Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Sposoby na walkę z głodem alkoholowym

Sposoby na walkę z głodem alkoholowym

Przebudzenie - 29.04.2019

Rate this post

Walka z głodem alkoholowym to jeden z najtrudniejszych etapów procesu odwykowego i powód, dla którego wiele osób przerywa terapię. Społeczeństwo zdecydowanie zbyt często określa przegraną walkę z alkoholem jako brak silnej woli, jednak w rzeczywistości osoby cierpiące z powodu choroby alkoholowej nie są najczęściej w stanie samodzielnie poradzić sobie z głodem alkoholowym. Kluczem jest tu więc zrozumienie tego czym właściwie jest głód alkoholowy, dlaczego walka z alkoholizmem sprawia tak wiele problemów i w jaki sposób pomoc społeczeństwa może okazać się najlepszą drogą do skutecznego pokonania choroby alkoholowej.

Czym jest głód alkoholowy i jak sobie z nim poradzić?

Głód alkoholowy jest jednym z najpoważniejszych objawów zespołu uzależnienia od alkoholu i jednym z powodów, dla których proces leczenia choroby alkoholowej wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia ze strony bliskich, społeczeństwa i terapeutów. Poczucie silnego pragnienia lub wręcz przymusu spożycia alkoholu jest dla wielu osób czynnikiem niemożliwym do przezwyciężenia. Sam głód alkoholowy jest przy tym objawem, którego można doświadczać nawet w okresie abstynencji, po kilku latach od odstawienia alkoholu. Osoba, która raz zmagała się z alkoholizmem i teraz utrzymuje abstynencję może przypomnieć sobie upojenie, jakie dawał jej alkohol, mieć trudność z poradzeniem sobie ze stresem, czy sięgnąć po alkohol zupełnie przypadkiem i odczuć silną potrzebę napicia się więcej.

Sposobów, w jakie objawia się głód alkoholowy jest wiele, ale tych pozwalających się go skutecznie pozbyć można znaleźć znacznie mniej.

Nieskuteczne sposoby walki z głodem alkoholowym

Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają osoby uzależnione w okresie abstynencji jest próba poradzenia sobie z głodem alkoholowym na własną rękę. Można oczywiście starać się odwracać swoją uwagę od alkoholu, stosować metody rozpoznawania objawów głodu i techniki ich eliminowania, jednak na dłuższą metę to właśnie głód alkoholowy jest najczęstszą przyczyną przerwania abstynencji właśnie z uwagi na to, że trudno poradzić sobie z nim samodzielnie.

Równie nieskuteczną metodą walki z głodem alkoholowym jest ignorowanie czynników środowiskowych. Wiele osób utrzymujących dość długo abstynencję może czuć się komfortowo w otoczeniu osób, które piją, jednak często chwilowa słabość może nakłonić ich do powrotu do picia. Rozpoznając własne sygnały sugerujące pojawienie się głodu nie warto utrzymywać w swoim otoczeniu osób, które pogłębią chęć sięgnięcia po alkohol nawet nieświadomie. Otoczenie osoby odczuwającej oznaki głodu alkoholowego powinno być całkowicie pozbawione dostępu do wysokoprocentowych trunków. Co więc warto zrobić, by wygrać walkę z głodem alkoholowym?

Wygraj walkę z głodem alkoholowym – sprawdzone i skuteczne sposoby

Zdecydowanie największe szanse na przetrwanie głodu alkoholowego, nie przerwanie abstynencji i pokonanie chęci sięgnięcia po drinka po dniach, tygodniach czy latach przerwy jest zasięgnięcie pomocy osób doświadczonych przez alkoholizm. Dobrym rozwiązaniem są w takim wypadku spotkania AA, podczas których można opowiedzieć o doświadczanych przez siebie symptomach – wiele osób przyznając się do nich otwarcie potrafi logicznie wytłumaczyć sobie dlaczego sięgnięcie po alkohol nie jest dobrym rozwiązaniem.

W grupach AA pojawiają się często osoby, które opowiadając o swojej walce z nałogiem motywują innych do tego, by nie sięgnęli po alkohol nawet w chwilach zwątpienia.

Kolejnym, jeszcze skuteczniejszym sposobem na wygranie z głodem alkoholowym jest zasięgnięcie pomocy specjalistów. Ośrodki leczenia nałogów to nie tylko miejsce dla tych, którzy dopiero zrywają ze swoim nałogiem, ale też doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z jakiś przyczyn nie radzą sobie z życiem w abstynencji. Sytuacji, które powodują chęć powrotu do nałogu może nadarzyć się bardzo wiele i często to właśnie terapeuci są jedynymi osobami, które mogą logicznie przemyśleć dalszą strategię działania i wesprzeć osobę odczuwającą głód alkoholowy w procesie jego eliminacji. Specjaliści z zakresu terapii odwykowej wiedzą doskonale, jak radzić sobie z objawami odstawienia alkoholu zarówno w początkowych etapach odwyku, jak i lata po zakończeniu właściwej terapii odwykowej.

Alkoholizm jest chorobą, której nie da się ot tak uleczyć – raz pokonany towarzyszy człowiekowi całe życie, pojawiając się na horyzoncie często w najmniej odpowiednim momencie. Wsparcie ze strony bliskich, umiejętne unikanie sytuacji prowokujących chęć sięgnięcia po alkohol i szukanie pomocy u specjalistów w chwili poczucia własnej bezsilności w walce z głodem alkoholowym to najlepsze, co można zrobić dla siebie by nie powrócić do nałogu, który wcześniej wpływał negatywnie na wszystkie aspekty życia osoby uzależnionej.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873