Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Depresja – choroba, która zabiera całą radość z życia

depresja

Depresja – choroba, która zabiera całą radość z życia

Przebudzenie - 21.01.2019

5/5 - (1 vote)

Depresja postrzegana jest często jako wstydliwa przypadłość, do której nikt nie przyznaje się chętnie, choć w praktyce wiele osób cierpiących na nią zdaje sobie sprawę że to właśnie pomoc ze strony bliskich mogłaby przynieść dla nich najlepsze rezultaty.

W ostatnich latach otwarte mówienie o depresji stało się jednak znacznie popularniejsze, przez co coraz więcej osób próbuje zgłębiać temat choroby i zaburzeń nastroju, poszukując najlepszych dla siebie rozwiązań i sposobów na leczenie przypadłości. Zaburzenia nastroju związane z depresją najczęściej utożsamia się z długimi okresami smutku, apatii i ogólnej niechęci do życia. Jakie są jednak faktyczne objawy depresji i w jaki sposób leczy się dziś tę chorobę?

Cechy charakterystyczne depresji

Jako choroba związana bezpośrednio z zaburzeniami nastroju, depresja objawia się najczęściej wydłużonymi i nienaturalnie intensywnymi etapami poczucia smutku lub radości, które trwają niezależnie od dostarczanych organizmowi bodźców i często nie znajdują konkretnego wytłumaczenia w realnych wydarzeniach z życia osoby chorej.

Depresję utożsamia się właśnie ze smutkiem, poczuciem apatii, niechęcią, niskim poczuciem własnej wartości, problemami z funkcjonowaniem w społeczeństwie czy nawet myślami samobójczymi.

Depresja charakteryzuje się głębokim smutkiem zaburzającym rytm codziennego funkcjonowania, ale jej objawy nie zamykają się wyłącznie w obrębie poczucia smutku i niechęci. W wielu przypadkach depresja prowadzi do utraty zainteresowania własną codziennością, w tym zainteresowania pracą, życiem rodzinnym, a nawet prostymi czynnościami takimi jak higiena osobista, rozrywka czy jedzenie.  Depresja może być epizodem wywołanym traumatycznymi przeżyciami, ale może też wiązać się z nawracającymi objawami o podłożu genetycznym, chorobowym lub psychologicznym.

Depresja w ujęciu społecznym – choroba, która odbiera radość życia

Choć depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem o podłożu psychologicznym i coraz częściej mówi się o niej otwarcie, powszechna wiedza dotycząca choroby obfituje w mity stygmatyzujące osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne. Jednym z najpowszechniejszych jest stwierdzenie, że depresja nie jest tak naprawdę chorobą, a jedynie sposobem na uniknięcie odpowiedzialności i pewnym wytłumaczeniem dla ogólnego lenistwa.

depresja terapia

To krzywdzące, bo każdy kto choć raz spotkał się osobiście z zaburzeniami depresyjnymi zdaje sobie sprawę, że jej objawów nie należy w żadnym stopniu lekceważyć i nie można też od nich ot tak uciec. Krzywdzącym stwierdzeniem jest też utożsamianie każdego poczucia smutku z depresją – to właśnie zbyt lekkomyślne podejście do choroby powoduje, że jest ona społecznie bagatelizowana i uznana za chorobę niewartą leczenia.

Osoby, które z powodu depresji porzucają własne zainteresowania i obowiązki, a codzienne czynności sprawiają im niemożliwą do przełamania trudność powinny zasięgnąć pomocy specjalistów, bo tylko w ten sposób umożliwią sobie powrót do życiowej równowagi psychicznej.

Leczenie depresji – psychoterapia i farmakologia

Depresja może pojawić się u ludzi w każdym wieku i trwać krótko (odmiana epizodyczna) jak i utrzymywać się przez dłuższy okres czasu. Najbardziej narażoną na nią grupą są osoby w przedziale od kilkunastu do 40 lat, przy czym to właśnie w wieku intensywnego rozwoju i burzy hormonalnej pojawiają się najczęściej pierwsze zaburzenia depresyjne.

Co ciekawe, jednym z najsilniej wpływających na pojawienie się depresji czynników jest stres, w związku z czym uważa się że to kobiety są grupą bardziej podatną na zachorowanie. Sama depresja może być też jednak przypadłością uwarunkowaną genetycznie oraz społecznie – w wielu przypadkach przyczyną zachorowania są bardzo trudne warunki życia i poczucie braku nadziei na poprawę sytuacji.

terapia depresja

Leczenie depresji obejmuje zarówno stosowanie dopasowanych do indywidualnych objawów pacjenta środków farmakologicznych jak i zastosowanie psychoterapii, która pozwoli na nowo poukładać system wartości pacjenta i pokazać mu, że wyjście ze stanów depresyjnych jest możliwe.

Pomoc specjalistów jest w przypadku depresji mocno niedoceniana, jednak w praktyce niewielu osobom udaje się wyjść z problemów wyłącznie z pomocą farmakologii – depresja to choroba psychiczna i choć nikt nie chce przyznawać się do problemów tej natury, zdecydowanie nie należy ich bagatelizować. Odpowiednio wczesne poddanie się psychoterapii może znacząco przyspieszyć leczenie depresji, co w praktyce może oznaczać uniknięcie przykrych konsekwencji choroby obejmujących nawet samobójstwo.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873