telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Pierwsza terapia uzależnień – jak się przygotować?

terapia uzależnień

Pierwsza terapia uzależnień – jak się przygotować?

Przebudzenie - 10.03.2021

Rate this post

Zgłoszenie się na terapię to dla wielu osób bardzo trudny krok w ich życiu. Jednakże otwarte przyznanie się do tego, że konieczna jest pomoc osób trzecich pozwala na szybkie wdrożenie terapii uzależnień, które może zakończyć się sukcesem. Osoby, które zdecydowały się na rozpoczęcie terapii robią krok w dobrą stronę, aby zdobyć lepszą przyszłość dla siebie oraz swoich bliskich. Jak jednak przygotować się do pierwszej sesji terapeutycznej? Jak wygląda rozmowa z psychologiem od uzależnień?

Pierwsza terapia uzależnień, zwłaszcza od alkoholu, budzi w wielu osobach niepokój. Wynika to przede wszystkim z konieczności otwarcia się przed terapeutą, podzielenia się swoimi problemami, a także walki z własnymi emocjami i intymnymi szczegółami ze swojego życia. Jednakże do pierwszej terapii uzależnień można się przygotować tak, aby leczenie alkoholizmu było jak najbardziej komfortowe dla pacjenta.
Dlaczego terapia uzależnień jest istotna? Jak wygląda leczenie alkoholizmu i czy można się do tego przygotować?

Jak się przygotować do terapii uzależnień?

Pierwsze spotkanie z terapeutą od uzależnień jest niezwykle trudnym przeżyciem dla pacjenta. Jednakże w większości przypadków przebiega ono tak samo, dlatego bez problemu pacjent ma możliwość przygotowania się. Pacjent nie powinien odczuwać żadnych obaw, gdyż każdy uzależniony przechodzi to samo, a pierwsze spotkanie ma raczej charakter zapoznawczy. Pozwala to zarówno terapeucie, jak i osobie uzależnionej nabrać do siebie zaufania, a także opracować plan terapii tak, aby odniosła ona sukces.

W pierwszej kolejności przed udaniem się na terapię uzależnień konieczne jest przejście detoksu i zupełnego odstawienia alkoholu. Dalsze nadużywanie alkoholu oraz terapia mogą doprowadzić do tego, że nie będzie ona skuteczna.
Podczas pierwszej wizyty u terapeuty uzależnień od alkoholu pacjent otrzyma pytania związane ze swoją metryką – wiek, zawód, wykształcenie. Będzie musiał również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego postanowił zgłosić się na leczenie i jakie efekty chciałby osiągnąć. Z pewnością zostanie przeanalizowana aktualna sytuacja życiowa pacjenta, a także cały przebieg choroby alkoholowej – zwłaszcza jej początków.

Odpowiedzi na te pytania można przygotować sobie już wcześniej, ale warto pamiętać, aby były one szczere. Nie ma obaw – żaden pacjent nie będzie oceniany pod kątem swoich wypowiedzi. Terapeuta potrzebuje tego typu informacji o sytuacji życiowej, aby opracować skuteczną metodę terapii.

terapia uzależnień

Uzależnienie od alkoholu – jak wygląda terapia?

Terapia uzależnień od alkoholu jest długą i nierzadko niezwykle trudną drogą. W większości przypadków to pierwsze kilka spotkań decyduje o tym, że terapia będzie miała sens i czy faktycznie pacjent chciałby wyjść z uzależnienia od alkoholu i zacząć normalne życie.
Początki terapii są trudne, ale z biegiem czasu osoba uzależniona oswaja się z całą sytuacją. Dodatkowo kompleksowa pomoc profesjonalnych terapeutów znacznie ułatwia przejście przez cały proces, bez dodatkowych czynników stresogennych.

Dlaczego terapia uzależnień jest ważna?

Terapia uzależnień jest jednym z pierwszych kroków do tego, aby odmienić swoje życie i wrócić do czasów pełnej trzeźwości wraz z pomocą terapeuty. Regularne spotkania z terapeutą od uzależnień są niezwykle istotne w całym procesie trzeźwości, a jednocześnie zmniejszają poczucie samotności, a także próby powrotu do nałogu.

Podczas terapii uzależnień osoba zmagająca się z chorobą alkoholową będzie miała możliwość poznania powodów wpadnięcia w alkoholizm, a także zrozumie, że alkohol nie jest rozwiązaniem żadnych problemów. Aby faktycznie wygrać z nałogiem, konieczne jest, aby dowiedzieć się, gdzie leży podstawowy problem. To terapeuta pomaga w znalezieniu przyczyn, a także wskazuje błędne schematy, które sprawiają, że coraz więcej osób sięga po alkohol jako rozwiązanie wszystkich problemów emocjonalnych, jak i życiowych.

Terapia uzależnienia od alkoholu to podstawowy krok w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem. Dlatego też wykwalifikowani terapeuci skupiają się na problemach pacjenta i pomagają mu utrzymać swoje życie w trzeźwości. Jednocześnie terapeuta jest wsparciem i osobą, do której zawsze można się zwrócić – zwłaszcza w najtrudniejszym czasie terapii.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873