telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Rozwód z alkoholikiem – jak napisać pozew?

rozwód z alkoholikiem

Rozwód z alkoholikiem – jak napisać pozew?

Przebudzenie - 23.12.2020

Rate this post

Rozwód z osobą nadużywającą alkoholu to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może nas spotkać. Obok trudnych emocji związanych z odchodzeniem od osoby uzależnionej, pojawia się w głowie mnóstwo ważnych pytań. Co zawrzeć w pozwie? Jak udowodnić winę małżonka? Jak przebiega podział majątku? Obok tego pojawiają się też pytania innej natury… o pomoc dla uzależnionego. Poniżej zbiór istotnych informacji.

Rozwód z powodu alkoholizmu – jakie informacje należy zawrzeć w pozwie?

Ważne jest opisanie, od kiedy zaczęły się problemy z alkoholem w waszej rodzinie, a także to, jak często osoba uzależniona sięga po kieliszek. Jest to bardzo ważna informacja, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie “kultura” picia jest tak głęboko zakorzeniona, że nawet na znaczące ilości przymykamy oko.

Koniecznie określamy, czy towarzyszą temu inne zdarzenia, jak awantury, czy też przemoc domowa wobec Ciebie lub dzieci. Istotne jest opisanie różnic w zachowaniu małżonka w sytuacji, kiedy jest trzeźwy i po spożyciu alkoholu. Opisz kłopoty finansowe, jakie powoduje nadużywanie alkoholu, a także reakcje dzieci. Nieodzowna jest też informacja o tym, czy uzależniony małżonek podejmuje próby wyjścia z nałogu i z jakim skutkiem.

Jak wygląda udowodnienie alkoholizmu małżonka?

Sam fakt nadużywania alkoholu nie wystarczy, by udzielić rozwodu. Może się przecież zdarzyć tak, że zależy Wam jeszcze na sobie nawzajem, uzależniony małżonek próbuje wyleczyć się z nałogu i wykazuje w tym znaczące postępy. Wówczas jest to sytuacja, w której Wasze małżeństwo ma nie najgorsze rokowania. Aby zatem możliwe było uzyskanie rozwodu, konieczne jest udowodnienie, że nie ma między wami więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Krótko mówiąc, nie ma przesłanek ku temu, by ratować Wasze małżeństwo. Jakie mogą być dowody?

  • notatki z interwencji policyjnych,
  • wyniki obdukcji lekarskich,
  • nagrania ukazujące zachowania pijanego małżonka,
  • zeznania świadków,
  • wyroki z poprzednich spraw np. o przemoc domową,
  • dokumentacja z terapii alkoholowej (jeśli jest).

Zatrzymując się na chwilę przy ostatnim punkcie, informacje w dokumentacji z ośrodka mogą potwierdzać progres w wychodzeniu z choroby alkoholowej, konieczne zatem będzie udowodnienie, że ów progres się nie utrzymał. Dowodem mogą być również fotografie, na których widać agresywne zachowania małżonka pod wpływem alkoholu.

Jak wygląda podział majątku?

Czy osoba uzależniona od alkoholu może zostać bez majątku? Tutaj także konieczne jest wykazanie, że osoba uzależniona nie dba o wspólny majątek, powoduje znaczne straty w budżecie finansowym, a jego ogólne zachowanie znacząco utrudnia lub wręcz uniemożliwia funkcjonowanie na godziwym finansowo poziomie.

Wówczas sąd może zdecydować, że osobie niewinnej przypadnie większa część majątku, przy czym ustalenie proporcji podziału zależy od tego, jak wielkie straty powoduje osoba uzależniona.

Skierowanie na odwyk – czy warto próbować?

Są sytuacje, w których osoba uzależniona rzeczywiście ma szansę na wyjście z nałogu. Aby jednak tak się stało, potrzebna jest szybka reakcja, duża samoświadomość i silna motywacja do wyjścia z nałogu, a przede wszystkim wsparcie od rodziny. Gdy osoba uzależniona czuje wsparcie ze strony bliskich, jej szanse na powrót do zdrowia znacznie wzrastają. Pamiętajmy też o tym, że jeśli sąd zauważy możliwość wyjścia z nałogu, może nie udzielić rozwodu, gdyż może to zostać uznane za szansę uratowania małżeństwa.

Decyzja o pójściu na odwyk rzadko jest podejmowana samodzielnie. Kluczowe jest znalezienie miejsca z profesjonalnym podejściem, a przede wszystkim takiego, w którym uzależniony poczuje się bezpiecznie.

Osoby borykające się z uzależnieniami, często mają niskie poczucie własnej wartości, zatem konieczne jest znalezienie miejsca, w którym otoczone zostaną specjalistami z właściwym podejściem. Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Przebudzenie, w którym nie tylko pomagamy wyjść z nałogu, lecz też udzielamy wsparcia psychologicznego nałogowcom i ich rodzinom, gdyż one również muszą wiedzieć, jak funkcjonować z osobą po odwyku, by jak najbardziej umocnić skutki terapii.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873