Odwodnienie organizmu po alkoholu

Alkohol towarzyszy nam w wielu sytuacjach życiowych. Niektórzy traktują go okazjonalnie i piją jedynie podczas ważnych spotkań towarzyskich czy podczas świętowania mniejszych lub większych sukcesów. Inni uważają go za doskonały sposób na zrelaksowanie się po długim dniu w pracy. Istnieje również jeszcze jedna grupa osób, pijąca duże ilości alkoholu i zmagająca się z przykrymi konsekwencjami jego nadużywania.

Uporczywy ból głowy, nudności oraz uczucie suchości w ustach to tylko nieliczne objawy odwodnienia organizmu po wypiciu dużej ilości alkoholu. Osoby, które przekroczyły granicę i spożyły go więcej niż chciały, mogą również zmagać się z drgawkami, zimnymi potami czy nawet wymagać podłączenia pod kroplówkę. Dlatego warto wiedzieć dlaczego alkohol odwadnia i w jaki sposób uzupełnić braki.

Odwodnienie organizmu po alkoholu występuje stosunkowo często, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób postępować jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Aby nie doszło do odwonienia od alkoholu należy jak najszybciej zacząć nawadniać organizm – najlepiej jeszcze w trakcie jego spożywania.

Dlaczego alkohol odwadnia?

Alkohol jest wchłaniany do organizmu niemal natychmiast – już podczas jego połykania. Z naukowego punktu widzenia uważa się, że alkohol to trucizna dla organizmu, która powoduje wiele skutków ubocznych, a wszelkie objawy bólu, nudności to procesy, które pozwalają na pozbycie się jego nadmiaru z ciała. Osoby, które regularnie spożywają duże ilości alkoholu zaczynają mnie tylko mieć poważne problemy ze zdrowiem, ale również są mocno odwodnione i osłabione.

Z racji tego, że ciało człowieka składa się głównie z wody, aż w 60 procentach, utrata kilku procent jest dla nas niezwykle odczuwalna. Jednym z efektów ubocznych nadmiernego spożywania alkoholu jest odwodnienie organizmu, które już podczas picia zaczyna się objawiać częstymi wizytami w toalecie. Alkohol ma działanie moczopędne, co zostało potwierdzone badaniami. Okazuje się, że 50 gramów czystego etanolu, znajdującego się w 250 mililitrach wody, sprawia, że wydalane zostaje nawet do 1 litra wody z organizmu w ciągu kolejnych godzin.
Alkohol wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, a w efekcie na zaburzone wydzielanie przez przysadkę mózgową hormonu wazopresyny. Wazopresyna jest odpowiedzialna za wchłanianie wody do nerek. Niskie stężenie tego hormonu przyspiesza proces odwadniania organizmu, a także wystąpienia nieprzyjemnych objawów, które potocznie określane jest syndromem dnia poprzedniego czy kacem.

nawadnianie organizmu

Odwodnienie po alkoholu – jakie objawy występują?

Odwodnienie po alkoholu następuje stosunkowo szybko. Uporczywy ból głowy, na który trudno znaleźć jeden skuteczny sposób pojawia się nawet kilka godzin po nadmiernym spożyciu. Najczęściej jest to dopiero początkowa faza odwodnienia. Brak wystarczającej wody w organizmie może doprowadzić jednak do zaburzenia pracy nerek czy nawet zawału serca. Te poważniejsze objawy i skutki nadmiernego spożycia alkoholu pojawiają się w większości przypadków u osób, które zmagają się z chorobą alkoholową. To wtedy organizm jest już tak zniszczony i odwodniony przez organizm, że w bardzo wyraźny sposób manifestuje problem.
Jednakże jak rozpoznać odwodnienie organizmu po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu? Najczęściej występuje:

  • ból głowy, wymioty,
  • rozdrażnienie,
  • trudne do zaspokojenia pragnienie,
  • apatia oraz przyspieszona praca serca,
  • ciemny kolor moczu (im bardziej intensywny kolor, tym mniej wody w organizmie).

Do objawów odwodnienia organizmu można również zaliczyć pogorszenie się stanu cery, pojawienie się fioletowych sińców pod oczami lub plam na całym ciele. Innym objawem, zwłaszcza u osób nadużywających alkohol, są suche śluzówki nosa, a także mocno opuchnięta twarz.

Jak nawodnić organizm po spożyciu alkoholu?

Brak odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu może mieć poważne konsekwencje, a nawet wymagać hospitalizacji. Dlatego w przypadku spożycia zbyt dużej ilości alkoholu konieczne jest uzupełnienie wody. Wiele osób praktykuje tradycyjne nawadnianie wodą, a także wykorzystuje jeden dzień na odpoczynek i regenerację. Niekiedy jednak wysoko zmineralizowana woda nie pomaga i konieczne jest uzupełnienie poziomu elektrolitów specjalnymi preparatami.
Organizm można nawodnić również poprzez wlew witaminowy lub poprzez podłączenie kroplówki witaminowej. Uzupełnione w ten sposób minerały pozwolą na szybki powrót dobrego samopoczucia.

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia
+48 519 775 225
Zapraszamy do kontaktu

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...