Uzależnienie od heroiny – typowe objawy i skutki odstawienia

Heroina jest uznawana za jeden z najbardziej uzależniających i niszczących narkotyków na całym świecie. Samo jej zażywanie jest bolesnym doświadczeniem, a odczuwany później głód narkotykowy jest destrukcyjny pod kątem wpływu na psychikę człowieka. Jak działa heroina? Jakie są objawy uzależnienia od heroiny?

Działanie heroiny – co należy wiedzieć?

Heroina to półsyntetyczny opioid, wytwarzany z morfiny. Zażywanie heroiny powoduje silne uczucie euforii, które bardzo szybko uzależnia osoby, które rozpoczynają zażywanie tego typu narkotyków. To właśnie z tego względu jest ona uznana za nielegalną substancję psychoaktywną. Czas działania narkotyku trwa około 6 godzin.

Czysta heroina ma formę białego proszku, ale rzadko kiedy można ją dostać właśnie w tej postaci. Heroina sprzedawana na ulicach zazwyczaj jest wymieszana z innymi substancjami.
Heroinę można zażywać na wiele sposobów – dożylnie, wdychając jej opary, wciągając proszek przez nos lub spożywanie go doustnie. Z racji tego, że najszybszy efekt euforii daje wstrzyknięcie podgrzanej heroiny w żyły, osoby uzależnione od heroiny właśnie w ten sposób przyjmują kolejne dawki narkotyku. Heroina bardzo szybko dociera do mózgu, powodując u narkomana gwałtowny przypływ przyjemnych uczuć, porównywanych do ekstazy.

Uzależnienie od heroiny – skutki

Heroina to narkotyk o działaniu psychoaktywnym, który pobudza układ nerwowy oraz układ krążenia. Skutki palenia heroiny są jednak nieodwracalne, a z biegiem czasu osoba uzależniona nie jest w stanie bez niej funkcjonować. Ze względu na euforię i ekstazę, jaka pojawia się natychmiast po zażyciu heroiny, jest ona silnie uzależniająca i bardzo trudna do odstawienia.
Skutki uzależnienia od heroiny są widoczne bardzo szybko. Objawy uzależnienia od heroiny, na jakie należy zwrócić uwagę to:

  • zmniejszenie koncentracji,
  • zwolnienie czynności oddechowych, obniżenie temperatury ciała oraz ciśnienia krwi,
  • widoczne zwężenie źrenic i brak uczucia bólu,
  • spowolnienie pracy jelit oraz mniejsza produkcja moczu,
  • zanik miesięcznego krwawienia u kobiet.

Heroina uzależnia psychicznie już od pierwszej iniekcji substancji psychoaktywnej. Ze względu na szybko występujące objawy abstynencyjne, uzależnia także fizycznie. Objawy odstawienia heroiny są na tyle intensywne, że wiele osób sięga po nią ponownie, aby zapobiec wszystkim skutkom.

U osób uzależnionych od heroiny można również zaobserwować zmiany w wyglądzie fizycznym. Utrata wagi, zaniedbanie w zakresie higieny osobistej to tylko nieliczne objawy uzależniania. W praktyce osoby przyjmujące opioidy są w stanie zrobić dla kolejnej dawki niemal wszystko, dlatego tracą wszystkie pieniądze, majątek, nierzadko również miejsce zamieszkania.

jak dziala heroina

Heroina uzależnia psychicznie już od pierwszej iniekcji substancji psychoaktywnej

Objawy odstawienia heroiny

Samodzielne odstawienie heroiny jest niemal niemożliwe z racji tego, że opioidy dają najcięższe skutki uboczne. Osoby, które od dłuższego czasu znajdowały się w ciągu narkotykowym już po 8 godzinach od odstawienia zaczynają odczuwać pierwsze skutki zespołu abstynencyjnego. Taki stan nierzadko trwa nawet 10 dni i jest na tyle bolesny, że trudno jest w nim wytrzymać.

Ciało, które do tej pory było przyzwyczajone do regularnej reakcji na narkotyk, zaczyna protestować, co objawia się głodem narkotykowym. Osoba uzależniona nie tylko będzie czuła wewnętrzny przymus zaspokojenia tego głodu, ale również odczuje go fizycznie i psychicznie. Objawy dotykają najbardziej układ trawienny oraz układ nerwowy. Z tego też powodu odstawienie heroiny powinno być przeprowadzane pod okiem specjalistów w ośrodku uzależnień.

Do najczęstszych objawów odstawienia heroiny zalicza się:

  • nieustającą ochotę sięgnięcia po koleją dawkę,
  • napady złości, ataki lękowe, drażliwość,
  • dreszcze, drżenie mięśni,
  • problemy z układem trawiennym,
  • ślinotok, zaburzenia potliwości, łzawienie z oczu,
  • silne zaburzenia snu, prowadzące do bezsenności.

Przedawkowanie heroiny a leczenie uzależnienia

Przedawkowanie heroiny jest częstą przyczyną zgonu ze względu na zaburzenia oddychania, a w konsekwencji zatrzymania akcji serca. Typowymi objawami przyjęcia silnej dawki heroiny to spowolnienie pracy serca, nierówny i ciężki oddech, zasinienie warg. Często dochodzi do utraty przytomności.

Samodzielne wyjście z uzależnienia jest niezwykle trudne. Dlatego każdy, kto zmaga się z uzależnieniem od heroiny powinien poddać się specjalistycznej terapii uzależnień w ośrodku odwykowym. Na miejscu pacjenci otrzymują szansę na przejście całego procesu odstawienia heroiny pod okiem lekarzy i terapeutów, którzy złagodzą bolesne objawy. Dodatkowo pacjenci będą mieli możliwość skorzystać z terapii grupowej i indywidualnej, gdzie poznają mechanizmy uzależnienia oraz nauczą się z nimi pracować.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...