Drugim skutkiem jest obniżona samoocena, co przekłada się na życie intymne oraz towarzyskie. Chory na nerwicę człowiek jest przekonany, że jest beznadziejny przez to, czego doświadcza, i wydaje mu się, że nie ma szans na to, by ktokolwiek go polubił bądź pokochał.
Te dwa czynniki powodują to, że osoba z nerwicą najczęściej zamyka się w domu i izoluje od społeczeństwa. Wiele osób w ten sposób uzależnia się od leków, które dają wytchnienie na jakiś czas.
Tak jak było wspomniane we wcześniejszej części – każdy reaguje inaczej. Dlatego inne osoby stanowią całkowite przeciwieństwo tych, które siedzą w domu. Pochłaniają się w wir pracy i żyją tylko tym, zapominając o całym społeczeństwie.
Niestety – podobnie jak w przypadku depresji, nieleczona nerwica może doprowadzić do samobójstwa.
Przy leczeniu nerwicy konieczna jest pomoc wykwalifikowanego specjalisty. Terapia w ośrodku w otoczeniu doświadczonych terapeutów jest jedynym wyjściem.
Wiele osób z powodu wstydu boi się zgłosić do terapeuty, przez co próbuje samodzielnie walczyć z nerwicą poprzez spożywanie środków uśmierzających skołatane nerwy lub też picie trunków po to, by zapomnieć. Taki proces może zakończyć się nie tylko nieuleczeniem nerwicy, ale również popadnięciem w alkoholizm.
Depresja oraz nerwica to zaburzenia psychiczne, które mają wiele wspólnych objawów, np. drażliwość, apatia, zaburzona higiena snu, smutek oraz brak radości z życia. Jednak są to dwie osobne choroby, które wymagają całkowicie innego podejścia terapeuty.
Obraz kliniczny tych dwóch chorób jest niemalże identyczny, jednak są to dwie różne jednostki chorobowe.
Zaburzenia nerwicowe to grupa schorzeń psychicznych, spowodowanych przez czynniki psychologiczne, które polegają na zakłóceniu prawidłowych funkcji organizmu człowieka. Pamiętajmy o tym, że podstawowym objawem nerwicy jest wszechobecny lęk. Do tego dochodzą objawy somatyczne, czyli fizyczne, takie jak bóle mięśni i stawów, zaburzenia wzroku i słuchu, nudności, problemy z oddychaniem, kołatanie serca oraz uderzenia ciepła.
Zaburzenia nerwicowe to grupa schorzeń, która charakteryzuje się niezwykle dużą ilością różnorodnych objawów, których zawsze podstawowym jest lęk. Stan ten towarzyszy choremu w każdym momencie jego życia.
Podczas depresji przeważają takie objawy jak obniżenie nastroju, brak energii, demotywacja, uczucie wyczerpania psychicznego i fizycznego, brak radości z życia oraz wszechobecny smutek. Podłoże depresji jest wieloczynnikowe.
O depresji może świadczyć występowanie co najmniej trzech objawów – obniżenie nastroju, brak radości z życia oraz wzmożona męczliwość. Symptomy te muszą utrzymywać się minimum przez dwa tygodnie, by można było mówić o depresji.
Dodatkowe objawy tej choroby to przede wszystkim osłabienie koncentracji, zaburzenia snu i apetytu, niska samoocena, myśli samobójcze, mała wiara w siebie, poczucie pustki i samotności.
Leczenie obu tych zaburzeń psychicznych jest do siebie bardzo podobne. Terapia stanowi połączenie indywidualnych spotkań z psychoterapeutą wraz z odpowiednimi lekarstwami.
Terapia leczenia depresji ma na celu ustąpienie symptomów depresji oraz przeciwdziałanie ich nawrotom w przyszłości. Większość leków antydepresyjnych w żaden sposób nie upośledza codziennej aktywności pacjenta, dzięki czemu leki mogą być spożywane bez kontroli lekarza.
Leczenie zaburzeń nerwicowych opiera się głównie na psychoterapii. W ciężkich przypadkach terapia wspierana jest poprzez podanie pacjentowi odpowiednich leków – przeciw lękowych, antydepresyjnych oraz blokerów receptorów beta, które blokują objawy towarzyszące lękowi.
Nasz zespół terapeutów posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od środków odurzających, takich jak alkohol czy narkotyki.
Specjaliści doskonale radzą sobie również w zakresie leczenia wszystkich rodzajów depresji oraz nerwic.
Oferujemy profesjonalne i empatyczne podejście do każdego pacjenta. Nasza terapia prowadzona jest w oparciu o autorski program, który cechuje się niesamowitą skutecznością.