Otępienie alkoholowe – jakie objawy wyróżniamy oraz jak leczyć?

Alkoholizm jest wyjątkowo groźną dla zdrowia chorobą, a główne zagrożenie tkwi w złudnym poczuciu kontrolowania nałogu. Początkowe poczucie “kontroli” zamienia się w niekontrolowane uzależnienie, podczas którego pojawiają się kolejne, coraz bardziej destrukcyjne dla zdrowia objawy.

Jednym z nich jest otępienie alkoholowe. Prowadzi ono do stopniowego zaniku zdolności intelektualnych, gdzie na końcu chory może nie być w stanie wykonać nawet najprostszej czynności. Jak wygląda otępienie alkoholowe i jak się je leczy?

Czym tak dokładnie jest otępienie alkoholowe?

Jest ono bardzo podobne do otępienia, które u wielu osób pojawia się wraz z zaawansowanym wiekiem. Dochodzi do coraz większych problemów związanych z racjonalnym myśleniem, orientacją, zapamiętywaniem, przyswajaniem nowej wiedzy, mową lub zachowaniami społecznymi.

Chory może nie wiedzieć, co się wokół niego dzieje, nie zapamiętywać nowych informacji, a jego zachowania mogą cechować się infantylnością lub dużą niezgodnością z normami społecznymi. Jest jednak pewna różnica pomiędzy otępieniem alkoholowym a dolegliwościami, które u niektórych pogłębiają się w sposób naturalny wraz z upływem czasu – otępienie alkoholowe można częściowo wyleczyć. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na odzyskanie zdrowia.

Jakie są objawy otępienia alkoholowego?

Nadmierne spożywanie napojów procentowych może spowodować zanik kory mózgowej u alkoholika. Dochodzi wówczas do upośledzenia myślenia, pamięci, orientacji czy mowy. Początkowym objawem jest zaburzenie pamięci krótkotrwałej. Chory ma problem z zapamiętywaniem nowych informacji, planowaniem, myśleniem, czy logicznym rozumowaniem. To również apatia oraz coraz większa obojętność na otoczenie.

Z czasem alkoholowy zanik mózgu postępuje i osoba uzależniona staje się coraz mniej samodzielna. Codzienne proste sytuacje, stanowią dla niego wyzwanie. Zdarza się także, że chory zapomina o prostych czynnościach. Dodatkowo pojawiają się takie objawy jak: impulsywność, niekontrolowane wybuchy złości, drażliwość, nieuzasadniona euforia, a także niedostosowanie się do norm społecznych lub infantylne zachowania.

Otępienie alkoholowe to postępujący proces, czego konsekwencją są pogłębiające się objawy, które będą skutkować całkowitym uzależnieniem osoby chorej od otoczenia. Stąd też kluczowe jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O TERAPII DETOKSYKACYJNEJ

Jak leczyć otępienie alkoholowe?

Leczenie otępienia alkoholowego musi być poprzedzone specjalistyczną diagnozą, ponieważ często jest mylone z chorobą Alzheimera. Prawidłowe rozpoznanie odbywa się poprzez wykonanie specjalistycznych badań tj. rezonans magnetyczny bądź tomografia komputerowa, dzięki którym możliwe jest ujawnienie tych obszarów mózgu, które pozbawione są istoty szarej. Dodatkowo konieczne będzie również szczegółowe badanie psychiatryczne. Psychiatra przeprowadzi dokładny wywiad z osobą uzależnioną i na tej podstawie postawi prawidłową diagnozę oraz wdroży leczenie.

Najważniejszym elementem terapii jest zaprzestanie spożywania alkoholu i utrzymanie trzeźwości. Pozwoli to na ograniczenie postępu choroby. W dalszej kolejności następuje uzupełnienie niedoborów, zwłaszcza witamin z grupy B. Istotna jest również farmakologia, która wpłynie na poprawę jakości życia. Terapia osób zmagających się z otępieniem alkoholowym będzie polegała na stymulowaniu pracy mózgu, poprzez zastosowanie ćwiczeń intelektualnych.

Zespół otępienny – rokowania

Jak wcześniej wspomniano, otępienie alkoholowe jest procesem postępującym, stąd też kluczowe jest wczesne rozpoznanie. Uszkodzony mózg nie jest w stanie w pełni się zregenerować, stąd też nie ma możliwości całkowitego wyleczenia.

Dlaczego warto postawić na terapię w ośrodku leczenia uzależnień?

Alkoholizm nie jest czymś, z czym można poradzić sobie bez profesjonalnej pomocy. Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym stosuje się kompleksowe podejście, składające się z detoksu, wykonania specjalistycznych badań, otoczenia opieką psychologiczną, wprowadzenia odpowiedniej diety, lecz przede wszystkim – zapewnienia wsparcia, którego uzależnionym w codziennym otoczeniu brakuje najbardziej.

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień to nie są wbrew częstej opinii miejsca, w których chory będzie czuł się zagrożony i zostanie całkowicie odizolowany. Wręcz przeciwnie, całą esencją leczenia jest sprawienie, że osoby mające problem z nałogami będą czuły się w ośrodku bezpiecznie, będą miały możliwość stałego kontaktu z bliskimi, a także szansę na poznanie osób z podobnymi problemami, dzięki czemu wyjście z uzależnienia może stać się dużo łatwiejsze. Na miejscu pracują doświadczeni lekarze, którzy potrafią zastosować indywidualne podejście wobec każdego z pacjentów.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Obok zapewnienia pomocy samym uzależnionym, liczy się również zaoferowanie wsparcia ich bliskim. Wychodzenie z nałogu to wspólna sprawa, a otoczenie musi wiedzieć, jak postępować z chorym, który podejmuje próby powrotu do normalnego funkcjonowania. Pomagają w tym warsztaty odbywane wspólnie. Oprócz korzyści w postaci cennej wiedzy bliscy dają osobie uzależnionej większe poczucie wsparcia, które znacznie podnosi szanse wyjścia na prostą i poprawia skuteczność leczenia.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...