telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Choroba alkoholowa a objawy psychiczne

alkoholizm

Choroba alkoholowa a objawy psychiczne

Przebudzenie - 24.02.2021

Rate this post

Alkoholizm to poważna choroba, która przez wielu, niestety, nadal jest bagatelizowana. Nie powinno tak być, ze względu na liczne i bardzo niebezpieczne skutki, jakie za sobą pociąga. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach to trucizna, która może nawet przyczynić się do zgonu.

Zanim jednak do tego dojdzie, dochodzi do poważnych zaburzeń psychicznych, przy czym niektórych z nich nie da się do końca wyleczyć nawet jeśli przestaniemy pić. Jakie objawy psychiczne powoduje alkoholizm?

Najczęstsze objawy psychiczne wywołane alkoholizmem

Częstym problemem są zaburzenia emocjonalne. Łatwo to zauważyć szczególnie w czasie bycia “pod wpływem”, chociaż zaburzenie to pojawia się również wtedy, gdy uzależniony w danej chwili alkoholu nie spożywa.

Od euforii po depresję, rozmowa z osobą uzależnioną przypomina karuzelę, która może rozkręcić się w każdej chwili. Alkoholicy są dużo bardziej drażliwi i częściej wpadają w złość niż inni. Występują także stany lękowe, które bardzo trudno opanować. Alkoholicy pod ich wpływem mogą zachowywać się w niekontrolowany sposób, dopuszczając się nawet prób samobójczych.

Reakcje emocjonalne są bardzo gwałtowne, zwłaszcza przy próbie odcięcia dostępu do alkoholu. Dochodzi do zaburzeń w czasie i przestrzeni, upośledzona zostaje pamięć krótkotrwała, co skutkuje często wypełnianiu luk w pamięci sytuacjami, które nigdy się nie zdarzyły. Pojawiają się często zespoły zaburzeń psychicznych, o których piszemy poniżej.

Z jakimi zaburzeniami najczęściej borykają się alkoholicy?

 

Zespół Otella

Polega on na chorobliwej zazdrości, która pojawia się w stosunku do partnera lub partnerki. Są to urojenia, według których druga połowa prowadzi wyjątkowo intensywne życie towarzyskie i ma wielu adoratorów. Oprócz chorobliwej zazdrości, pojawia się śledzenie bliskiej osoby, dochodzi do znęcania się na tle fizycznym i psychicznym.

Encefalopatia Wernickiego

Opiera się ona przede wszystkim na upośledzeniu pamięci krótkotrwałej i tworzeniu fałszywych historii, by wypełnić luki w pamięci. Główną przyczyną, oprócz samego alkoholizmu, jest niedożywienie i niedobór witamin, zatem nawet osoby, które nie mają problemu z alkoholem, mogą borykać się z tym zaburzeniem.

Zespół Korsakowa

Jest to choroba polegająca w dużej mierze na całkowitej dezorientacji. Chory może nie wiedzieć, gdzie jest, która jest godzina i nie rozumieć, co się dzieje wokół niego. Ze względu na towarzyszące chorobie częste niedożywienie, osłabienie i niedobór witamin, choroba ta często jest przyczyną śmierci. Zespół Korsakowa często występuje razem z encefalopatią Wernickiego, mówi się też zatem o zespole Korsakowa-Wernickiego.

Halucynacje alkoholowe

Polegają one na widzeniu nieistniejących obrazów lub słyszeniu głosów, które mogą powodować nietypowe i niebezpieczne zachowania. Chory może twierdzić np. że słyszy zmarłych bliskich, głosy mogą “nakłaniać” go do zachowań agresywnych i niebezpiecznych, w tym nawet do prób samobójczych.

Zespół otępienny

Występuje on głównie w zaawansowanej fazie alkoholizmu. Jest on przyczyną silnego osłabienia zdolności intelektualnych, które są skutkiem zaniku połączeń mózgowych. Uszkodzeniu ulega kora mózgowa, odpowiedzialna za pamięć, planowanie, czy też procesy poznawcze. Może dojść do stanów apatycznych, chory może być obojętny na sytuację wokół niego, może dochodzić do zachowań poważnie naruszających normy społeczne lub zwyczajnie infantylnych. W zaawansowanym stadium osoba chora nie jest już w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga stałej opieki.

Jak alkoholizm wpływa na relacje z otoczeniem?

Alkoholizm jest wyjątkowo niebezpieczny nie tylko ze względu na problemy zdrowotne, do jakich się przyczynia. Zagrożenie kryje się również w dwóch innych aspektach o charakterze społecznym. Pierwszym z nich jest to, że w wielu środowiskach nadmierne spożywanie alkoholu nie jest uznawane za problem. Drugim z kolei jest to, że bliscy często nie potrafią wyciągnąć pomocnej dłoni do uzależnionych i odwracają się, zostawiając chorych samym sobie. Każda z tych wizji jest wyjątkowo ponura, dlatego też jeśli zależy Ci na tym, by bliska Ci osoba wyszła z nałogu, lub też jeśli sam, lub sama borykasz się z uzależnieniem, musisz skorzystać z pomocy specjalisty. Jednym z godnych zaufania miejsc jest Ośrodek Przebudzenie – leczenie alkoholizmu.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873