Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Alkoholik a pijak — czy jest między nimi jakaś różnica?

alkoholizm czy pijaństwo

Alkoholik a pijak — czy jest między nimi jakaś różnica?

Przebudzenie - 20.04.2023

Rate this post

We współczesnym społeczeństwie picie alkoholu jest powszechne i akceptowane. Jednakże już na wstępie zaznaczmy, że nie każdy, kto pije jest alkoholikiem. Często słyszy się terminy „alkoholik” i „pijak” używane zamiennie, a mało kto wie, że istnieją między nimi subtelne różnice, które należy poznać. Dlatego też w tym wpisie omówimy sobie, kim jest pijak, kim jest alkoholik oraz jakie są między nimi różnice.

Spis treści

Kim jest pijak?

Pijak to osoba, która spożywa bardzo duże ilości alkoholu bez względu na okoliczności. Nie jest on najczęściej uzależniony od alkoholu, ale na pewno ma problemy z kontrolowaniem swojego picia.

Pijakami określa się najczęściej ludzi, którzy piją nadmiernie i niekoniecznie codziennie. Częściej nadużywają alkoholu w określonych sytuacjach tj. imprezy, spotkania z przyjaciółmi lub rodziną. Wtedy właśnie pijak nie panuje nad sobą i co więcej, bierze udział w ryzykownych sytuacjach, nie będąc świadomym konsekwencji, np. w jeździe samochodem po alkoholu.

Alkoholik – jakie ma cechy?

Z kolei alkoholik to osoba, która cierpi na tzw. chorobę alkoholową. Osoba uzależniona ma silną potrzebę picia, w konkretnych sytuacjach oddziałujących na psychikę, którą trudno jest jej zaspokoić czymkolwiek innym.

Alkoholikowi udaje się osiągnąć stan trzeźwości, ale to umysł nie pozwala mu przestać pić, nakłania do myśli o alkoholu i kontaktu z nim. Co więcej, uzależnienie od alkoholu prowadzi do poważnych problemów, ale nie tylko zdrowotnych, emocjonalnych oraz społecznych.

Sprawdź również: Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik (HFA)?

Alkoholik, a pijak – najważniejsze różnice

Najważniejszą różnicą między alkoholikiem a pijakiem jest fakt, że alkoholik to osoba uzależniona od alkoholu, a pijak nie musi być uzależniony. Pijak może spożywać duże ilości alkoholu tylko w niektórych sytuacjach, natomiast alkoholik ma silną potrzebę stałego picia i trudno mu się powstrzymać niezależnie od sytuacji.

Inną różnicą jest to, że pijak nie kontroluje swojego picia, ale mimo dużych ilości spożywanych trunków, nie niesie to za nim tak poważnych konsekwencji fizycznych i psychicznych jak w przypadku alkoholika. Wbrew pozorom częste a niewielkie ilości alkoholu są dużo gorsze dla organizmu niż sporadyczne duże nakłady trunków, ponieważ alkoholik nie jest w stanie wtedy wyjść z ciągu alkoholowego, który dla wątroby ma katastrofalne skutki.

Jeszcze jedną różnicą między alkoholikiem a pijakiem jest fakt, że alkoholizm jest chorobą a pijaństwo stanem behawioralnym. Oczywiście oba przypadki można leczyć terapeutycznie, ale to w przypadku alkoholików pomoc specjalisty jest dużo bardziej potrzeba. Dzięki niej jest on w stanie poradzić sobie z chorobą i przestać pić. Pijak natomiast może zmniejszyć swoje spożycie alkoholu poprzez kontrolowanie swojego picia i unikanie sytuacji, które prowokują jego nadużywanie.

pijak a alkoholik

Jak poradzić sobie z alkoholizmem a jak z pijaństwem?

Jak widzimy alkoholizm i pijaństwo to dwa poważne problemy, które wymagają różnych podejść i strategii terapeutycznych. Dlatego na koniec przedstawiamy kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi problemami.

Aby poradzić sobie z alkoholizmem:

  • Zwróć się po pomoc do specjalisty, który pomoże Ci w określeniu stopnia uzależnienia od alkoholu i zaproponuje odpowiednie leczenie.
  • Zastanów się nad udziałem w programie terapeutycznym, takim jak grupy wsparcia AA lub terapia uzależnień.
  • Unikaj sytuacji i ludzi, które mogą prowadzić do spożycia alkoholu.
  • Utrzymuj zdrowy styl życia, np. poprzez zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną i odpowiedni sen.
  • Znajdź hobby lub zajęcie, które pochłonie Twoją uwagę i odciągnie od myśli o alkoholu.
  • Utrzymuj kontakt z rodziną i przyjaciółmi, którzy będą Cię wspierać w trudnych chwilach.
ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

Aby poradzić sobie z pijaństwem:

  • Spróbuj mimo wszystko ograniczyć ilość spożywanego alkoholu lub zupełnie z niego zrezygnuj.
  • Zastanów się, co skłania Cię do picia i próbuj unikać tych sytuacji lub stawiać im czoła.
  • Znajdź alternatywy dla spożywania alkoholu, np. napoje bezalkoholowe lub herbaty ziołowe.
  • Również utrzymuj kontakt z rodziną i przyjaciółmi, którzy będą Cię wspierać w trudnych chwilach.

W obu przypadkach ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie alkoholizm i pijaństwo mogą mieć dla zdrowia i życia osobistego oraz podejmować kroki w celu zapobiegania ich negatywnym skutkom.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873