Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Polineuropatia alkoholowa – jeden z przykładów, jak alkohol niszczy nas od wewnątrz

polineuropatia alkoholowa

Polineuropatia alkoholowa – jeden z przykładów, jak alkohol niszczy nas od wewnątrz

Przebudzenie - 25.08.2021

Rate this post

Nadmierne spożywanie alkoholu niszczy organizm i życie osoby uzależnionej i jego rodziny. Niemniej jednak długotrwałe uzależnienie od alkoholu prowadzi także do poważnych chorób, które często są nieuleczalne. Taką jest polineuropatia alkoholowa, która przez alkohol niszczy organizm. Na czym polega i co można zrobić, kiedy się już pojawi?

Na czym polega polineuropatia alkoholowa?

Polineuropatia alkoholowa jest chorobą, która dotyka przeważnie mężczyzn w wieku między 40-60 r.ż. Polega ona na degradacji ośrodkowego układu nerwowego na sutek długotrwałego nadużywania alkoholu. Uszkodzone nerwy nie są w stanie prawidłowo przekazywać impulsów pomiędzy mózgiem a pozostałymi częściami ciała. Skutkuje to zaburzeniem funkcjonowania bodźców autonomicznych, czuciowych, a także ruchomych. Dotyka to ok. 30% osób uzależnionych od napojów wysokoprocentowych. 

Jakie wyróżniamy objawy polineuropatii alkoholowej?

Przez uszkodzenie nerwów, do których dochodzi przez polineuropatię alkoholową, zazwyczaj dochodzi do następujących objawów:

  • odczuwaniem bólu przez bodźce, które nie wywołują bólu u zdrowych osób,
  • nieuzasadnione uczucie pieczenia, mrowienia bądź ucisku najpierw nóg potem także rąk,
  • nadwrażliwość na bodźce,
  • zaburzenia czucia powierzchownego i głębokiego,
  • zaburzenia fizjologiczne np. zbyt częste oddawanie moczu,
  • skurcze oraz drżenia mięśni,
  • osłabienie ruchów ścięgna,
  • niedowłady mięśni dystalnych kończyn,
  • owrzodzenia skórne.

Oprócz tego ta choroba może również dotyczyć włókien autonomicznych. W takiej sytuacji do objawów choroby należy dołączyć: zaburzenia rytmu serca, zaparcia, biegunki, skoki ciśnienia tętniczego i potliwość. U alkoholików często obserwuje się chrypkę i ściszenie głosu. Wtedy wiadomo, że mamy do czynienia z neuropatią nerwu krtaniowego. Do powszechnych objawów zalicza się także pogorszenie słuchu, wzroku, a nawet ślepoty i pojawienie się zaburzeń mowy. Właśnie z tego powodu tak ważne jest natychmiastowe podjęcie leczenia.

Jak wygląda diagnoza?

Diagnostyka rozpoczyna się od obszernego wywiadu zebranego od pacjenta, a także badań obrazowych i fizykalnych. Pierwsze umożliwiają zorientowanie się, jaka jest skala zmian w organizmie po nadmiernym spożywaniu alkoholu, a także przypuszczalne rokowania.

leczenie polineuropatii alkoholowej

Czy jest możliwe leczenie polineuropatii alkoholowej?

Leczenie polineuropatii alkoholowej jest jak najbardziej możliwe, lecz tej choroby nie da się wyleczyć całkowicie. Można jednak zahamować proces degradacji organizmu wynikającego z choroby i nadmiernego spożycia alkoholu, a także zregenerować organizm. Niemniej jednak nie da się powrócić do formy i stanu sprzed choroby. Pierwszym krokiem do polepszenia stanu zdrowia powinna być całkowita rezygnacja z napojów alkoholowych. Główna terapia polega na odpowiednim odżywianiu i aktywności fizycznej. Dieta powinna być właściwie zbilansowana, opierać się na zdrowej żywności, bogata we wszelkie makroelementy i witaminy, zwłaszcza te z grupy B. Oprócz tego warto włączyć do nowego stylu życia regularną aktywność fizyczną, przede wszystkim na świeżym powietrzu, by odbudować mięśnie. W celu zwiększenia efektów i poprawienia stanu zdrowia dobrze jest rozpocząć rehabilitację, dostosowaną do potrzeb chorego, obejmującą masaże i ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty. W niektórych przypadkach konieczne jest także wdrożenie farmakologiczne.

Gdzie się udać po pomoc?

Proces wyjścia z nałogu i samodzielnie podjęta terapia jest bardzo trudna do przejścia, jeśli nie ma się wsparcia bliskich i pomocy fachowców. Z tego względu, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wyjścia z nałogu i poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, warto skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień. W tego typu miejscach pracują specjaliści z zakresu fizjoterapii, fizjologii oraz psychologii. W trakcie kuracji uzależniony przebywa w otoczeniu osób, zmagających się z podobnymi problemami, dzięki czemu mogą się wzajemnie wspierać i wymieniać doświadczeniami. Ponadto w ośrodku chory może liczyć na dobrze dobraną i zbilansowaną dietę, która jest ważna w procesie leczenia.

Polineuropatia alkoholowa jest chorobą układu nerwowego, która upośledza układ nerwowy i prowadzi do szeregu nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka. Leczenie polega na zahamowaniu skutków choroby i regeneracji wewnętrznej ciała. Jednak aby tego dokonać, należy całkowicie wyrzec się spożywania alkoholu. Pomogą w tym ośrodki leczenia uzależnień, które oprócz wsparcia w życiu w czystości, zapewnią odpowiednie warunki do leczenia polineuropatii alkoholowej.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873