Alkoholizm wypisany na twarzy

Zdarza się, że podejrzewamy u naszych bliskich zbyt duże przywiązanie do napojów wysokoprocentowych. Oczywiste jest, że sam zainteresowany nigdy o tym nie powie, ale istnieją sposoby, by się dowiedzieć, czy dana osoba ma problem z nadużywaniem alkoholu. Wystarczy spojrzeć na jej twarz. Charakterystyczne zmiany skórne podpowiedzą, czy mamy do czynienia z alkoholikiem.

Z twarzy można czytać, jak z otwartej książki

Jeśli nauczymy się odczytywać problemy skórne na twarzy, to możemy szybko reagować na problemy. Naczynia krwionośne na twarzy alkoholika są rozszerzone, co sprzyja puchnięciu twarzy. Poza tym przez ich nadmierne rozszerzenie na skórze mogą pojawiać się czerwone plamy bądź zaczerwienienia oraz pajączki, które z czasem przekształcają się w rumienie na nosie i policzkach. Ponadto, oczy stają się opuchnięte i skóra robi się sina.

Alkohol odwadnia organizm, a skutki tego procesu najbardziej widoczne są właśnie na twarzy. Skóra alkoholika jest pomarszczona, wyblakła, szara i matowa. Zmarszczki pojawiają się szybciej i są głębsze, sprawiając, że dana osoba wygląda na znacznie starszą, niż jest w rzeczywistości. Procesowi starzenia się skóry sprzyja niedostateczna ilość kolagenu, której produkcja zwalnia pod wpływem nadmiernego spożycia alkoholu, jednocześnie przyspieszając powstawanie wolnych rodników. Poza tym alkoholik przez niedobór wody w organizmie zawsze wygląda na zmęczonego.

Oprócz tego na twarzy alkoholika można zaobserwostylish-bearded-businessman-P458E8Vwać zmiany skórne, które zazwyczaj są typowe dla nastolatków. Warto również wziąć pod uwagę wnętrze twarzy. Osoba uzależniona od alkoholu bardzo często pije piwo i rzadko dba o higienę jamy ustnej, doprowadzając w ten sposób do próchnicy zębów.

Ciało alkoholika również zdradza problemy z samokontrolą. Kiedy osoba uzależniona nie przyjmuje wartościowych pokarmów, traci na wadze i staje się chuda. Nie jest to powód do zadowolenia, ponieważ proces tracenia na wadze jest spowodowany spowolnieniem syntezy białka.

chorba alkoholowa

Jakie zagrożenia mogą płynąć z nadmiernego spożywania alkoholu?

To, jakie skutki odczuje osoba uzależniona, wynika przede wszystkim z wieku, długości picia i płci. Kobiety znacznie później zauważają u siebie charakterystyczne syndromy, niż mężczyźni, ale są one bardziej niebezpieczne. Może wystąpić uszkodzenie wątroby, zaburzenia odżywiania oraz miesiączkowania. Kobiety podczas ciągu alkoholowego tyją, ponieważ napoje wysokoprocentowe są bardzo kaloryczne. Często cykl owulacyjny i sama menstruacja zmienia się pod wpływem alkoholu, co ma także wpływ na obniżenie satysfakcji z życia seksualnego kobiety.

Pod kątem wyniszczenia organizmu, zmian w organach wewnętrznych i sprawności seksualnej mężczyźni nie różnią się za bardzo od kobiet. Alkohol spożywany w dużych ilościach wpływa destrukcyjnie na ich płuca, mózg serce, wątrobę czy układ pokarmowy i nerwowy.

Czy da się poprawić stan cery, gdy alkoholik przestanie pić?

Tak, da się, ponieważ abstynencja pozytywnie wpływa na zdrowie, a także wygląd osoby uzależnionej. Opuchlizna z twarzy powinna zniknąć, a koloryt skóry powinien się wyrównać dzięki wyeliminowaniu sinej skóry pod oczami i uregulowaniu naczynek krwionośnych. Ponadto, zmiany skórne powinny się cofnąć, a skóra zacznie przypominać tę, sprzed uzależnienia. Jednakże, aby efekty były spektakularne, należy nie tylko odstawić alkohol, ale zacząć się dobrze odżywiać, nawadniać i wysypiać. Nie zaszkodzi także uprawianie sportu i ograniczenie stresu.

Jakie są inne objawy uzależnienia?

Wygląd alkoholika to jedno, ale jego zachowanie to już całkiem inna sprawa. Typowe syndromy uzależnienia to:

  • drżenie mięśni,
  • nudności, wymioty i biegunka,
  • rozszerzenie źrenic,
  • lęki,
  • bezsenność,
  • rozszerzone źrenice,
  • obniżony bądź drażliwy nastrój,
  • nadmierna potliwość,
  • wysuszenie spojówek.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że zarówno w przypadku wglądu twarzy, jak i zmian w zachowaniu nie wszystkie charakterystyczne syndromy muszą występować u każdej osoby uzależnionej od alkoholu.

Twarz alkoholika, jak i cały jego organizm diametralnie zmienia się po długoletnim i nadmiernym spożyciu alkoholu. Twarz wygląda na wyniszczoną i zmęczoną, sprawiając, że dana osoba wygląda starzej, niż jest w rzeczywistości. Ponadto, organy wewnętrzne  ulegają zniszczeniu i niewydolności. Jednak odstawienie alkoholu, zdrowy i aktywny tryb życia mogą cofnąć zmiany i znacznie odmłodzić alkoholika.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...