Dlaczego warto chodzić na terapie grupowe lub indywidualne?

Nasze życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Żyjemy w ciągłym stresie, nie pozwalamy sobie odpocząć. To powoduje, że coraz więcej osób zmaga się z potrzebą korzystania z pomocy psychologa bądź psychiatry. Wielu z nas doświadcza traumatycznych przeżyć, które odciskają piętno na naszym umyśle i często nie pozwalają nam normalnie funkcjonować. W takiej sytuacji należy udać się na terapię. W tym artykule podpowiemy, jak najlepiej się do tego zabrać. 

Czy potrzebuję psychoterapeuty?

Takie pytanie z pewnością zadawało sobie w pewnym momencie życia każde z nas. Często doświadczamy sytuacji, które do tego stopnia wywierają wpływ na naszą psychikę, że nie pozwala nam się to realizować w życiu rodzinnym, czy też zawodowym. Dla każdego takie doświadczenie może być inne. Dla kogoś tak dużym przeżyciem może być śmierć kogoś bliskiego, a dla kogoś innego będzie to uświadomienie sobie, że popadło się w uzależnienie. Nie każdy z nas musi sobie umieć radzić sam z tak trudnymi sytuacjami, dlatego nie ma absolutnie nic złego w szukaniu pomocy, na wszystkie możliwe sposoby. Jeśli czujesz, że cokolwiek Cię przerasta — zgłoś się do psychoterapeuty, który pomoże Ci uporządkować myśli.

Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę?

Przede wszystkim, nie warto iść w ciemno. Oczywiście nikt nie każe nam jeździć na drugi koniec miasta, do terapeuty, który ma najlepsze opinie, ale w wielu miastach można znaleźć osoby o naprawdę dużym doświadczeniu, które będą przyjmowały w miejscach, do których łatwo dojechać. Warto też poczytać wcześniej opinie o danym terapeucie. Można oczywiście popytać znajomych czy rodzinę, jednak nie każdy musi mieć ochotę chwalić się swoimi doświadczeniami, dlatego internet i opinie innych pacjentów mogą się tutaj okazać bardzo pomocne. 

Po pierwszej wizycie warto przemyśleć dokładnie co nam się na wizycie podobało, a co nie i zastanowić się, czy odpowiada nam taki terapeuta. Jest to istotne, ponieważ chodzi tutaj o nasze zdrowie i nie powinniśmy iść w tej kwestii na kompromisy. Jeśli nie ufamy naszemu terapeucie lub wzbudza on w nas niechciane emocja, warto zastanowić się nad zmianą. Tak naprawdę to psychoterapeuta zadecyduje, jakie dalsze kroki należy podjąć, więc zaufanie jest tu kluczowe. W zależności od naszego stanu będą występowały różne ścieżki leczenia. Dwie najbardziej popularne, to terapia grupowa i terapia indywidualna.

terapie grupowe i indywidualne

Terapia grupowa

Jest to niedoceniana forma pomocy — często uznaje się, że jest to grupa osób, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Nie musi to być prawdą. Grupy powinny być tak dobierane, by osoby odbywające zajęcia razem, miały podobne problemy, by mogły dzielić się między sobą doświadczeniami i w ten sposób pomagać sobie wzajemnie. Często w takich miejscach zawiązują się także nowe znajomości, co może być szczególnie istotne w przypadku niektórych schorzeń. Warto wspomnieć, że taki rodzaj terapii, ma wysoką skuteczność — efekty widać często już po kilku tygodniach. Jest to także dość swobodna forma, gdyż to uczestnicy decydują o wielu rzeczach sami. Dodatkowym plusem takiej terapii jest nie tylko jej walor leczniczy, ale także możliwość rozwoju, jaką daje — poznanie nowych spojrzeń i poszerzanie horyzontów.

Terapia indywidualna

Zazwyczaj odbywa się raz w tygodniu o ustalonych godzinach, choć parametry te mogą się zmieniać w zależności od tego, w jakim stanie jest pacjent. Spotkania indywidualne są droższe niż terapie grupowe, ale dla niektórych mogą być dużo bardziej skuteczne i komfortowe. Należy mieć świadomość, że psychoterapeuta nie wskaże nam gotowego rozwiązania i nie narzuci nam sposobu, w jaki mamy rozwiązać nasz problem. Terapeuta ma nam wskazać drogę, pewien tok myślenia, który doprowadzi nas do kluczowych wniosków i pozwoli samodzielnie podjąć decyzję. Nie da się także z góry określić tego, jak długo będzie trwała terapia, gdyż wszystko zależy od złożoności problemu, z jakim zgłasza się pacjent.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...