Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Alkoholik a pijak — czy jest między nimi jakaś różnica?
Przebudzenie - 20.04.2023
We współczesnym społeczeństwie picie alkoholu jest powszechne i akceptowane. Jednakże już na wstępie zaznaczmy, że nie każdy, kto pije jest alkoholikiem. Często słyszy się terminy „alkoholik” i „pijak” używane zamiennie, a mało kto wie, że istnieją między nimi subtelne różnice, które należy poznać. Dlatego też w tym wpisie omówimy sobie, kim jest pijak, kim jest alkoholik oraz jakie są między nimi różnice.
Spis treści
Pijak to osoba, która spożywa bardzo duże ilości alkoholu bez względu na okoliczności. Nie jest on najczęściej uzależniony od alkoholu, ale na pewno ma problemy z kontrolowaniem swojego picia.
Pijakami określa się najczęściej ludzi, którzy piją nadmiernie i niekoniecznie codziennie. Częściej nadużywają alkoholu w określonych sytuacjach tj. imprezy, spotkania z przyjaciółmi lub rodziną. Wtedy właśnie pijak nie panuje nad sobą i co więcej, bierze udział w ryzykownych sytuacjach, nie będąc świadomym konsekwencji, np. w jeździe samochodem po alkoholu.
Z kolei alkoholik to osoba, która cierpi na tzw. chorobę alkoholową. Osoba uzależniona ma silną potrzebę picia, w konkretnych sytuacjach oddziałujących na psychikę, którą trudno jest jej zaspokoić czymkolwiek innym.
Alkoholikowi udaje się osiągnąć stan trzeźwości, ale to umysł nie pozwala mu przestać pić, nakłania do myśli o alkoholu i kontaktu z nim. Co więcej, uzależnienie od alkoholu prowadzi do poważnych problemów, ale nie tylko zdrowotnych, emocjonalnych oraz społecznych.
Sprawdź również: Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik (HFA)?
Najważniejszą różnicą między alkoholikiem a pijakiem jest fakt, że alkoholik to osoba uzależniona od alkoholu, a pijak nie musi być uzależniony. Pijak może spożywać duże ilości alkoholu tylko w niektórych sytuacjach, natomiast alkoholik ma silną potrzebę stałego picia i trudno mu się powstrzymać niezależnie od sytuacji.
Inną różnicą jest to, że pijak nie kontroluje swojego picia, ale mimo dużych ilości spożywanych trunków, nie niesie to za nim tak poważnych konsekwencji fizycznych i psychicznych jak w przypadku alkoholika. Wbrew pozorom częste a niewielkie ilości alkoholu są dużo gorsze dla organizmu niż sporadyczne duże nakłady trunków, ponieważ alkoholik nie jest w stanie wtedy wyjść z ciągu alkoholowego, który dla wątroby ma katastrofalne skutki.
Jeszcze jedną różnicą między alkoholikiem a pijakiem jest fakt, że alkoholizm jest chorobą a pijaństwo stanem behawioralnym. Oczywiście oba przypadki można leczyć terapeutycznie, ale to w przypadku alkoholików pomoc specjalisty jest dużo bardziej potrzeba. Dzięki niej jest on w stanie poradzić sobie z chorobą i przestać pić. Pijak natomiast może zmniejszyć swoje spożycie alkoholu poprzez kontrolowanie swojego picia i unikanie sytuacji, które prowokują jego nadużywanie.
Jak widzimy alkoholizm i pijaństwo to dwa poważne problemy, które wymagają różnych podejść i strategii terapeutycznych. Dlatego na koniec przedstawiamy kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi problemami.
Aby poradzić sobie z alkoholizmem:
Aby poradzić sobie z pijaństwem:
W obu przypadkach ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie alkoholizm i pijaństwo mogą mieć dla zdrowia i życia osobistego oraz podejmować kroki w celu zapobiegania ich negatywnym skutkom.