Czy uzależnienie od alkoholu jest uleczalne?

Uzależnienie od alkoholu to ogromny problem nie tylko dla osoby pijącej, ale i jej najbliższych. Nałóg dotyka zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, całkowicie zmieniając to jak osoba zachowuje się w swoim życiu codziennym. Alkohol, który często początkowo ma posłużyć rozluźnieniu się z czasem powoduje zmiany, w wyniku których osoba uzależniona nie potrafi psychicznie poradzić sobie z codziennością bez stanu upojenia alkoholowego. Czy z nałogiem da się jednak wygrać i całkowicie wyleczyć alkoholizm?

Alkoholizm – choroba na całe życie

Uzależnienie od alkoholu należy traktować jak chorobę, a nie przejściową sytuację, z której można samodzielnie się otrząsnąć. Pomimo zapewnień wielu uzależnionych, którzy twierdzą że mogą w każdej chwili odstawić wysokoprocentowe trunki, problem alkoholizmu jest tak głęboko zakorzeniony w psychice, że nawet skuteczne leczenie alkoholizmu terapią może zapewnić kontrolę nad nałogiem, ale nigdy pełne ozdrowienie.

Nadużywanie alkoholu zmienia sposób, w jaki alkoholik myśli o świecie. W jego przekonaniu picie to jedyny sposób na poradzenie sobie z problemami, ulżenie w bólu i zrozumienie otoczenia, nawet za cenę odsunięcia od siebie bliskich, utraty pracy czy zupełnej utracie zainteresowania swoją osobą, pracą i otoczeniem. Nałogowcy sięgają po alkohol niemalże odruchowo, nawet jeśli ich silna wola pozwala na to, by zdać sobie sprawę z problemu i od czasu do czasu zastosować samodzielny detoks alkoholowy.

Przez wieloletnie picie dochodzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Po całkowitym odstawieniu alkoholu nawet małe dawki spowodują, że organizm poczuje efekt picia i powróci do swojego stanu chorobowego. Choć powrót może nie być nagły, alkoholicy którzy po odwyku sięgają po alkohol mogą wrócić do nałogowego picia nawet po kilkunastu latach trzeźwości.

nadużywanie alkoholu

Dlaczego tak łatwo wrócić do nałogu?

Osoby, które mają predyspozycje do uzależnień mogą wrócić do choroby alkoholowej nawet po przejściu cyklu terapii i uczestniczeniu w regularnych spotkaniach AA. Powodem tego są mechanizmy, jakie psychika uzależnionego wyrabia sobie podczas nałogowego picia. Dla człowieka uzależnionego sięganie po alkohol jest sposobem na radzenie sobie z problemami i jeśli w trakcie etapu trzeźwości pojawią się problemy oraz pokusy, powrót do picia jest bardzo możliwy.

Podstawowa terapia alkoholowa trwa zwykle do dwóch lat, w trakcie których uzależniony regularnie uczestniczy w spotkaniach z terapeutą oraz grupach wsparcia. Choć można dojść do etapu, w którym uzależniony będzie czuł wysoki poziom kontroli nad własnym nałogiem, wypracowanie mechanizmów obrony i uniku przed sięganiem po kieliszek będzie dla niego kluczowe.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Z choroby alkoholowej nie można się całkowicie wyleczyć, ale efekty jakie da się osiągnąć podczas terapii zdecydowanie przekonują na jej korzyść i zachęcają do pełnego wykorzystania potencjału leczenia. Alkoholizm wpływa negatywnie na ciało i umysł człowieka uzależnionego, ale też na jego relacje z bliskimi, życie prywatne i zawodowe i całe otoczenie. Po detoksie i terapii nastąpi długi etap odbudowywania zaufania ludzi i relacji z bliskimi, próby odnalezienia się w świecie bez alkoholu i walka o to, by pomimo istniejących dookoła pokus odsunąć od siebie potrzebę spożywania alkoholu.

Terapia choroby alkoholowej, która rozpoczyna się od detoksu i skupia na indywidualnej pracy z terapeutą oraz pracy grupowej z czasem zamienia się w pracę indywidualną nad sobą i swoim życiem. Ciągły rozwój osobisty, dążenie do realizacji kolejnych, małych nawet celów i zrozumienie że alkohol nie jest rozwiązaniem, a generatorem kłopotów pomaga przetrwać każdy kolejny dzień. Wiele osób liczy, że leczenie alkoholizmu skończy się po wszyciu Esperalu. Niestety, lek ten działa tylko jako „straszak” – daje świadomość, że picie będzie miało przykre konsekwencje i będzie ryzykowne.

Do całkowitego pokonania alkoholizmu nie wystarczy też intensywna terapia odwykowa w zamkniętym ośrodku. Sukces jest możliwy, ale jeśli alkoholik nie podejmie pracy nad sobą i realnego wysiłku nad zmianą swoich przyzwyczajeń, nie istnieje lek który całkowicie usunie znamiona alkoholizmu i sprawi, że osoba wcześniej nadużywająca trunków będzie mogła wypić alkohol ze znajomymi bez ryzyka powrotu do nałogu.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...