Kiedy w rodzinie pojawia się depresja – jak możemy pomóc bliskim, którzy na nią cierpią?

Szacuje się, że obecnie na świecie z depresją zmaga się ok. 350 mln osób. W Polsce na tę chorobę cierpi ok. 1,5 mln ludzi, lecz nieoficjalne szacunki wskazują na znacznie większą liczbę. Wynika to z faktu, że większość osób nie korzysta z profesjonalnej pomocy psychologicznej i samodzielnie próbuje walczyć z depresją w zaciszu domowym. Chorzy doskonale się maskują, nie ujawniając swoich problemów. Dopiero pogarszający się stan zdrowia wymusza wizytę u specjalisty. Ma to związek z nowym obliczem tej choroby, czyli szybkim tempem życia oraz zaburzonymi proporcjami między obowiązkami a wypoczynkiem. Warto pamiętać, że depresja to złożona choroba, która wymaga specjalistycznej pomocy, ponadto może okazać się trudna dla bliskich. Wiele osób może mieć trudności w zrozumieniu stanu psychicznego osoby zmagającej się z depresją.

Czym jest depresja?

Depresja uznawana jest za jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Z roku na rok zmaga się z nią coraz większa liczba osób. Depresja to stan, w którym dana osoba doświadcza pogarszającego się nastroju, zmniejszenia energii, uporczywego smutku oraz niemożności odczuwania radości. Choroba ta charakteryzuje się nieustannym obniżeniem samopoczucia, co prowadzi do trudności w funkcjonowaniu. Dodatkowo pojawiają się inne objawy, np. brak zainteresowań czy spadek satysfakcji z życia. Nieleczona depresja może skutkować pojawieniem się myśli i w późniejszym czasie prób samobójczych. Stąd też kluczowe jest udanie się na leczenie depresji Wrocław.

Jak objawia się depresja?

Depresja objawia się głównie obniżeniem nastroju, złym samopoczuciem oraz brakiem jakiejkolwiek radości. Zaburzenia depresyjne mają jeszcze inne symptomy, do których należy zaliczyć:

  • płaczliwość;
  • apatia;
  • zmęczenie;
  • zaburzenia snu;
  • zobojętnienie;
  • uczucie pustki;
  • brak sensu życia;
  • zaburzenia koncentracji;
  • spowolnione tempo działania;
  • pesymistyczne myślenie;
  • poczucie winy.

Wymienione objawy są najczęściej występującymi. Jednak należy pamiętać, że depresja jest złożoną chorobą, a jej przebieg jest bardzo indywidualny.

depresja terapia pomoc

Jak rozpoznać depresję w zachowaniu bliskiej osoby?

Rodzina czy bliskie osoby mogą dostrzec zagrożenie wynikające z depresji. W sytuacji, kiedy dostrzegane są charakterystyczne objawy tj. ciągły smutek, brak zainteresowań, obojętność, zmniejszona energia itp., wówczas warto baczniej obserwować daną osobę. Dobrze jest wsłuchać się w wypowiadane zdania. Często osoby z depresją wysyłają pewne sygnały, świadczące o problemie. Mowa tutaj o zwrotach typu: „to nie ma sensu” czy „nic mi się nie chce”. Za tymi stwierdzeniami idzie również postawa, czyli brak chęci do życia lub niepodejmowanie żadnych konkretnych działań. Niepokojąca jest również rezygnacja z dotychczasowych pasji lub zainteresowań. Pozytywne wydarzenia przestają cieszyć, natomiast pojawia się smutek czy lęk, które nie mają jasnego uzasadnienia. Na szczególną uwagę zasługuje nieracjonalne poczucie wyrzutów sumienia lub nadmierne obarczanie się winą.

Kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

W sytuacji, kiedy dostrzegany jest spadek nastroju, który utrzymuje się przez co najmniej dwa tygodnie, ponadto pojawiają się kolejne symptomy lub trudności, wówczas należy udać się do specjalisty. Nie każdy smutek oznacza depresję, może on wynikać np. z niepowodzenia życiowego, natomiast z czasem mija. Jednak w sytuacji, kiedy oprócz obniżonego nastroju dochodzi płaczliwość, zmiany w apetycie, problemy ze snem czy wszechobecna obojętność, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem. Warto zatem wybrać dobry ośrodek leczenia depresji taki jak Ośrodek Przebudzenie we Wrocławiu i skorzystać z pomocy specjalistów.

psychoterapia depresja pomoc

Jak zachowywać się przy osobie z depresją?

Osoby z depresją stopniowo ograniczają relację z otoczeniem. Jednak potrzebują wsparcia i obecności drugiej osoby. Tutaj kluczową rolę odgrywają najbliżsi, którzy powinni dawać choremu dużo wsparcia oraz być obecnym na co dzień. Warto stopniowo zachęcać do współpracy z psychiatrą, a także wspierać na każdym etapie leczenia. W przypadku nasilonej depresji niezbędny będzie nadzór w przyjmowaniu leków oraz spożywaniu posiłków. W mniej zaawansowanym stanie warto zachęcać chorą osobę do podejmowania aktywności, która będzie adekwatna do własnych możliwości. Warto też współuczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Zrozumienie, wsparcie i chęć pomocy będą nieocenione. Dobrze, aby osoba z depresją miała świadomość, że nie jest sama i ma obok siebie ludzi, na których zawsze może liczyć.

Czego unikać w kontaktach z osobą zmagającą się z depresją?

W kontakcie z osobą zmagającą się z depresją należy bezwzględnie wystrzegać się oceniania jego zachowania. Dobrze jest również zrezygnować z ogólnikowych zwrotów typu: „weź się w garść”, „będzie dobrze”, czy „inni mają gorzej”. W zaawansowanym stadium choroby warto wystrzegać się nadmiernego motywowania do działania. Wymienione postawy prowadza do frustracji i tylko pogarszają stan osoby chorej. Co ważne, należy mieć na uwadze, że depresja jest chorobą złożoną, która wymaga specjalistycznego leczenia, a powrót do codziennego funkcjonowania może potrwać długi czas.

Depresja to poważny stan, który znacząco pogarsza jakość życia. Ważne jest dostrzeżenie problemu i wsparcie najbliższych. Czasami sama rozmowa i próba zrozumienia drugiej osoby mogą okazać się kluczowe. Jednak należy mieć na uwadze również własne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Nie można brać odpowiedzialności na siebie za chorobę bliskiej osoby, dlatego też nie można się obwiniać, natomiast warto starać się pomóc. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z ośrodkiem leczenia depresji we Wrocławiu, która oferuje kompleksowe wsparcie.

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...