Rola silnej woli w walce z alkoholizmem

Uzależnienie od alkoholu to powszechny problem dotykający wielu osób w różnym wieku i z różnych powodów. Czasami trwa krócej, czasami dłużej, a wiele zależy od tego, czy osoba uzależniona decyduje się na walkę ze swoim uzależnieniem, czy nie. Bardzo często rodzina i przyjaciele starają się przekonać taką osobę do poddania się leczeniu, lecz inicjatywa powinna wyjść od samego zainteresowanego, ponieważ to jego czy jej siła woli ma wpływ na faktyczne powodzenie terapii.

Czym jest alkoholizm?

Pojęcie alkoholizmu jest często bagatelizowane ze względu na nieznajomość jego prawdziwego znaczenia. Wiele osób sądzi, że jest to styl życia osób, które wolą przez cały dzień spożywać alkohol, niż produktywnie spędzać czas. Tymczasem alkoholizm jest chorobą, która ma podłoże psychologiczne i która jednocześnie wyniszcza organizm człowieka od strony fizycznej.

alkoholik

Osoby przechodzące przez trudny w życiu okres, nie umiejące sobie poradzić z danym problemem, czy czujące bezsilność, sięgają po alkohol w nadziei na polepszenie swojego samopoczucia i uśmierzenia bólu. Jednak po wytrzeźwieniu wcześniejszy stan powraca i cały proces jest powtarzany.

Należy podkreślić, że jest to choroba dotykająca zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Nie przydarza się wyłącznie osobom, które przez długi czas żyły w chronicznym stresie czy które przeżyły traumę. Pojawia się także u osób, których życie jest na pozór uporządkowane, które mają rodzinę i stałą pracę. Przyczyn jest bardzo wiele, podobnie jak skutków.

Warto wiedzieć, że alkoholizm to choroba rodząca się na podłożu psychologicznym i jednocześnie będąca przyczyną pogorszenia się samopoczucia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Stanowi ona śmiertelne ryzyko dla osób, które nie podejmują leczenia, ponieważ alkohol wpływa negatywnie na szereg funkcji życiowych, takich jak pamięć i koncentracja oraz na narządy, między innymi wątrobę.

Leczenie alkoholizmu – detoks

Jako chorobę alkoholizm można leczyć i można z nią żyć. Pełne leczenie obejmuje detoksykację oraz terapię. Podczas detoksu z organizmu osoby uzależnionej zostają usunięte substancje aktywne, a dostarczone zostają niezbędne składniki potrzebne do prawidłowej regeneracji oraz właściwego funkcjonowania.

Odtrucie zazwyczaj trwa kilka dni i przebiega w klinice, pod okiem specjalistów, dzięki którym pacjent jest pod stałą opieką i jest mu udzielana niezbędna pomoc. Proces leczenia jest dla pacjentów trudny i obfituje w zmiany nastrojów, bóle głowy, a czasami także padaczkę czy wymioty, wszystko zależy od organizmu pacjenta. Detoksykacja jest pierwszym etapem leczenia alkoholizmu, który pozwala na wstępne zregenerowanie organizmu i spojrzenie na rzeczywistość w sposób dosłownie trzeźwy.

Siła woli osoby uzależnionej

Jak zostało wspomniane wcześniej, alkoholizm jest chorobą o podłożu psychologicznym, dlatego po detoksykacji pacjent rozpoczyna terapię, podczas której pracuje nad sobą i problemem, który przejął kontrolę nad jego życiem. Jednak aby wszystkie etapy leczenia się powiodły i mogły w ogóle mieć miejsce, pacjent musi z własnej woli chcieć poddać się temu leczeniu i wykorzystać swoją silną wolę, która pomoże mu wytrwać podczas kolejnych procesów zachodzących w jego umyśle i organizmie.

grupa wsparcia AA

Nieocenioną pomocą w budowaniu silnej woli są grupy wsparcia wspólnoty anonimowych alkoholików.

Nawet jeśli dana osoba ma ogromne wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, ale sama nie przyjmuje do wiadomości, że powinna podjąć leczenie, nie ma ono wówczas sensu. Zdarza się, że pacjenci zgłaszają się na terapię dlatego, że chcą udowodnić swoim najbliższym, iż nie są uzależnieni, a po jakimś czasie znowu wracają na terapię, ponieważ problem nie został rozwiązany.

Siła woli jest potężnym elementem każdego leczenia i jest niezbędna – pacjent musi zaakceptować fakt, że jest alkoholikiem, przyznać się do tego przed samym sobą i wówczas leczenie przynosi rezultaty. Znalezienie tej siły w sobie daje pacjentowi dodatkową motywację i sprawia, że wierzy on w możliwość zmiany swojego życia na lepsze i zdrowsze.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...