Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Jak rozpoznać współuzależnienie od alkoholu?
Przebudzenie - 18.11.2021
Alkoholizm to choroba oddziałująca nie tylko na osobę nadużywającą alkoholu, ale również na jej najbliższych, u których często dochodzi do rozwinięcia syndromu zwanego współuzależnieniem alkoholowym.
Spis treści
Współuzależnienie od alkoholu to syndrom polegający na nieprawidłowym przystosowaniu się do problemu, jakim jest uzależnienie bliskiej osoby. U ludzi nim dotkniętych często rozpoznaje się zaburzenia adaptacyjne oraz objawy stresu pourazowego. Współuzależnienie alkoholowe dotyczy małżonka bądź partnera alkoholika, a więc dorosłych, którzy potencjalnie mogą zerwać relację ze zmagającą się z nałogiem osobą. Syndrom nie dotyczy dzieci alkoholików, w ich relacji z nałogowcem nie ma bowiem elementu dowolności, są skazane na życie w warunkach stworzonych im przez nadużywających alkohol rodziców.
Syndrom współuzależnienia od alkoholu rozwija się u partnerów lub małżonków alkoholika w wyniku problemów, destabilizacji życia oraz cierpienia będących skutkami nałogu. Wiąże się bezpośrednio z poszukiwaniem sposobów pozwalających przetrwać w sytuacjach stresowych, przy braku poczucia bezpieczeństwa oraz w obliczu niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb, zarówno psychologicznych, jak i biologicznych. Wraz z postępującym uzależnieniem od alkoholu osoba pijąca zaniedbuje, a z czasem całkowicie zaprzestaje wykonywania czynności związanych z pełnioną przez siebie funkcją w życiu rodziny. Prowadzi to w ostateczności do utraty zainteresowania bliskimi i wszystkim, co nie ma bezpośredniego związku z nałogiem. Alkoholik w takim stanie wymaga ciągłej opieki, a to z kolei sprzyja rozwinięciu się syndromu współuzależnienia alkoholowego u jego partnera lub małżonka.
Pozostawanie w związku z uzależnioną od alkoholu osobą wiąże się z długotrwałym stresem oraz poczuciem braku skuteczności podejmowanych przez siebie działań służących powstrzymaniu picia u alkoholika. Współuzależnienie od alkoholu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego osoby dotkniętej tym syndromem. Wśród nich można wymienić przede wszystkim:
Konsekwencją syndromu współuzależnienia alkoholowego jest również często nadużywanie substancji psychoaktywnych przede wszystkim w postaci środków uspokajających i nasennych. Ostatecznie u osoby współuzależnionej obserwuje się wyraźne obniżenie jakości życia.
Współuzależnienie od alkoholu, choć nie jest identyfikowane jako jednostka chorobowa, stanowi niewątpliwie stan patologiczny i jako taki manifestuje się poprzez zestaw specyficznych objawów. Osoba cierpiąca z powodu syndromu współuzależnienia w pełni podporządkowuje swoje życie alkoholikowi. Jej myśli, uczucia oraz zachowania koncentrują się na zmagającym się z nałogiem małżonku lub partnerze i są zależne od jego poczynań i stanów emocjonalnych. Osoba współuzależniona zaniedbuje swoje podstawowe potrzeby, ma przy tym często problem z ich poprawnym rozpoznaniem. Wśród innych objawów współuzależnienia można wymienić:
Innymi objawami współuzależnienia są poczucie winy oraz zaburzenie własnych granic skutkujące podatnością na manipulację ze strony alkoholika. Osoby współuzależnione cierpią przy tym z powodu niskiej samooceny i odczuwają przymus ciągłego udowadniania, że są potrzebne.
Osoby współuzależnione negują swoje potrzeby i często minimalizują problem, przez co uważają, że nie potrzebują pomocy w radzeniu sobie z sytuacją, w jakiej się znalazły. Syndrom współuzależnienia jest jednak poważnym zaburzeniem, z którym poradzić można sobie wyłącznie przy pomocy specjalistycznej psychoterapii. Terapia dla osób współuzależnionych ułatwia im zrozumieć mechanizmy, jakie rządzą ich emocjami i zachowaniem. Pomaga również wprowadzić bardziej skuteczne, zdrowe sposoby funkcjonowania. Terapia współuzależnienia przeprowadzana w ośrodkach terapii uzależnień znacząco wpływa na poprawę jakości życia partnera lub małżonka alkoholika.