Jak zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia leczenia?

„To tylko jedno piwo, to tyle, co nic”. „Mogę z tym skończyć, kiedy zechcę” – te i wiele innych argumentów słyszymy od alkoholików. Znosimy je przez lata w milczeniu, pozwalając, by nałóg się pogłębiał. Dochodzi jednak do częstych punktów kulminacyjnych, kiedy to bliscy uzależnionego nie są w stanie dalej znieść uzależnienia, co skutkuje awanturą. Tymczasem należy zrozumieć, że nie tędy droga.

Kiedy mamy do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu?

Podstawowym problemem szybkiego rozpoznawania uzależnienia w polskim społeczeństwie wynika z wielu szkodliwych mitów oraz przyzwolenia na picie, jakie wynika z wszechobecności alkoholu w życiu przeciętnego człowieka. Są jednak symptomy, które powinny stanowić reakcję ostrzegawczą.

  • Rozpoczynanie dnia od alkoholu.
  • Szukanie okazji do picia.
  • Zaniedbywanie codziennych spraw lub wykonywanie ich „na rauszu”.
  • Argumenty typu „to tylko jedno piwo/jeden kieliszek”.
  • Zabijanie czasu spożywaniem alkoholu.
  • Drwiny, obrażanie lub agresja, gdy zostanie poruszony temat alkoholizmu.
  • Stosowanie tzw. klina, czyli spożywanie alkoholu celem zniwelowania kaca.
  • Stosowanie przemocy wobec osób z otoczenia i członków rodziny.
  • Szybkie zmiany nastrojów od euforii po nienawiść.

jak zmusić alkoholika do leczenia

Jak namówić alkoholika na leczenie?

Najczęstsze błędy w rozmowach z alkoholikami są dwa. Mowa tutaj o zmowie milczenia i “chodzeniu na palcach” wokół uzależnionego, a także o karczemnych awanturach. Pierwsza „metoda” jest po prostu niemym przyzwoleniem na picie i cierpieniem całej rodziny, a druga wywołuje jedynie postawę obronną i pogłębione separowanie nałogowca od pozostałych członków rodziny. Jak przekonać alkoholika do leczenia? Poniżej garść rad.

  1. Nie pozwól na dalsze wypieranie problemu. Alkoholicy mają do mistrzostwa opanowane szeregi wymówek, dzięki którym odsuwają od siebie myśl o uzależnieniu.
  2. Poszukaj informacji o alkoholizmie. Osoby uzależnione borykają się nie tylko z samym faktem wypijania zbyt dużej ilości etanolu. To trucizna, która wpływa nie tylko na fizyczne funkcjonowanie organizmu, stopniowo go niszcząc. Wpływa ona również na zaburzenie postrzegania świata.
  3. Nie zaczynaj rozmowy pod wpływem emocji. Ważne jest to, aby odsunąć je nieco na bok i wybrać moment, w którym osoba uzależniona jest trzeźwa.
  4. Kolejnym istotnym elementem rozmowy jest to, by nie atakować uzależnionego. Lepiej jest skupić się na własnych odczuciach, dlatego że to jest coś, czemu alkoholik nie może zaprzeczyć.
  5. Przedstaw fakty. Dokładnie opowiedz, co się zdarzyło, gdy uzależniony był pod wpływem alkoholu. Określ, do jakich zaniedbań doszło z powodu upicia (np. przez spożywanie alkoholu uzależniony zaniedbał obiecaną pomoc przyjaciołom).
  6. Pamiętaj, by również dopuścić alkoholika do głosu. Niezależnie od tego, czy to, co powie, pokrywa się z rzeczywistością, czy nie, daj mu się wypowiedzieć. Nie pozwalaj jednak na obelgi i przerwij rozmowę, gdy ta zaczyna przeradzać się w awanturę.

Przeczytaj także: Jak wspierać alkoholika podczas terapii? 

Jak zmusić alkoholika do leczenia – ważne wskazówki

W namówieniu osoby uzależnionej od alkoholu do leczenia argumentem nie zawsze są wyłącznie słowa. Liczą się również czyny.

  • Poinformuj przełożonego o nałogu. Groźba utraty źródła utrzymania będzie jedną ze skutecznych metod na to, jak nakłonić alkoholika do leczenia.
  • Nie przepraszaj w imieniu alkoholika. Pozwól, by sam poniósł konsekwencje swoich czynów.
  • Nie pozwól zrzucać na siebie ani na innych winy za alkoholizm. To jedynie wymówka, by nie podejmować działań i dalej pić.
  • Nie wierz w obietnice poprawy. Muszą one być poparte zgłoszeniem się na odwyk.
  • Jeśli chcesz postawić alkoholikowi ultimatum, zadbaj o to, by móc w rzeczywistości je spełnić. Tylko wtedy osiągniesz oczekiwany rezultat.
  • Nie wyręczaj w codziennych sprawach i nie pozwól, by cały dochód alkoholika szedł wyłącznie na używki.

Powyższe punkty wymagają ogromnej odwagi i dużej dawki stanowczości, jakiej nie może Ci zabraknąć na żadnym z etapów. Na koniec pamiętaj jednak o jednoczesnej życzliwości. Osoba uzależniona od alkoholu musi wiedzieć, że otrzyma wsparcie na każdym kroku leczenia, jeśli tylko się na nie zdecyduje.

W tym celu warto wykorzystać pójście na terapię dla współuzależnionych, podczas której dowiesz się, jak współpracować z alkoholikiem w trakcie leczenia, oraz co robić po jego zakończeniu, by skutecznie nie dopuścić do powrotu choroby.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...