LECZENIE ALKOHOLIZMU – PRZEBUDZENIE WROCŁAW

OFERTA / LECZENIE ALKOHOLIZMU

Alkoholizm (nazywany również zespołem uzależnienia od alkoholu lub chorobą alkoholową) jest zaburzeniem związanym z utratą panowania nad ilością przyjmowanych trunków. Zgodnie z naukowymi definicjami, alkoholizm wiąże się ze spożywaniem alkoholu, pomimo negatywnych następstw oraz powszechnej wiedzy na temat jego szkodliwości.

Alkoholizm to choroba – nie można jej bagatelizować

Podłożem alkoholizmu nie jest wyłącznie fizyczny przymus picia, ale także potrzeby wynikające z psychiki. Zwykle to niepohamowana chęć poprawy samopoczucia popycha ludzi w stronę spożywania wysokoprocentowych napojów.

W zaawansowanym stadium uzależnienie charakteryzuje się zupełnym brakiem kontroli nad częstotliwością i ilością wypijanego alkoholu. W przypadku alkoholizmu niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć terapię. W skrajnych sytuacjach, nieleczona choroba może prowadzić nawet do śmierci.

Osobie uzależnionej od alkoholu zwykle z wielkim trudem przychodzi przyznanie się do choroby przed swoimi bliskimi czy nawet przed samym sobą. Z racji tego, alkoholizm bywa również określany „chorobą zakłamania”. Uzależniony stosuje cały szereg kłamstw i metod manipulacji, aby utrzymywać siebie i innych w przekonaniu, że w jego życiu nie dzieje się nic odbiegającego od normy.

Schemat podobnego postępowania nazywa się powszechnie systemem iluzji i zaprzeczeń. Na czym dokładnie polegają tego typu działania? Osoba uzależniona nie postrzega siebie jako alkoholika, ponieważ ma w głowie stereotypowy wizerunek, zupełnie nie pasujący do jej zachowań.

Zazwyczaj jest to obraz brudnego, śmierdzącego bezdomnego, który pije tanie wina, nie ma pracy, ani rodziny. Co więcej, kiedy alkoholik otrzymuje wyraźne sygnały ze strony bliskiego otoczenia – rodziny, przyjaciół, pracodawcy – bagatelizuje sprawę lub zasłania się gotową formułką („stres”, „słabość”, „brak asertywności przy zachętach kolegów”).

Czasem również usprawiedliwia swoje picie, porównując się z osobami, których życie uważa za zrujnowane.

Leczenie uzależnienia

GŁÓWNE OBJAWY UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

Przesunięcie granicy tolerancji na alkohol (trzeba wypić więcej, aby osiągnąć podobny stan)

Występowanie luk pamięciowych, tzw. urwanych filmów lub palimpsestów

Poczucie wstydu za czyny w stanie nietrzeźwości

Podjęcie prób kontrolowania picia (chwilowe dążenie do abstynencji)

Ograniczenie zainteresowań do czynności związanych z piciem napojów alkoholowych

Zawężenie grona znajomych wyłącznie do osób spożywających alkohol

Terapia uzależnienia od alkoholu – na czym to polega?

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się od detoksykacji alkoholowej, czyli odtrucia organizmu. Ludzkie ciało, ze względu na nadmierne spożywanie środka odurzającego, wymaga właściwego przygotowania do późniejszej, kompleksowej naprawy.

Następnym krokiem jest właściwe leczenie alkoholizmu, na które składa się proces terapeutyczny, opierający się na resocjalizacji osoby uzależnionej oraz przekazaniu jej odpowiedniej wiedzy. Spotkania mają w efekcie doprowadzić do zaniechania dalszego przyjmowania substancji psychoaktywnej – alkoholu.

Jaki jest główny cel terapii? Powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, a także nabycie kompetencji ułatwiających życie w trzeźwości.

