Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Zapaść alkoholowa – czym jest oraz jakie objawy wyróżniamy?

zapaść alkoholowa

Zapaść alkoholowa – czym jest oraz jakie objawy wyróżniamy?

Przebudzenie - 29.01.2021

Rate this post

Zapaść alkoholowa, jest bardzo niebezpieczną przypadłością, która może wbrew pozorom dotknąć nie tylko osoby nadużywające alkoholu przez długie lata, lecz też tych, którzy jednorazowo spożyli zbyt dużo alkoholu. Czym charakteryzuje się zapaść alkoholowa, jakie są jej objawy i przyczyny, a także jak wygląda pierwsza pomoc, dowiemy się z poniższego artykułu.

Spis treści

Czym jest zapaść alkoholowa?

Zapaść alkoholowa to inaczej zapaść krążeniowa, która polega na spłyceniu oddechu i na przyspieszeniu tętna, które mimo tego zaczyna słabnąć. Zbyt późna reakcja na zapaść alkoholową może prowadzić nawet do śmierci osoby chorej.

Zapaści towarzyszą silne nudności i obfite wymioty, które szybko prowadzą do odwodnienia. Może dojść do niedokrwienia mózgu, prowadzącego do szybkiej utraty przytomności oraz do zatrzymania akcji serca. Ryzyko wystąpienia zapaści alkoholowej znacząco nasila się, gdy spożycie większej ilości alkoholu idzie w parze z zażyciem leków lub narkotyków.

Jak szybko rozpoznać zapaść alkoholową?

Jest to dosyć trudne, choćby dlatego, że objawy zapaści często pokrywają się z objawami zespołu abstynencyjnego. Naszą uwagę powinny zwrócić następujące objawy:

  • drgawki
  • omamy (wzrokowe, słuchowe, a nawet zapachowe)
  • nudności
  • wymioty
  • spłycony oddech
  • szybsze i słabnące zarazem tętno

W chwili, gdy dostrzeżemy takie objawy, nie wahajmy się zadzwonić po pogotowie. Zapaść alkoholowa to niebezpieczna dla życia dolegliwość, która potrafi uśmiercić w bardzo krótkim czasie.

Jak wygląda pierwsza pomoc podczas zapaści?

Podstawowym krokiem jest natychmiastowe wezwanie pogotowia i dokładne opisanie sytuacji. Staramy się nie pozostawiać osoby chorej bez opieki i nie tracić z nią kontaktu. Stosujemy się dokładnie do poleceń dyspozytorów, nie rozłączamy się do czasu przyjazdu karetki, jeśli padnie takie zalecenie.

Do przyjazdu karetki układamy chorego w pozycji ustalonej bezpiecznej, dzięki czemu nawet gdy dojdzie do dalszego wymiotowania, będą one swobodnie wydalane z organizmu, nie dojdzie do zadławienia się nimi.

Dalsza pomoc osobie chorej przebiega już pod okiem specjalistów, a rozpoczyna się ona od usunięcia toksyn z organizmu. Na dalszym etapie istotną formą pomocy jest wzięcie udziału w terapii razem z osobą uzależnioną. Często zdarza się, że osobom współuzależnionym trudno jest dostrzec problem i właściwie zareagować. Wspólna terapia może pomóc nauczyć się życia bez alkoholu i współpracy z osobą wychodzącą z uzależnienia.

Kiedy może dojść do zapaści alkoholowej?

Najbardziej oczywistym powodem jest oczywiście spożycie nadmiernej ilości alkoholu, co warto jeszcze raz podkreślić, nie tylko w przypadku nałogowych alkoholików, lecz też w przypadku osób, które dopuściły się zbyt dużego spożycia jednorazowo. Są też jednak inne powody, w wyniku których możemy być dotknięci tą przypadłością.

W sytuacji, gdy mamy ogólny problem z alkoholem i zaniedbujemy objawiające się już od jakiegoś czasu symptomy złego samopoczucia, a także nadmiernego odwodnienia. Nadmierne spożycie alkoholu prowadzi do częstych wymiotów, które są przyczyną odwodnienia i utraty znacznej ilości cennych mikroelementów w organizmie. Uważać na zapaść powinny również osoby, które po pójściu w tzw. ciąg, nagle odstawiają alkohol.

Gdzie warto zgłosić się na odwyk?

Wystąpienie zapaści alkoholowej jest często momentem kluczowym, w którym pada decyzja o pójściu na odwyk. Aby jednak był on w pełni skuteczny, konieczne jest znalezienie dobrego miejsca, w którym osoba uzależniona będzie czuła się bezpiecznie.

Jednym z zadań pracowników ośrodka jest stworzyć uzależnionym warunki, w których poczują się lepiej. Przykładowym miejscem może być Ośrodek Przebudzenie, w którym stawiamy na zapewnianie nie tylko dogodnych warunków do samej terapii, lecz też umożliwiamy uczęszczanie na liczne warsztaty, które pozwolą na stopniowy powrót do normalnego życia w przyjaznej atmosferze. Pomoc otrzyma tutaj również rodzina osoby uzależnionej.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873