Pierwsze oznaki uszkodzenia wątroby u alkoholika

Osoba uzależniona zazwyczaj długo nie potrafi się do tego przyznać nawet przed samym sobą, stale ignorując problem oraz pojawiające się pierwsze objawy uzależnienia. Takie zachowanie jest błędne, ponieważ im szybciej alkoholik podejmie leczenie, tym proces powrotu do zdrowia staje się krótszy i mniej dotkliwy. Jakie więc symptomy powinny być sygnałem ostrzegawczym?

Objawy psychologiczne uzależnienia

Pierwsze sygnały pochodzą od psychiki i zachowania alkoholika. Osoby nadmiernie pijące alkohol twierdzą, że mocne trunki ich odprężają, redukują napięcie, ośmielają i zmniejszają poczucie winy. Oprócz tego alkoholicy zaczynają pić samotnie, mimo że wcześniej zawsze dzielili się z towarzystwem, zwiększa im się tolerancja na alkohol, dzięki temu mogą wypić więcej. Ponadto, szukają sposobności do picia alkoholu w miejscach, w których wcześniej tego nie robili np. w pracy.

Najbardziej charakterystycznym zachowaniem jest brak możności odtworzenia wydarzeń z czasu, kiedy spożywali alkohol np. z imprezy. Kiedy dana osoba zauważy, że pije zbyt często, stara się to kontrolować i ograniczyć spożywanie mocnych trunków, lecz podczas picia, bardzo trudno jest im to przerwać, doprowadzając się do stanu upojenia.

Jakie są fizyczne skutki często i nadmiernego picia alkoholu?

Kiedy dana osoba pije zbyt często i za dużo napojów wysokoprocentowych organizm daje o tym znać w postaci:

  • utarty pamięci,
  • udaru,
  • ataku serca,
  • arytmii serca i przerost komory sercowej,
  • zaniku koncentracji, problemów ze skupieniem się,
  • zmniejszeniem materii szarej w mózgu, która jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji, kontrolę mięśni, emocje, pamięć, mowę, i odczuwanie sensoryczne,
  • zmniejszeniem materii białej w mózgu, odpowiedzialnej za jego sprawne działanie,
  • raka jamy ustnej, przełyku, jelita grubego i krtani,
  • osteoporozy i łamliwości kości przez zaburzenie przyswajania wapnia,
  • choroby wątroby.

W jaki sposób wątroba odczuwa spożywanie alkoholu?

Ten organ najbardziej cierpi podczas nadmiernego spożywania mocnych trunków. Wątroba jest odpowiedzialna za metabolizm wielu substancji, w tym leków czy hormonów, regulację poziomu glukozy, magazynowanie minerałów oraz witamin, a także detoksykację. Jest to o tyle ważny organ, iż jego nieprawidłowe działanie znacznie utrudnia odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu, a życie bez wątroby nie jest możliwe.

Im więcej dana osoba zaczyna pić, tym bardziej uszkadza wątrobę. W początkowym jej procesie dochodzi do stłuszczenia organu, która nie daje widocznych objawów. W kolejnych fazach regularnego picia dochodzi do alkoholowego zapalenia wątroby, w którym występują charakterystyczne objawy, czyli biegunka, nudności, objawy sugerujące grypę, osłabienie, a nawet żółtaczkę.

Kiedy dana osoba nadal nie rezygnuje ze spożywania alkoholu, zapalenie wątroby może przekształcić się w jej marskość. Jest to ostatnie, a zarazem najpoważniejsze stadium choroby. Początkowo nie daje żadnych objawów, często jest wykrywana przypadkiem. Na początku choroba subtelnie daje o sobie znać poprzez gorączkę, świąd skóry, osłabienie, zmęczenie, uczucie dyskomfortu, czy rozpieranie w podbrzuszu bądź pod lewym łukiem żebrowym. Kolejne stadium sygnalizowane jest poprzez następujące objawy:

  • wodobrzusze – w jamie brzusznej zbierają się płyny, znacznie powiększając obwód brzucha,
  • przepuklina – jest następstwem powiększonego obwodu brzucha,
  • pajączki skórne przez poszerzenie naczyń krwionośnych,
  • obrzęki,
  • obniżenie libido, zaburzenia miesiączkowania, nietypowe owłosienie dla danej płci, powiększenie piersi u mężczyzn.

Nieleczona marskość wątroby prowadzi do poważnych powikłań, zaliczamy do nich: zespół wątrobowo-płucny, zespół wątrobowo-nerkowy, samoistne bakteryjne zapalenie otrzewnej, krwawienie z żołądka i/lub żylaków przełyku, zwiększona aktywność śledziony, pierwotny rak wątroby oraz encefalopatia wątrobowa.

Pierwsze sygnały, jakie otrzymuje alkoholik od swojego organizmu, wysyła psychika, zmieniając typowe zachowanie osoby uzależnionej. Należy zwrócić uwagę na brak kontroli w piciu, szukając okazji do spożywania alkoholu, nawet w samotności. Później, organizm wysyła objawy podobne do grypy. Jeżeli alkoholik nie zaprzestanie picia, to jego wątroba poważnie ucierpi podczas zapalenia, a w końcu jej marskości. Należy pamiętać, że bez wątroby nie da się przeżyć, a sama choroba alkoholowa prowadzi nawet do śmierci.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...