Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik (HFA)?
Przebudzenie - 27.02.2023
Alkoholizm jest chorobą, która wbrew pozorom dotyka nie tylko osoby z marginesu społecznego, Bardzo często z problemem nadmiernego spożywania alkoholu borykają się także osoby dobrze sytuowane, zajmujące wysokie stanowiska. Takie osoby określa się mianem wysokofunkcjonujących alkoholików. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Spis treści
HFA, czyli alkoholicy wysokofunkcjonujący to osoby, które prowadzą udane życie rodzinne oraz towarzyskie. Odnoszą sukcesy zawodowe, pną się po szczeblach kariery. Wyglądają na osoby, które są szczęśliwe i panują nad swoim życiem. Otoczenie najczęściej nie wie, że zmagają się one z uzależnieniem od alkoholu. Ich zachowane nie wzbudza żadnych podejrzeń.
Przeczytaj także: Wpływ alkoholu na życie i relacje w rodzinie
Wysoko postawiona osoba traktuje alkohol jako odskocznię po ciężkiej pracy czy sposób na zrelaksowanie się po wyzwaniach dnia codziennego. Z czasem jednak obraz szczęśliwego życia zaczyna pękać i pojawiają się na nim rysy, które są sygnałem dla otoczenia, że jest to osoba, która może mieć poważne problemy.
Osoby te to ludzie sukcesu. Pracują w znanych firmach cieszących się renomą, zajmują wysokie stanowiska. Bardzo często wysokofunkcjonującymi alkoholikami są lekarze, prawnicy czy politycy. Są autorytetami, a swoje prawdziwe oblicze pokazują dopiero za zamkniętymi drzwiami domu.
Mimo że najczęściej pojawiają się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu, ze względu na swoją pozycję jest to bagatelizowane. Osoby, które z nimi pracują, nie chcą zwracać na to uwagę. Rodzina także najczęściej bagatelizuje alkoholizm wysokofunkcjonujący, gdyż osoba nim dotknięta utrzymuje rodzinę, dba o jej finansowe bezpieczeństwo, udziela się towarzysko. Nadużywanie alkoholu nie jest więc dużym problemem, dopóki alkoholik nie staje się agresywny wobec swoich najbliższych.
Wysokofunkcjonujący alkoholik jest zazwyczaj postrzegany jako człowiek sukcesu.
Osoby, których może dotyczyć ten problem, najczęściej wysyłają sygnały. Tylko ich właściwa interpretacja pozwoli wdrożyć odpowiednią pomoc. Najczęściej pojawiające się sygnały, to:
Alkoholicy wysokofunkcjonujący, aby mieć poczucie kontroli, robią także systematyczne przerwy w piciu. Mogą one trwać nawet przez kilka miesięcy. W ten sposób chcą udowodnić sobie oraz najbliższym, że w każdej chwili mogą przestać pić. Bardzo często szukają także wymówek do tego, aby się napić.
Kłopoty z wykryciem tego rodzaju alkoholizmu sprawiają, że jego leczenie jest trudne. W wielu przypadkach jest nawet bardziej skomplikowane niż w przypadku osób z niższych warstw społecznych. Zanim alkoholik wysokofunkcjonujący sam stwierdzi, że nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z nałogiem, stopień uzależnienia jest już zaawansowany.
HFA dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Panie, które są wysokofunkcjonującymi alkoholiczkami najczęściej pracują w dużych korporacjach. Najpierw traktują sięganie po alkohol jako formę relaksu i odprężenia. Z czasem jednak tracą kontrolę nad częstotliwością oraz ilością spożywanych trunków. W przypadku kobiet uzależnienie najczęściej pojawia się szybciej niż u mężczyzn. Jednocześnie to kobiety zdecydowanie chętniej korzystają z terapii, gdy stwierdzą, że ten problem może dotyczyć właśnie ich.
Najczęściej momentem, w którym alkoholik HFA decyduje się sięgnąć po pomoc, jest jakieś przełomowe zdarzenie związane z nadużywaniem alkoholu. Może to być spowodowanie wypadku, kompromitacja w miejscu pracy, czy problemy rodzinne. Osoby borykające się z tego rodzaju uzależnień powinny poszukać pomocy przede wszystkim w ośrodkach leczenia alkoholizmu. Jeśli jest to konieczne, to leczenie może odbywać się w placówkach zamkniętych. Kolejnym krokiem jest uczestnictwo w psychoterapii, która pomoże na nowo ułożyć życie. Taka osoba musi być świadoma swoich kłopotów, a także chcieć z nich wyjść.