Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Jak zmienia się ciało osoby uzależnionej od narkotyków?

jak narkotyki wpływają na organizm

Jak zmienia się ciało osoby uzależnionej od narkotyków?

Przebudzenie - 17.12.2021

Rate this post

Jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych jest uzależnienie od narkotyków. Ze wszystkich używek to właśnie one sieją największe spustoszenie w organizmie. Konsekwencje ich zażywania są widoczne nie tylko w zdrowiu fizycznym i psychicznym uzależnionego, ale również w relacjach z rodziną i najbliższym otoczeniem.

Jak narkotyki wpływają na organizm?

Narkotyki to substancję psychoaktywne, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Systematyczne ich przyjmowanie prowadzi do silnego uzależnienia fizycznego i psychicznego. Mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Dzieli się je na miękkie oraz twarde, które są silnie uzależniające i powodują poważne następstwa zdrowotne. Niebezpiecznym skutkiem ubocznym zażywania substancji psychoaktywnych, jest wyniszczenie narządów wewnętrznych, które odpowiadają za metabolizm toksyn. Dodatkowo przyjmowanie opioidów przyczynia się do zawału serca, udaru mózgu, uszkodzeń płuc, a także perforacji żołądka lub jelit. Uzależnienie jest zjawiskiem złożonym i oddziałuje nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne uzależnionego, ale również stwarza problem w sferze rodzinnej, społecznej czy prawnej. Objawy różnią się w zależności od: indywidualnych predyspozycji osoby zażywającej środki odurzające, typu zażywanej substancji, a także okresu jej przyjmowania. Narkomani często podporządkowują swoje funkcjonowanie zażywaniu kolejnych dawek. Istotny jest fakt, że substancję psychoaktywne wyrządzają nieodwracalne szkody zarówno w ciele człowieka, jak i w jego psychice.

wpływ narkotyków na organizm człowieka

Jakie zmiany zachodzą w ciele i psychice osoby zażywającej narkotyki?

Systematyczne przyjmowanie narkotyków prowadzi do licznych zmian w organizmie człowieka. Substancję te oddziałują na: wygląd zewnętrzny, funkcjonowanie narządów i układów wewnętrznych, rozwój fizyczny oraz stan psychiczny uzależnionego.

Osoby regularnie spożywające środki odurzające z czasem przestają o siebie dbać, dotyczy to wyglądu fizycznego, jak i higieny osobistej. Oczy stają się przekrwione, dochodzi do obrzęku powiek oraz braku kontroli nad ruchem gałek ocznych. Dodatkowo źrenice po zażyciu miękkich narkotyków wyraźnie się rozszerzają i reagują na światło, w przypadku twardych znacząco się zwężają i nie ma reakcji. U narkomanów dość często dochodzi do wahań nastroju, zmian apetytu oraz zaburzeń snu. Dodatkowo zmagają się z:

 • drżeniem i obrzękiem rąk,
 • częstymi infekcjami,
 • przewlekłym kaszlem,
 • krwotokami z nosa,
 • szybkim zmęczeniem.

Systematyczne przyjmowanie substancji odurzających prowadzi również do: napadów drgawkowych, padaczki, częstych urazów, wstrząsów, a także niewyraźnej mowy, upośledzenia koordynacji ruchowej, spadku energii oraz osłabienia popędu seksualnego. Narkomani zmagają się również z zaburzeniami odżywiania, co często prowadzi do bólu żołądka oraz wychudzenia. Mają również swój charakterystyczny zapach z ust, ciała i ubrań. Narkotyki oddziałują także na psychikę uzależnionego. Do najczęstszych objawów należy:

 • gorsze zapamiętywanie,
 • okresy niepamięci,
 • trudności w koncentracji,
 • utrata zainteresowań,
 • drażliwość
 • nadpobudliwość.

U narkomanów wielokrotnie dochodzi do nagłych zmian nastroju, agresywnych zachowań i wypowiedzi. Na co dzień często towarzyszą im stany lękowe, urojenia, paranoje czy omamy. Ich mowa jest niewyraźna i często przypomina bełkot. Z dnia na dzień coraz bardziej się izolują. Narkotyki stają się również przyczyną wielu samobójstw.

wpływ narkotyków na układ nerwowy

Dlaczego wczesne rozpoczęcie terapii leczenia uzależnienia jest tak ważne?

Decyzja o zaprzestaniu przyjmowania narkotyków i udania się na detoks jest sporym wyzwaniem dla uzależnionego. Im szybciej dojdzie do zaprzestania przyjmowania substancji psychoaktywnych, tym mniejsze szkody powstaną i łatwiej będzie zerwać z nałogiem. Przerwanie ciągu narkotycznego wiąże się z występowaniem szeregu dotkliwych objawów, dlatego ważne jest, aby leczenie odbywało się pod okiem profesjonalistów. Detoks narkotykowy jest jedyną skuteczną metodą odtruwania organizmu, który oczyszczony, nawodniony i dobrze odżywiony zdecydowanie łatwiej poradzi sobie z głodem narkotykowym i skutkami odstawienia. Substancje toksyczne znajdujące się w organizmie, muszą być usuwane stopniowo i powoli. W przypadku, kiedy terapia jest rozpoczynana na wczesnym etapie, detoks trwa zazwyczaj kilka dni. Osoby silnie uzależnione potrzebują znacznie więcej czasu na pozbycie się toksyn. Bezpieczne zaprzestanie, stała opieka medyczna, a także wsparcie psychologiczne daje realną szansę na wyjście z nałogu i odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Zażywanie narkotyków powoduje zmiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Długotrwałe ich przyjmowanie prowadzi do nieodwracalnych skutków, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Zrozumienie występującego problemu i jak najszybsze podjęci decyzji o leczeniu narkomanii jest kluczem do sukcesu i powrotu do normalnego życia.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873