Najbardziej skuteczną formę leczenia stanowi połączenie psychoedukacji, grupowej terapii uzależnienia z terapią indywidualną oraz regularnym uczestnictwem w grupach wsparcia (np. mityngi Wspólnoty Anonimowych Alkoholików).

Rezultatem podobnych działań powinny być trwałe, głębokie zmiany we wszystkich sferach funkcjonowania uzależnionej osoby. Ogromne znaczenie w leczeniu alkoholizmu ma ponadto wsparcie najbliższych, a także innych trzeźwiejących alkoholików.

Skontaktuj się z nami już teraz!
Nasi pracownicy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm wpływa na ponad 200 jednostek chorobowych. Długotrwałe spożywanie wysokoprocentowych trunków stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Wywołuje również nieodwracalne zmiany w mózgu.

Nałóg dotyka kobiet i mężczyzn w różnym wieku. W uzależnienie wpadają zarówno osoby niewykształcone, jak i z tytułem magistra, doktora lub profesora. Często są to ludzie dobrze sytuowani i piastujący wysokie stanowiska zawodowe.

Po używki sięgają także nastolatkowie. Z badań ESPAD (zrealizowanych w 2015 r.) wynika, że przeszło 80% gimnazjalistów przyznaje się do spożywania alkoholu. Dane są zatrważające, gdyż młodzież uzależnia się znacznie szybciej niż dorośli.

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Pierwszym krokiem w skutecznej terapii jest przyznanie się do problemu, co stanowi połowę sukcesu. Część osób stara się samodzielnie porzucić alkohol, jednak w większości przypadków próby kończą się niepowodzeniem.

Aby odzyskać wolność, trzeba skorzystać z profesjonalnej pomocy. Leczenie alkoholizmu to proces długofalowy. Najtrudniejszy okres trwa około 2 lat od momentu zaprzestania picia. W tym czasie szczególnie ważne jest wsparcie rodziny i bliskich. Tym bardziej, że osoby uzależnione muszą na nowo układać swoje sprawy prywatne i zawodowe.

Trzeba jednak pamiętać, że alkoholikiem zostaje się przez całe życie, dlatego warto szukać pomocy we wspólnotach AA.

Do najpopularniejszych form leczenia należą specjalistyczne przychodnie, do których należy zgłaszać się na regularne terapie. Czasem konieczny jest pobyt w zamkniętym ośrodku. Leczenie alkoholizmu powinno być nadzorowane przez doświadczonych fachowców.

Nasz ośrodek oferuje wsparcie lekarza, psychoterapeuty, psychiatry, psychologa oraz zespołu certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień. Wyróżniają nas nie tylko dobre wykształcenie i znajomość różnych form terapii, ale przede wszystkim zaangażowanie. Możemy pochwalić się wieloma sukcesami, a prowadzeni przez nas pacjenci do dziś cieszą się życiem w trzeźwości.

Postaw na kompleksowe podejście

Zapewniamy kompleksową pomoc. Zajmujemy się nie tylko wsparciem psychologicznym, ale również diagnostyką. Dodatkowo naszym podopiecznym układamy odpowiednio zbilansowaną dietę, aby uzupełnić niedobory witamin, minerałów oraz składników odżywczych.

Uczymy też, jak radzić sobie w kryzysowych momentach. Nasi pracownicy dysponują doświadczeniem w realizacji różnorodnych projektów, np. programu profilaktycznego dla młodzieży pod nazwą: „Dziękuję, Nie”. Oferujemy także usługi prawne, w ramach których można skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata specjalizującego się w prawie cywilnym, administracyjnym, karnym, skarbowym, rodzinnym.

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) Polacy spożywają coraz więcej alkoholu. Na szczęście uzależnienie można pokonać, ale potrzebne jest wsparcie wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeśli chcesz skutecznie wyleczyć się z alkoholizmu, skontaktuj się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i zarezerwujemy termin terapii.

Skontaktuj się z nami już teraz!

Nasi pracownicy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

ośrodek przebudzenie od wejścia