Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Objawy alkoholizmu na twarzy – po czym poznać alkoholika?
Przebudzenie - 13.07.2020
Objawy alkoholizmu są różne. Wiele z nich jest maskowanych, co sprawia, że są niezauważalne przed długi czas. Objawy alkoholizmu można jednak poznać także po rysach twarzy, której nie da się ukryć. Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?
Spis treści
Osoby uzależnione od alkoholu niszczą nie tylko swoje zdrowie, ale także urodę. Negatywne działanie alkoholu można zauważyć między innymi na twarzy, której rysy zmieniają się z powodu nadużywania alkoholu. Jak zmienia się wygląd twarzy u osób nadużywających alkoholu?
Przede wszystkim u alkoholików można zauważyć przyspieszony proces starzenia się komórek oraz tkanek, co przekłada się na starszy wygląd twarzy niż ten odpowiadający rzeczywistej liczbie lat. Jest to wynik spożywania alkoholu, który w nadmiernych ilościach spowalnia produkcję kolagenu, ale przyspiesza procesy wywołane przez wolne rodniki.
Co więcej, alkohol bardzo odwadnia skórę, co sprawia, że składniki odżywcze są słabo wchłaniane. Szacuje się, że wypicie dwóch puszek piwa (1 litr) powoduje utratę 1400 ml płynów. W efekcie codzienne nadużywanie trunku sprawia, że twarz alkoholika zaczyna być matowa i szara. Przez to wygląda na zmęczoną, wyblakłą, a także starszą niż w rzeczywistości.
Co więcej, twarz alkoholika wyróżniają rozszerzone naczynia krwionośne. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia, a oczy stają się podkrążone. Wiele osób po wypiciu alkoholu odczuwa ciepło oraz zauważa zaczerwienienie twarzy. U osób, które nadużywają alkoholu pojawiają się dodatkowo tzw. pajączki, które z czasem przybierają formę rozległych rumieni zauważalnych zwłaszcza w okolicach policzków i nosa. Powiększone naczynia krwionośne mają wpływ także na opuchnięcie twarzy. Podpuchnięte oczy, zasinienia pod oczami, pękanie naczynek czy bardziej widoczne zmarszczki to częste zmiany na twarzy u wielu alkoholików.
Alkoholika można poznać po zmianach na twarzy. Postępujący proces niszczenia organizmu obejmuje jednak także inne części ciała. Przede wszystkim alkoholizm dotyka także całej sylwetki. Wyniszczenie organizmu powoduje utratę wagi, która jest spowodowana przez spowolnienie zdolności organizmu do syntezy białek. Zmiany w wyglądzie ciała można zauważyć także na skórze. Alkoholizm wywołuje lub przyspiesza wiele chorób, wśród których można wymienić np. łuszczycę. U wielu alkoholików pojawia się także problem próchnicy, która nieleczona może doprowadzić do szybkiej utraty zębów i innych problemów w jamie ustnej.
Negatywne skutki nadmiernego spożywania alkoholu dotykają także włosy i paznokcie, które stają się łamliwe, suche i słabe. Szybkie wypadanie włosów i łamanie się paznokci można zauważyć zwłaszcza u kobiet, które w szybkim czasie mogą stracić dużo włosów czy stracić mocne i zadbane paznokcie.
Organizm pozbawiony witaminy A i C sprawia, że objawy alkoholizmu można zaobserwować na całym ciele. Osłabiona skóra jest bardziej narażona na działanie promieni słonecznych czy obecne w powietrzu zanieczyszczenia. Ponadto, niedobór witaminy B może powodować także wysypki czy inne niedoskonałości skóry.
Wszelkie objawy alkoholizmu należy leczyć. Nie ma znaczenia czy są to objawy psychiczne, czy fizyczne np. te możliwe do zaobserwowania na twarzy. Osoby zmagające się z problemem alkoholowym należy jak najszybciej otoczyć opieką specjalistyczną, ponieważ alkoholizm to choroba, której nie wolno bagatelizować. Odczuwany przez alkoholików fizyczny oraz psychiczny przymus picia, który często wynika z niepohamowanej chęci poprawy samopoczucia, należy poddać detoksykacji. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest także podjęcie terapii.
Leczenie nałogów to proces długi i trudny, ale możliwy do zrealizowania. Niesienie pomocy alkoholikowi należy zacząć od zauważenia objawów alkoholizmu. Osoby uzależnione od alkoholu często doskonale maskują uzależnienie, a także wciągają do tej gry swoich najbliższych, stosując system manipulacji, iluzji i zaprzeczeń. Najlepszy sposób na pomoc alkoholikowi to uzmysłowienie mu problemu oraz zachęcenie do podjęcia terapii, która pozwala na odzyskanie kontroli nad własnym życiem oraz odczuwanie satysfakcji i radości, bez potrzeby zaglądania do kieliszka.
Ośrodek terapii uzależnień Przebudzenie oferuje skuteczną terapię w miejscu otulonym zielenią, ponadto anonimowość oraz komfortowe warunki. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde Państwa pytanie.