Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czy palenie marihuany jest pierwszym krokiem do twardych narkotyków?

uzależnienia

Czy palenie marihuany jest pierwszym krokiem do twardych narkotyków?

Przebudzenie - 24.05.2021

Rate this post

Ze względu na różnice kulturowe, prawne i poglądy społeczne, palenie marihuany może być postrzegane pozytywnie lub negatywnie. Według powszechnej opinii marihuana jest narkotykiem, który rozpoczyna przygodę z innymi narkotykami. Czy faktycznie tak jest?

Spis treści

Czym są twarde narkotyki?

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Często dzieli się je na narkotyki miękkie i twarde. Chociaż dokładne kryterium nie jest jasno ustalone, to przyjmuje się, że narkotykami twardymi są te, które silnie szkodzą zdrowiu i prowadzą do uzależnienia.

Brak jasnego, precyzyjnego i jednoznacznego podziału między narkotykami miękkimi a twardymi wynika z tego, że jak twierdzi wielu specjalistów, szkodliwość narkotyków jest różnie oceniania w zależności od środowisk, stanu wiedzy czy instytucji. Czy można więc uznać, że podział na twarde i miękkie narkotyki to jedynie wstęp do preludium, jakim jest uzależnienie?

Jak działa marihuana?

Marihuana to susz pozyskiwany z roślin z rodzaju konopi. Jest stosowana w celach rekreacyjnych, jak i leczniczych. Za psychoaktywne działanie marihuany odpowiada tetrahydrokannabinol (THC), który jest jednym z ponad 400 składników rośliny i oddziałuje na psychikę człowieka, wprowadzając w stan tak zwanego “bycia na haju”. Sprawia to, że marihuana jest traktowana jako używka.

Efekty działania marihuany na organizm zależą od przyjętej dawki. Rozróżnienie na mniej lub bardziej szkodliwe narkotyki jest trudne, szczególnie w przypadku marihuany. Przyjmowanie każdej substancji psychoaktywnej ma wpływ na zdrowie i życie, a palenie marihuany może działać kojąco, ale i silnie pobudzająco.

Efekty palenia marihuany

Reakcja organizmu na zażycie marihuany jest szybka. Zwykle już po kilku minutach czuć i widać pierwsze efekty palenia, a po około 30 minutach mogą pojawić się efekty wynikające z przyjęcia marihuany w inny sposób, np. w formie zjedzenia z potrawą.

Najczęściej pojawiają się:

  • trudności z koncentracją,
  • utrata pamięci,
  • zaburzenia poczucia czasu,
  • uczucie błogości i odprężenia,
  • wzrost apetytu.

Efekty palenia lub spożycia marihuany, jak i czas utrzymywania się “bycia na haju” zależą od ilości przyjętej dawki narkotyku, jak i predyspozycji osobistych. Wysokie dawki mogą doprowadzić do urojeń, paranoi, halucynacji lub paniki.

narkomania

Co z tą marihuaną?

Palenie marihuany jest uważane za najmniej szkodliwe ze wszystkich narkotyków. Sprawia to, że po marihuanę sięgają osoby w różnym wieku, o różnym statusie społecznym czy dochodach. Dobre opinie o paleniu marihuany są powodem, dla którego marihuanę uważa się za “narkotyk inicjacyjny”. Inicjacją jest tu wprowadzenie w świat narkotyków, stanu błogości i bycia na haju, głębokiego odprężenia i poczucia szczęścia.

Dobre skojarzenia z marihuaną otwierają bowiem ścieżkę do pozytywnego myślenia także o innych narkotykach. Zwolenników palenia marihuany jest tyle samo co jej przeciwników, ponieważ palenie marihuany na wiele wad, ale też zalet.

Dlaczego marihuana to narkotyk inicjacyjny?

Istnieje wiele teorii, które potwierdzają, że marihuana to narkotyk inicjacyjny lub inaczej wyjściowy. Główną tezą jest wykształcenie się w mózgu systemu nagrody, który aktywuje się pod wpływem palenia marihuany. Im wcześniej osoba zacznie zażywać narkotyki, tym łatwiej o uzależnienie. Co więcej, niektóre badania wskazują na to, że najbardziej narażone są osoby poniżej 20 roku życia, które zażywając marihuanę mogą doświadczyć zmian w mózgu, który pod wpływem silnych bodźców po paleniu marihuany, będą potrzebować silnych dawek dopaminy. W myśl tej i podobnych koncepcji marihuana jest pierwszym krokiem do twardych narkotyków, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo chęci wypróbowania bardziej atrakcyjnych substancji psychoaktywnych.

Leczenie uzależnienia od marihuany

Jak każde uzależnienie, nałogowe palenie marihuany powinno się leczyć. Wczesne rozpoznanie problemu pozwala na szybką reakcję i zaprzestanie przyjmowania substancji, która może negatywnie wpływać na organizm i prowadzić do przyjmowania twardych narkotyków. Zwykle leczenie uzależnienia obejmuje pomoc psychiatryczną i zażywanie leków przeciwpsychotycznych. Podstawą jest jednak uświadomienie sobie skali problemu i wyzwania, jakie stoi przed osobą uzależnioną od palenia marihuany.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873