Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Wpływ alkoholu na życie i relacje w rodzinie

pijany mężczyzna

Wpływ alkoholu na życie i relacje w rodzinie

Przebudzenie - 24.08.2020

Alkohol niszczy rodziny. Rozrywa więzi. Rujnuje wspomnienia. Wystarczy jeden alkoholik w rodzinie, aby można było stwierdzić, że w rodzinie występuje problem alkoholowy. Alkoholizm w rodzinie to choroba jej wszystkich członków. Jak zmienia życie człowieka i dlaczego cierpi cała rodzina?

Jak alkohol zmienia człowieka?

Zmiana zachowania po wypiciu alkoholu jest widoczna u niektórych osób już po wypiciu jednego trunku. Poprawa nastroju, większa pewność siebie czy rozluźnienie to jedne z najbardziej powszechnych zmian zachowania. Alkohol sprawia, że nawet najcichsze i spięte osoby stają się głośne, radosne i pomysłowe. Chwila przyjemności może się jednak zamienić w długie lata cierpienia i nieodwracalne zmiany w psychice. Problem zaczyna się wtedy, gdy alkohol staje się lekiem na problemy, smutki i sposobem na dobry humor.

Według Markuszewicza osoby uzależnione od alkoholu wyróżnia tak zwany infantylizm psychiczny. Oznacza to, że ich sfera afektywna ulega szybkim zmianom. Podobne wnioski ma także Radionow, który zauważył, że alkoholicy pod względem wypowiadanych sądów przypominają sposób myślenia dzieci. Zmiana hierarchii wartości. Popełnianie większej ilości błędów. Nieprzestrzeganie własnych zasad. Niszczenie podstawowych wartości jakimi są rodzina, praca czy zasady etyczne i moralne. Alkoholicy krzywdzą siebie, ale także innych.

Alkohol zmienia człowieka psychicznie, ale także fizycznie. Proces uzależnienia jest bardzo długi i złożony, a wśród zmian można zauważyć także zmiany w wyglądzie. Osoby uzależnione od alkoholu często wyglądają staro. Nie jest to reguła i wielu alkoholików zachowuje młody wygląd. Faktem jest jednak, że skóra alkoholików szybko traci witalność, a brak odpowiedniej diety i suplementacji wpływa także na wygląd paznokci, włosów oraz całej sylwetki. W skrajnych przypadkach alkoholicy przestają dbać o siebie, a brak chęci nie wywołuje poczucia winy czy wstydu u osoby uzależnionej, ale u rodziny stanowi powód do wielu zmartwień.

 

problemy alkoholowe

Dlaczego cierpi cała rodzina?

Omawiając problem, jakim jest wpływ alkoholu na życie i relacje w rodzinie nie można zapomnieć o doświadczaniu przemocy psychicznej. Alkoholicy wciągają w nałóg małżonków, dzieci, rodzeństwo, rodziców i innych krewnych.

Przemoc psychiczna w rodzinie jest dotkliwa dla każdego członka rodziny, ale największy wpływ wywiera na dzieci. Alkoholizm w rodzinie ma bowiem wpływ między innymi na socjalizację pierwotną, która stanowi podstawę w procesie przystosowania do życia w społeczeństwie, jest przygotowaniem do pełnienia określonych ról, ale także wpływa na kształtowanie się osobowości i charakteru. Dzieci wychowujące się w domu, gdzie najważniejsza jest butelka, doświadczają ciągłego stresu, strachu przed własnym rodzicem, ale także mogą mieć zachwiane poczucie bezpieczeństwa.

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) to grupa osób, które przekładają wykształcone w procesie wychowania schematy poznawcze na rzeczywistość, w której żyją. Zmiany psychologiczne i zamknięcie w patologicznej przeszłości mają wpływ na zniekształcony obraz rzeczywistości, która jest w nieświadomy sposób oceniana przez pryzmat dzieciństwa.

Współuzależnienie to bardzo krzywdzący proces. Niszczy poczucie własnej wartości, obniża pewność siebie, a także ma wpływ na życie w poczuciu kłamstwa i winy. Cierpienie całej rodziny widać wyraźne przyglądając się zjawisku jakim jest zaprzeczanie. Członkowie rodziny wpadają w spiralę manipulacji. Żyją w przekonaniu, że alkoholizm członka rodziny jest pod kontrolą i że nie potrzebują pomocy. Tak jednak niestety nie jest.

Co robić?

Często jednym z marzeń dzieci wychowujących się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym jest to, aby ich przyszły partner nie był alkoholikiem. Złe doświadczenia z domu budzą strach oraz mogą wpływać negatywnie na nawiązywanie relacji z innymi. Brak zaufania, nieumiejętność okazywania uczuć i rozmawiania o problemach, a często także emocjonalne podchodzenie do problemów to spadek, jaki uzależniony rodzic pozostawia dziecku. Jedynym rozwiązaniem, które może pomóc w poprawie życia i relacji w rodzinie jest terapia.

Przemoc psychiczna i współuzależnienie to poważne problemy i nie wolno ich bagatelizować. Rozwód z alkoholikiem to dla wielu osób jedyny sposób na oderwanie się od problemu, jednak nie jest to rozwiązanie, które pomoże uporać się z emocjami i doświadczeniami. Terapia w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu to pierwszy krok do odbudowania zaufania, a często także jedyny sposób na uratowanie rodziny.

 

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873