Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Książki, które pomogą Ci wyjść z narkomanii

ksiazki o uzaleznieniu

Książki, które pomogą Ci wyjść z narkomanii

Przebudzenie - 31.05.2021

5/5 - (1 vote)

Proces wyjścia z nałogu narkotykowego nie jest łatwy i wymaga sporo poświęceń, czasu, wsparcia najbliższych i sesji terapeutycznych. Jednakże w walce z chorobą mogą pomóc także historie tych, którzy to przeszli i zwyciężyli, a swoje historie zawarli w książkach. Poniżej znajduje się kilka pozycji, po które warto sięgnąć.

Jakie książki warto przeczytać?

„My, dzieci z dworca ZOO” 

To jedna z najpopularniejszych książek o uzależnieniu od narkotyków, która doczekała się głośnej ekranizacji. Poruszająca historia o pierwszych krokach ku dorosłości, złym towarzystwie, osamotnieniu, a także próbie ucieczki od rzeczywistego świata za pomocą narkotyków. Przedstawia wstrząsające wspomnienia głównej bohaterki zaprezentowane z niezwykłą szczerością. Książka pokazuje pełen obraz popadania w narkomanię, od początków eksperymentowania z miękkimi narkotykami, aż po sięgania po te najtwardsze, a także tego, jak trudno jest się z tego wyrwać i konsekwencje popadnięcia w nałóg. Ta historia pokazuje, do czego jest zdolna osoba uzależniona, aby zdobyć kolejną działkę narkotyku. Książka jest dedykowana przede wszystkim młodym ludziom, wkraczającym w dorosłość, ku przestrodze.

„Requiem dla snu”

Mimo że ta pozycja nie należy do najnowszych, to i tak zasługuje, aby ją przeczytać. Opowiada o uzależnionym od narkotyków chłopaku, który dzieli swój wolny czas pomiędzy przyjaciela oraz swoja dziewczynę, z którą ma specyficzny związek. Pewnego dnia główny bohater wpada na pomysł genialnego, według niego pomysłu na zarobek, dzięki któremu będą mogli spełniać marzenia. Harry pragnie kupić heroinę, rozdrobnić i część zostawić sobie, a resztę sprzedać. Bohaterowie zaczynają planować zarobienie pieniędzy, aby móc osiągnąć swój cel.

W książce przewija się także wątek matki głównego bohatera, która najpierw jest uzależniona od jedzenia, a po obejrzeniu teleturnieju – od odchudzania. Każde z nich ślepo podąża za swoim celem, jednak cena, jaką przyjdzie im za to zapłacić jest wysoka. Ta pozycja jest skierowana nie tylko do osób uzależnionych, ale także do ich bliskich, ponieważ pomaga spojrzeć na całą sytuację oczami narkomana.

„Pamiętnik narkomanki”

Barbary Rosiek to zbiór wspomnień głównej bohaterki, która jednocześnie jest autorką pamiętnika. Opowiada o swoich przeżyciach, problemach z nałogiem oraz drodze do uwolnienia się od narkotyków. W sumie przedstawia 15 lat swojego życia i na swoim przykładzie wyjaśnia, w jaki sposób nałóg wyniszcza krok po kroku osobę uzależnioną, doprowadzając do upadku relacji międzyludzkich, odebrania trzeźwości umysłu i pchają do złego. Historia pokazuje także, jak słaby jest narkoman i jak łatwo jest nim manipulować. Książka stała się bestsellerem m.in. dzięki opisom drastycznych, a zarazem prawdziwych scen. To pozycja obowiązkowa ku przestrodze dla wszystkich młodych ludzi oraz ich rodziców.

„Narkotyki i dopalacze. Co powinni wiedzieć rodzice?”

Jak sam tytuł wskazuje, książka jest polecana wszystkim rodzicom oraz opiekunom młodych ludzi. W czasach, kiedy młodzież coraz częściej sięga po narkotyki i dopalacze ich rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę ze skali problemu. Ta książka wyjaśni im, w jaki sposób działają środki odurzające, jakie mechanizmy doprowadzają do uzależnienia, jak chronić swoje dzieci przed narkotykami i najważniejsze, jak rozpoznać czy nastolatek je zażywa. Literatura może być bardzo przydatna oraz uchronić młode osoby przed najgorszym.

„Hera moja miłość”

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którym wydaje się, że problem narkomanii dotyczy wyłącznie rodzin patologicznych. To oparta na faktach opowieść o rodzinie, gdzie każdy z dorosłych zajmuje się swoimi sprawami nie zwracając większej uwagi na dwójkę synów. Starszy z nich w wolnych chwilach pali trawkę ze swoją dziewczyną, lecz wymyka mu się to spod kontroli. Nikt o tym nie wie do czasu, kiedy jego młodszy brat postanawia, że chce być taki, jak on. Książka jest swego rodzaju ostrzeżeniem dla opiekunów, którzy nie poświęcają swoim dzieciom wystarczająco dużo uwagi.

Przedstawione pozycje to oparte na faktach historie młodych osób, które w pewnym momencie swojego życia zbłądzili z dobrej ścieżki i trafili na złą. Ich historie mogą przestrzec, a także pomóc wygrać z nałogiem.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873