Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Otępienie alkoholowe – jakie objawy wyróżniamy oraz jak leczyć?

alkoholizm

Otępienie alkoholowe – jakie objawy wyróżniamy oraz jak leczyć?

Przebudzenie - 16.02.2021

Rate this post

Alkoholizm jest wyjątkowo groźną dla zdrowia chorobą, a główne zagrożenie tkwi w złudnym poczuciu kontrolowania nałogu. Początkowe poczucie “kontroli” zamienia się w niekontrolowane uzależnienie, podczas którego pojawiają się kolejne, coraz bardziej destrukcyjne dla zdrowia objawy.

Jednym z nich jest otępienie alkoholowe. Prowadzi ono do stopniowego zaniku zdolności intelektualnych, gdzie na końcu chory może nie być w stanie wykonać nawet najprostszej czynności. Jak wygląda otępienie alkoholowe i jak się je leczy?

Czym tak dokładnie jest otępienie alkoholowe?

Jest ono bardzo podobne do otępienia, które u wielu osób pojawia się wraz z zaawansowanym wiekiem. Dochodzi do coraz większych problemów związanych z racjonalnym myśleniem, orientacją, zapamiętywaniem, przyswajaniem nowej wiedzy, mową lub zachowaniami społecznymi.

Chory może nie wiedzieć, co się wokół niego dzieje, nie zapamiętywać nowych informacji, a jego zachowania mogą cechować się infantylnością lub dużą niezgodnością z normami społecznymi. Jest jednak pewna różnica pomiędzy otępieniem alkoholowym a dolegliwościami, które u niektórych pogłębiają się w sposób naturalny wraz z upływem czasu – otępienie alkoholowe można częściowo wyleczyć. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na odzyskanie zdrowia.

Najczęstsze objawy i przyczyny demencji alkoholowej

Otępienie alkoholowe zaczyna się od upośledzenia pamięci krótkotrwałej. Pojawiają się kłopoty z odbieraniem i przekazywaniem informacji, a do tego z udzielaniem informacji zwrotnej, a także z racjonalnym myśleniem, liczeniem, planowaniem. Do tego dochodzi częste zapominanie o podstawowych czynnościach, apatia i coraz większa obojętność na otoczenie.

Przyczyny takiego stanu kryją się m.in. w destrukcyjnym wpływie alkoholu na funkcjonowanie kory mózgowej, która odpowiada mi.n. za funkcje poznawcze, intelektualne, czy też kontrolę impulsów. Okazuje się jednak, że nie tylko samo działanie alkoholu jest przyczyną zaburzeń psychicznych. Osoby nietrzeźwe nie są w stanie kontrolować swojej równowagi, czego skutkiem są częste upadki, wliczając w to urazy głowy, które również poważnie przyczyniają się do powstawania coraz głębszych zaburzeń funkcjonowania mózgu.

Jak przebiega leczenie otępienia alkoholowego?

Łatwo jest pomylić je z Alzheimerem, dlatego też istotne jest wykonanie badań, które pozwolą dokładniej odróżnić od siebie obie te dolegliwości. Przeprowadza się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, a obok tego również szczegółową konsultację psychologiczną.

Leczenie rozpoczyna się od podawania witamin i nasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu przebieg procesów regeneracyjnych będzie przebiegał dużo bardziej efektywnie. Najlepsze efekty można zaobserwować przy połączeniu leczenia farmakologicznego i psychoterapii.

Dlaczego warto postawić na terapię w ośrodku leczenia uzależnień?

Alkoholizm nie jest czymś, z czym można poradzić sobie bez profesjonalnej pomocy. Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym stosuje się kompleksowe podejście, składające się z detoksu, wykonania specjalistycznych badań, otoczenia opieką psychologiczną, wprowadzenia odpowiedniej diety, lecz przede wszystkim – zapewnienia wsparcia, którego uzależnionym w codziennym otoczeniu brakuje najbardziej.

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień to nie są wbrew częstej opinii miejsca, w których chory będzie czuł się zagrożony i zostanie całkowicie odizolowany. Wręcz przeciwnie, całą esencją leczenia jest sprawienie, że osoby mające problem z nałogami będą czuły się w ośrodku bezpiecznie, będą miały możliwość stałego kontaktu z bliskimi, a także szansę na poznanie osób z podobnymi problemami, dzięki czemu wyjście z uzależnienia może stać się dużo łatwiejsze. Na miejscu pracują doświadczeni lekarze, którzy potrafią zastosować indywidualne podejście wobec każdego z pacjentów.

Obok zapewnienia pomocy samym uzależnionym, liczy się również zaoferowanie wsparcia ich bliskim. Wychodzenie z nałogu to wspólna sprawa, a otoczenie musi wiedzieć, jak postępować z chorym, który podejmuje próby powrotu do normalnego funkcjonowania. Pomagają w tym warsztaty odbywane wspólnie. Oprócz korzyści w postaci cennej wiedzy bliscy dają osobie uzależnionej większe poczucie wsparcia, które znacznie podnosi szanse wyjścia na prostą i poprawia skuteczność leczenia.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873