Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czy uprawienie sportu pomaga w leczeniu depresji?

Czy uprawienie sportu pomaga w leczeniu depresji?

Przebudzenie - 16.08.2019

Rate this post

Wiele osób zmagających się z depresją spotyka się z niezrozumieniem ze strony swojego najbliższego otoczenia, słysząc często że wyjście ze znajomymi czy uprawianie sportu z pewnością poprawi im nastrój. Traktowanie depresji w ten sposób jest błędem i wykazuje pewną ignorancję społeczną w kierunku problemów psychicznych, jednak we wspomnianych radach jest małe ziarnko prawdy. Sport może pomagać w leczeniu depresji, głównie z powodu wydzielanych podczas wysiłku fizycznego endorfin. Jak jednak włączyć go do codziennego życia osób z depresją i czy samo uprawianie sportu może być drogą do całkowitego pokonania depresji?

Czy sport pomaga w leczeniu depresji?

Wysiłek fizyczny pobudza w organizmie proces uwalniania endorfin, określanych niejednokrotnie jako hormon szczęścia. W związku z ich zwiększonym stężeniem, nawet jeśli początkowo niechętnie podchodzimy do treningu, po jego zakończeniu zwykle czujemy się znacznie lepiej. Wiele badań prowadzonych wśród osób zmagających się ze stanami depresyjnymi wykazuje, że w przypadku łagodnego przebiegu depresji możliwe jest leczenie się z pomocą aktywności sportowej, bez wykorzystania dodatkowych środków farmakologicznych. Jak to działa? Człowiek, który decyduje się przezwyciężyć swoje poczucie załamania i gorszego samopoczucia psychicznego właśnie poprzez sport nie tylko dostarcza swojemu organizmowi porządnej dawki endorfin, ale też ma poczucie wykonania konstruktywnego zadania od początku do końca, co często działa na psychikę niezwykle motywująco.

Skuteczność leczenia depresji sportem maleje niestety, jeśli mamy do czynienia z cięższymi przypadkami depresji. W przypadku głębszych problemów ze zdrowiem psychicznym, osoby cierpiące na depresję nie mają motywacji i wewnętrznej siły do wyjścia na spacer, biegania czy wypadu na siłownię. Niechęć ta nie wynika z faktu, że sport w rzeczywistości nie działa na psychikę – jedyne, co można tu wywnioskować to konieczność włączenia sportu jako jednego, a nie jedynego elementu terapii depresji.

 

Sport jako element terapii wspomagającej wyjście z depresji

Głębokie stany depresyjne to nie tylko poczucie ciągłego smutku czy niezadowolenia – osoby cierpiące z powodu depresji nie są często w stanie podnieść się z łóżka, zadbać o własną higienę, czy nawet samodzielnie przygotować dla siebie posiłków. W przypadku takich osób nie można liczyć, że sport podniesie ich na nogi. Skuteczna terapia może jednak z czasem wprowadzać elementy wysiłku fizycznego, budując ponownie od podstaw bardziej pozytywną relację chorego z własnym ciałem i psychiką. Sport wprowadza się do życia osoby z depresją stopniowo, zgodnie z jej możliwościami. To często jeden z większych elementów terapii w ośrodkach leczenia zaburzeń.

Aktywność fizyczna chroni przed depresją

O ile w trakcie walczenia z silnymi objawami depresji sport może nie być najlepszym i najskuteczniejszym lekarstwem, jego udział jest bez wątpienia niezwykle istotny w profilaktyce zdrowia psychicznego. Psycholodzy i psychiatrzy pracujący na co dzień z pacjentami dotkniętymi stanami depresyjnymi, wychodzącymi z nich a także tymi, którzy starają się uchronić przed ich powrotem dostrzegają, jak ważną rolę w życiu pacjentów może odgrywać regularne uprawianie sportów. Dowolność co do wyboru dyscypliny jest tu naprawdę duża – podczas gdy jednym większą przyjemność sprawi bieganie w parku, inni będą czerpać garściami z wypadów na basen, gier zespołowych czy sportów ekstremalnych.

Sport to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowia psychicznego i depresji. Regularne podnoszenie poziomu endorfin w organizmie, połączone z możliwością konstruktywnego rozładowania napięcia i redukcji stresu wpływa doskonale na nasze samopoczucie i pozwala zachować odpowiedni poziom zadowolenia z życia codziennego. Choć więc bieganie czy pływanie nie mogą być traktowane jako skuteczne lekarstwo na każdym etapie depresji, nie można całkowicie wykluczać jego roli w leczeniu depresji. Jeśli osoba cierpiąca z powodu stanów depresyjnych jest do nich zachęcana, ale nie zmuszana, istnieje duża szansa że któregoś dnia postanowi podnieść się, ruszyć na krótki spacer wokół parku i rozpocząć budowę lepszej relacji z własnym ciałem i psychiką.

Ośrodek terapii uzależnień Przebudzenie oferuje skuteczną terapię w miejscu otulonym zielenią, ponadto anonimowość oraz komfortowe warunki. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde Państwa pytanie.

 

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873