Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czy powinno się zostawić alkoholika samemu sobie?

zostawić alkoholika samemu sobie

Czy powinno się zostawić alkoholika samemu sobie?

Przebudzenie - 29.06.2022

Rate this post

Życie z alkoholikiem jest niezwykle trudne i niestety często wiąże się ze współuzależnieniem. Alkohol ma wpływ na zachowanie i emocje uzależnionego – nierzadko pojawiają się zachowania agresywne, przemocowe, kąśliwe uwagi. Alkoholizm wpływa nie tylko na uzależnionego, ale też na całą jego rodzinę. Zastanawianie się, czy odejść z takiego związku, nie jest niczym złym. Każdy partner bądź partnerka alkoholika ma prawo odczuwać negatywne emocje, wyrażać je i pamiętać o sobie i swoich potrzebach, które zawsze powinny być stawiane na pierwszym miejscu.

Czy powinno się trwać przy alkoholiku, mimo krzywd jakie nam wyrządza?

Pierwszym krokiem prowadzącym do poprawy, jest zauważenie problemu i przełamanie wstydu związanego z przyznaniem, że w domu panuje problem alkoholowy. Jeśli alkoholik przyzna, że jest chory i będzie chciał nad sobą pracować, związek można jeszcze uratować. Najważniejsze jest podjęcie odpowiedniego leczenia, terapii zarówno osoby uzależnionej, jak i jej otoczenia. Chęć zmiany i dążenie do niej to niezwykle ważny element w zdrowieniu. Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy powinno się być przy alkoholiku. Taka decyzja musi być wynikiem głębokich przemyśleń i przeanalizowania sytuacji. Jeśli tylko mamy siłę i zależy nam na naprawieniu relacji, a nasz partner/partnerka chcą podjąć leczenie, warto zaryzykować.

Przeczytaj także: Jak wspierać alkoholika podczas terapii?

Dlaczego trudno jest odejść od alkoholika?

Osobami, które nie chcą odchodzić od alkoholików, są m.in. ludzie, którzy sami pochodzą z dysfunkcyjnych domów, w których panowały uzależnienia i przemoc. Dorastanie w takich warunkach sprawiło, że często patologiczne zachowania odbierane są jako całkowicie normalne i naturalne. W domach, w których nadmierne spożywanie alkoholu było na początku dziennym, nierzadko panowało przekonanie, że każdy czasem musi się napić, że alkohol jest sposobem na rozładowanie stresu związanego z pracą itp.

Kolejnym powodem, dla którego partnerzy alkoholików przy nich trwają, jest złudne przekonanie, że miłość i oddanie partnerowi go uleczy, że dostrzeże on, co traci i sam wyrazi chęć zmian. Niestety, takie myślenie i działanie na zasadzie gróźb, zastraszania czy wymuszania obietnic na chorym nic nie zmieni. Dużym błędem jest też roztaczanie parasola ochronnego nad alkoholikiem, co wynika z braku wiedzy o jego uzależnieniu. Chroniąc partnera, usprawiedliwiając go i kryjąc jego nałóg, sprawiamy tylko, że chętniej będzie on sięgał po kieliszek. Presja bliskich, namawianie przez nich do ratowania związku i zachowania pełnej rodziny, to kolejny powód ciągłego życia z alkoholikiem. Jeśli uzależniony jest agresywny, używa przemocy fizycznej oraz psychicznej, czynnikiem decydującym o pozostaniu z nim jest strach. Często boimy się też samotności, braku pieniędzy, rozwodu i wszystkiego, co się z nim wiąże.

życie z alkoholikiem

Kiedy należy odejść od partnera?

Mimo szczerych chęci naprawy związku, niegasnących uczuć czy posiadania dzieci, są sytuacje, w których należy odejść od partnera. Dotyczą one przede wszystkim przemocy. Nikt nie powinien godzić się na bicie i poniżanie przez drugą osobę. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli świadkami lub ofiarami przemocy są dzieci. Dorastając w takich warunkach, przenoszą złe doświadczenia na życie dorosłe. Coraz więcej mówi się o zespole DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), dotykającym dzieci dorastające w dysfunkcyjnym domu, który charakteryzuje się zaburzeniami psychicznymi, poczuciem odrzucenia, ciągłym brakiem uwagi i aprobaty oraz stale towarzyszącym lękiem i niepokojem. Jeśli bezpieczeństwo partnera alkoholika, dzieci lub innych członków rodziny jest zagrożone, to znak, że trzeba zamknąć pewien etap i od niego odejść.

Kolejnym sygnałem mówiącym, że należy odejść od partnera, jest jego brak chęci do podjęcia leczenia. Osoba taka będzie pogłębiała się w uzależnieniu, doprowadzając do współuzależnienia swojego partnera. Nie da się zmusić alkoholika do zaprzestania picia, on sam musi wiedzieć, że ma problem i chcieć się zmienić.

Przeczytaj także: Jak zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia leczenia? 

Nawet gdy osoba uzależniona chce się leczyć, ale jej partner nie ma na to siły, czuje, że związek się wypala i nie ma ochoty go ratować, ma prawo odejść. Zawsze należy słuchać się siebie i swoich potrzeb.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873