Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Głód alkoholowy – czym jest i jakie ma objawy?

głód alkoholowy

Głód alkoholowy – czym jest i jakie ma objawy?

Przebudzenie - 20.07.2018

5/5 - (1 vote)

Czasami próby poradzenia sobie z apetytem na alkohol mogą być bardzo trudne. Jeżeli nadużywaliśmy alkoholu nawet po wielu latach możemy poczuć głód alkoholowy.

Nuda, niepokój, chęć ucieczki od kłopotów, czy potrzeba odczucia zamroczenia po spożyciu procentów mogą wydawać się wtedy nieodparte.

Czym jest głód alkoholowy?

To stan, w którym odczuwamy bardzo silną, wręcz nieodpartą, potrzebę spożycia alkoholu. W tym stanie zazwyczaj myśli pacjenta są skoncentrowane tylko na tym temacie. Jego objawy są zazwyczaj psychiczne, ale zdarzają się również somatyczne.

Jest to niezwykle groźny stan, ponieważ może doprowadzić do przerwania abstynencji nawet po wielu latach. Najczęściej dotyka on jednak trzeźwiejących alkoholików. Niestety potrzeba picia jest wtedy tak silna, że nie możliwe jest normalne funkcjonowanie. To właśnie głód alkoholowy jest zazwyczaj przyczyną powrotu do nałogu.

Przyczyny głodu alkoholowego

Osoby spożywające alkohol, u których rozwinęło się fizyczne uzależnienie muszą usunąć toksyczne substancje ze swojego organizmu. Podczas detoksykacji organizm usuwa wszystkie toksyny, które nagromadziły. Nie zawsze potrzebne jest odtruwanie medyczne, jednak zdarzają się również takie przypadki.

Wszystko zależy od stopnia uzależnienia i tego jak długo nadużywaliśmy alkoholu. Dla niektórych osób może być to bardzo bolesny i ciężki proces. Wtedy właśnie mogą pojawić się objawy głodu alkoholowego.

Jednak nawet po latach alkoholik może odczuć silny głód alkoholowy w sytuacjach, które kojarzą mu się z nałogiem. Przykładem może być przechodzenie obok ulubionego baru czy przebywanie z osobami spożywającymi alkohol. Istnieją również czynniki wewnętrzne, które mogą wywołać ten stan.

Chociażby w sytuacji, kiedy osoba uzależniona odczuwa smutek, lęk czy zawstydzenie, a kiedyś z takimi sytuacjami radziła sobie spożywając alkohol. Często właśnie poważne życiowe problemy są jego przyczyną. Pacjent teoretycznie wie, że picie mu nie pomoże, jednak odczuwa bardzo silną potrzebę, by to zrobić i nie jest w stanie skoncentrować się na niczym innym.

Objawy głodu alkoholowego

Głód alkoholowy może powstać w odpowiedzi na różne myśli i uczucia – od pozytywnych po negatywne. Jednak niezależnie od przyczyn objawy głodu alkoholowego są podobne. Możemy je podzielić na fizyczne i psychiczne. Są to między innymi problemy ze snem, słaby apetyt, niepokój, depresja lub zmiany nastroju, niski poziom energii, a także zmieszanie.

Osoby na głodzie są również drażliwe i czasem dziwnie pobudzone. Zazwyczaj nie są w stanie normalnie funkcjonować. Cały czas myślą o alkoholu oraz o tym, jak go zdobyć.

Jak długo może trwać?

Zazwyczaj głód alkoholowy jest najsilniejszy na początku kuracji i z czasem maleje. Jednak pojawiać może się przez kilka lat po rzuceniu picia. Jest to bardzo indywidualne doświadczenie i zależy od wielu czynników. Najbardziej wpływa na to jak dużo i często piliśmy, jak długo trwał nasz nałóg, stan naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, system wsparcia oraz obecność alkoholu w naszym otoczeniu.

głód alkoholowy - odmowa

Jak poradzić sobie z głodem alkoholowym?

Szczególnie na początku powinniśmy ustalić jakie miejsca, ludzie, rzeczy, sytuacje wyzwalają w nas potrzebę spożywania alkoholu. Następnie musimy sobie z nimi poradzić. Zazwyczaj najlepszą strategią jest ich unikanie. Przestajemy chodzić do barów i spotykać się z kumplami od kieliszka.

Nie możemy jednak uniknąć stresujących sytuacji w życiu, a to również często czynnik wyzwalający głód alkoholowy. Możemy się jednak przygotować na takie sytuacje i ustalić jak będziemy sobie z nimi radzić. W takich sytuacjach wsparcie bliskich i specjalistów jest bezcenne.

Najważniejsze jednak żebyśmy przejęli kontrolę nad sytuacją.

Podczas głodu alkoholowego pragnienie jest tak silne, że nas zaślepia. Niektórzy tworzą z tego powodu zestaw fiszek z planem działania w takiej sytuacji. Często zapisane są na nich powody, dlaczego chcą pozostać trzeźwi, cele do osiągnięcia. Dzięki temu nawet kiedy nasz mózg nie myśli racjonalnie możemy przypomnieć sobie o naszych celach i pokonać głód.

Niektórzy korzystają również w takich sytuacjach z terapii poznawczo – behawioralnej. Jej celem jest zmiana negatywnych myśli, które mogą doprowadzić do nawrotu.

Istnieją również leki, które mogą zmniejszyć apetyt na alkohol i zapobiegać nawrotom w szczególnych sytuacjach.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873