Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Agresja po alkoholu – jak alkohol wpływa na zmianę zachowania?

agresja po alkoholu

Agresja po alkoholu – jak alkohol wpływa na zmianę zachowania?

Przebudzenie - 10.01.2021

Rate this post

Każda osoba spożywająca alkohol, niezależnie od tego, czy robi to nałogowo, czy okazjonalnie, jest narażona na negatywne skutki jego oddziaływania. Jednak, jak nam wiadomo, u każdego są one inne. Co sprawia, że jedni po alkoholu zwyczajnie zasypiają, podczas gdy inni stają się agresywni i skłonni do podnoszenia ręki na bliskich? Poniżej przyjrzymy się prawdopodobnym przyczynom takiej sytuacji.

Jakie podłoże ma stan agresji po alkoholu?

Wiele zależy od indywidualnego przypadku. Po spożyciu alkoholu inaczej postrzegamy otoczenie, niż wygląda ono w rzeczywistości, nasze zachowania nabierają śmiałości i w zależności od nastroju możemy wpaść w niezwykłą euforię lub agresję.

Wiele może zależeć od nastawienia przed spożyciem alkoholu. Będąc w stanie depresji, w alkoholu szukamy ukojenia i zapomnienia. Alkohol jest wówczas barierą ochronną przed strachem i pomaga niektórym zasnąć – w smutku, lecz przy okazji w zobojętnieniu.

Co z kolei z agresją? Alkohol po raz kolejny wprawia nas w obojętność względem własnych odczuć i uczuć innych. Już nie boimy się cudzej reakcji, krzyków, pozwalamy sobie na powiedzenie całej prawdy, która nam ciąży. Ze względu na przypływ odwagi, jesteśmy w stanie uciec się nawet do przemocy, by ukarać drugą osobę za wyrządzone przykrości, bronić siebie czy po prostu wyżyć się na otoczeniu.

Trauma z przeszłości a wpływ alkoholu

Agresja po spożyciu napojów wysokoprocentowych ma silny związek ze wspomnieniami z przeszłości, zwłaszcza z tymi, w których alkohol gra główną rolę. Pamiętamy naszych bliskich, będących “pod wpływem”, ich agresywne zachowanie i stosowanie przemocy. Nasza własna agresja może być wówczas reakcją na wdrukowany wzór, możemy niejako zakładać, że każdy człowiek po spożyciu alkoholu jest agresywny.

Agresja po alkoholu o podłożu genetycznym

Okazuje się, że agresja po spożyciu procentów może mieć podłoże genetyczne, co oznacza, że nawet osoby, które na ogół nie są nerwowe, mogą się takie stać, gdy wypiją nawet stosunkowo niewielką ilość alkoholu. Powodem jest uszkodzony gen HTR2B, który upośledza wytwarzanie serotoniny, odpowiedzialnej za kontrolowanie samopoczucia, apetytu i pobudzenia seksualnego, co tłumaczy niekontrolowane ataki głodu lub też nadmierną pobudliwość seksualną po spożyciu alkoholu.

Czy osoby spożywające alkohol okazjonalnie również mogą być pod jego wpływem agresywne? Niestety tak. Czynnikami zagrożenia jest wrodzona skłonność do agresji, występowanie zaburzeń psychicznych, a także zbytnia lekkomyślność i brak zdolności do przewidywania konsekwencji swojego postępowania.

Złe wzorce zachętą do stosowania agresji

Zdarza się też, że niektórzy pochodzą z patologicznego środowiska, przy czym nie uważają picia i stosowania agresji pod jego wpływem za coś niestosownego. Są to osoby, którym nikt nigdy nie postawił warunków, a próby przywołania do porządku skończyły się fiaskiem.

Zależy Ci na wyciągnięciu kogoś z alkoholizmu? Musisz pamiętać o kilku podstawach. Musisz jasno określić warunki i nie pozwolić na odstępstwa od nich. Tylko wtedy pomoc może być skuteczna. Bliska osoba przysięgła nie sięgać po alkohol, a już następnego dnia przyłapujesz ją z piwem?

Wyciągnij zapowiedziane wcześniej konsekwencje. Konsekwencją może być konieczność pójścia na odwyk. W poszukiwaniu dobrego miejsca szukamy placówki, w której osoba uzależniona będzie miała szansę poczuć się dobrze. Jednym z takich miejsc może być Ośrodek Przebudzenie – leczenie alkoholizmu.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873