Skutki spożywania alkoholu w ciąży

Alkohol jest wyniszczającą organizm trucizną, która nawet w organizmie zdrowego człowieka potrafi siać spustoszenie. Statystyki światowe pokazują, że to właśnie alkohol jest jedną z najczęściej uzależniających substancji i że to z nim mamy dziś najwięcej problemów. Niestety, w gronie uzależnionych pojawiają się także kobiety w ciąży, które pomimo wyraźnych zastrzeżeń środowiska lekarskiego dość często sięgają po kieliszek. Szacuje się, że nawet co trzecia ciężarna na świecie sięga po alkohol, zwiększając znacząco ryzyko wystąpienia u dziecka wrodzonych wad rozwoju, a nawet płodowego zespołu alkoholowego. Jakie są jednak realne konsekwencje picia w ciąży i dlaczego spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne jest jednym z największych bolączek współczesnego społeczeństwa?

Skutki spożywania alkoholu w ciąży

Pomimo wieloletnich badań nad problemem alkoholizmu wśród kobiet w ciąży, lekarze w dalszym ciągu nie są w stanie określić precyzyjnie jaka dawka alkoholu jest już szkodliwą dla dziecka. Na chwilę obecną pewne jest jednak, że nie muszą to być wcale ilości świadczące o alkoholizmie – niektóre kobiety sięgające po kieliszek bardzo okazjonalnie doświadczają konsekwencji picia w ciąży, narażając swoje dziecko na poważne problemy. Zakłada się więc, że dla bezpieczeństwa przez cały czas trwania ciąży należy całkowicie powstrzymać się od spożywania procentowych trunków, które przenikają przez łożysko i oddziałują między innymi na wrażliwą i nierozwiniętą jeszcze wątrobę dziecka. Stężenie alkoholu w krwi płodu będzie znacznie wyższe, niż w krwi matki, co oznacza, że nawet ilość alkoholu po której kobieta nie poczuje się pijana może wywołać u dziecka bardzo negatywne reakcje.

Alkohol dostający się do krwioobiegu nienarodzonego dziecka może przyczynić się do rozwoju płodowego zespołu alkoholowego, zwiększyć ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, znacząco podnieść ryzyko samego porodu i komplikacji porodowych, a także przyczynić się do licznych zaburzeń w późniejszym rozwoju organizmu i psychiki małego człowieka. Na podstawie prowadzonych nieustannie badań i obserwacji środowiskowych, lekarze już dziś są pewni tego, że spożywany przez matkę w ciąży alkohol może spowodować zaburzenia w rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka, uszkodzenia mięśni, skóry, gruczołów, kości i zębów, osłabienie rozwoju płuc, zaburzenia rozwoju wzrostu, zaburzenia mowy, wady nerek, problemy ze słuchem i wzrokiem, a także zaburzenia emocjonalne. Co więcej, alkohol spożywany w trakcie ciąży jest coraz częściej łączony ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka.

Czym jest płodowy zespół alkoholowy i jak objawia się u dzieci?

U dziecka, którego matka podczas ciąży nie zaprzestała spożywania alkoholu diagnozuje się tzw. alkoholowy zespół płodowy, który wiąże się z fizycznymi, umysłowymi i behawioralnymi anomaliami w rozwoju dziecka. Początkowe objawy mogą obejmować zaniżoną wagę przy narodzinach oraz różnego rodzaju upośledzenia fizyczne i psychiczne (w tym deformacje głowy, twarzy, serca i kończyn), ale także wpływać na późniejszy rozwój psychofizyczny dziecka. Dzieci z zespołem FAS mają często w późniejszym wieku kłopoty z nauką, właściwym zachowaniem i cierpią na problemy z przystosowaniem się do życia społecznego. U dzieci, których matka spożywała alkohol w ciąży często obserwuje się nadaktywność, impulsywność, problemy ze snem, nadwrażliwość na dotyk i dźwięk, trudności z adaptacją, problemy z organizacją, a także problemy natury psychicznej w postaci zaniżonej samooceny, trudności z samokontrolą czy częstszych stanów depresyjnych.

Alkohol w ciąży – jak walczyć z problemem alkoholowym

Zdecydowana większość kobiet nadużywających alkoholu w ciąży to niestety te osoby, które nie zdają sobie sprawy z własnego uzależnienia oraz kobiety, które ze względu na trudną sytuację życiową i nieumiejętność poradzenia sobie z problemem zachodzą w ciążę bez rozważenia konsekwencji takiego kroku. W przypadku obydwu grup jedynym skutecznym wyjściem z sytuacji jest terapia alkoholowa podejmowana już w pierwszych miesiącach rozwoju płodu. Choć nawet mała ilość alkoholu może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka, kontynuowanie picia ma gorsze skutki, niż przerwanie go. Doświadczeni terapeuci i lekarze z ośrodków leczenia uzależnień są w stanie poradzić sobie ze skutkami głodu alkoholowego także u kobiet w ciąży i zakorzenić w nich bardziej pozytywne podejście do życia i siebie, uwzględniające potrzeby przyszłego pokolenia rozwijającego się w łonie matki.

Ośrodek terapii uzależnień Przebudzenie oferuje skuteczną terapię w miejscu otulonym zielenią, ponadto anonimowość oraz komfortowe warunki. Zapraszamy do kontaktu, odpowiemy na każde Państwa pytanie.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...