Uzależnienie psychiczne a fizyczne – narkomania

Każdy nałóg jest skomplikowanym zjawiskiem, na którego występowanie ma wpływ szereg czynników: kulturowych, psychologicznych, społecznych i duchowych. Jednakże dla wszystkich typów uzależnienia wspólny jest jeden rezultat: mają za zadanie podnieść nastrój oraz zniekształcić doświadczaną rzeczywistość, tak aby przynosiła pożądany stan ukojenia czy przyjemności.

Narkotyki to potoczna nazwa dla środków chemicznych, które mają za zadanie pobudzić ośrodkowy układ nerwowy w celu osiągnięcia wspomnianych efektów. Ze względu na rodzaj i sposób działania konkretnych substancji psychotropowych można mówić o różnym natężeniu występującego uzależnienia fizycznego oraz psychicznego.

Zaniedbane dzieciństwo

Badacze są zgodni, że do uzależnienia dochodzi na skutek pojawiąjącego się, powtarzalnego dyskomfortu emocjonalnego, który wynika z niedojrzałości psychicznej i emocjonalnej oraz braku odporności na frustrację. Sięganie po narkotyki swoje źródło często ma w przeżytym dzieciństwie, szczególnie jeśli dochodziło do braku zaspokojenia emocjonalnych potrzeb, w postaci poczucia bezpieczeństwa, emocjonalnej dostępności rodzica, które przekładałyby się na jego zaangażowanie i budowanie więzi z dzieckiem.

uzależnienie od narkotyków

Jeśli osoba uzależniona cierpi na niską samoocenę, korzystanie ze środków psychotropowych będzie skutecznie uruchamiać obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie nagrody, która została skutecznie zniekształcona podczas tak przeżytego dzieciństwa. Jest to tylko jeden przykład naukowo zbadany, który udowadnia jak uwarunkowania psychospołeczne mogą wpłynąć na proces psychicznego uzależnienia się od zażywanej substancji psychoaktywnej.

Szczególnie niebezpieczne są środki halucynogenne, które bardzo szybko podnoszą stężenie dopaminy w mózgu, wywołując pozytywne wzmocnienie, zachęcające do kontynuowania zażywania danej substancji. Podobny efekt można uzyskać podczas przyjmowania marihuany. Substancje, które nie powodują uzależnienia fizycznego są zaliczane do tak zwanych narkotyków miękkich.

Fizyczne objawy uzależnienia

O ile psychiczne uzależnienie od narkotyków posiada dość podobny przebieg jak chociażby w przypadku nałogu nikotynowego, o tyle uzależnienie fizyczne objawia się silnymi dolegliwościami, zwanym zespołem odstawiennym.

Zachodzące w organizmie zmiany biochemiczne są już na tyle zaawansowane, że dalsze, normalne funkcjonowanie osoby uzależnionej jest praktycznie niemożliwe bez przyjęcia niezbędnej dawki narkotyku. Zazwyczaj po kilku godzinach mogą pojawić się nudności, wymioty, silne huśtawki nastroju, a nawet bóle części ciała.

Tego typu objawy są charakterystyczne dla szczególnie silnych substancji odurzających jak chociażby heroina i opiaty. Każda kolejna dawka powoduje, że tolerancja na przyjmowany narkotyk się powiększa, powodując nieodwracalne zmiany, a w najgorszym wypadku – śmierć z przedawkowania.

natkotyki, czyli środki chemiczne

Skuteczne leczenie – czyli jakie?

Walka z uzależnieniem od narkotyków jest szczególnie trudna, ponieważ wymaga zastosowania kompleksowego leczenia. Jeżeli ma się do czynienia z uzależnieniem psychicznym, najważniejsza jest psychoterapia, która może przebiegać w formie indywidualnych spotkań z lekarzem, specjalizującym się w terapii uzależnień albo poprzez systematyczny udział w grupie wsparcia.

Pierwszym, najważniejszym zadaniem jest odzyskanie, a nawet wypracowanie pewności siebie i własnej wartości. Proces może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Wszystko zależy od gotowości współpracy oraz chęci zmiany sytuacji, w jakiej znajduje się osoba uzależniona. Zazwyczaj na tym etapie terapie kończą się dużym sukcesem, poprzez wypracowanie skutecznych technik, które powstrzymują od ponownego zainteresowania się dotychczasowo zażywanymi substancjami psychotropowymi.

W przypadku uzależnienia psychicznego i fizycznego ten proces jest o wiele trudniejszy. Pacjent musi przejść konieczną detoksykację, która potrafi być bardzo bolesna, ze względu na zmierzenie się z nieprzyjemnymi dolegliwościami psychicznymi oraz fizycznymi. W tym celu osoba poddana leczeniu musi przebywać pod stała opieką wykwalifikowanej kadry, najlepiej w przygotowanym do tego ośrodku odwykowym.

Poza farmakologicznym wzmocnieniem wyniszczonego nałogiem organizmu, pacjent pozostaje w stałej współpracy z psychoterapeutą. Wsparcie społeczne jest niezwykle ważne przy przezwyciężaniu dotkliwych skutków odstawienia substancji uzależniających, dlatego bardzo ważny jest udział bliskich czy rodziny w procesie leczenia.

Nie tylko narkotyki

Niestety również skłonność do nadużywania leków, dostępnych na receptę, które zawierają substancje psychoaktywne jak chociażby kodeinę, morfinę, może prowadzić do powstania uzależnienia fizycznego i psychicznego.

Niezależnie od rodzaju zażywanych środków, wszystkie potrafią być bardzo toksyczne dla organizmu oraz zgubne dla zachowania zdrowia psychicznego. Większość zmian jest na szczęście odwracalnych o ile podejmie się bardzo szybką decyzję o wdrożeniu terapii u odpowiedniego specjalisty.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...