Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Najpopularniejsze formy terapii uzależnień
Przebudzenie - 17.11.2022
Leczenie uzależnienia to proces, który jest zależny od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest chęć walki z nałogiem i motywacja do zdrowego życia. Drugim kluczowym aspektem jest odpowiedni dobór formy leczenia. Warto dokładnie przeanalizować dostępne możliwości i wybrać tę, która będzie optymalna dla pacjenta.
Spis treści
Leczenie uzależnień to psychoterapia, która w razie konieczności jest połączona z farmakologią, mającą na celu złagodzenie skutków odstawiennych. Celem podjęcia terapii jest zrozumienie mechanizmu uzależnienia, poznanie metod radzenia sobie z trudnymi sytuacjami czy emocjami oraz życie w abstynencji. Proces ten ma za zadanie nauczyć nałogowca adaptacyjnych wzorców zachowania oraz pomóc mu zrozumieć przyczyny uzależnienia.
Decydując się na podjęcie terapii, osoba uzależniona może wybrać:
Przeczytaj także: Wodobrzusze u alkoholika – objawy i leczenie
Terapia stacjonarna odbywa się w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Pacjent przebywa w nim 24h na dobę 7 dni w tygodniu przez okres około półtora miesiąca (od 6 do 8 tyg.). Zazwyczaj jest to pierwszy etap walki o życie w abstynencji. Pobyt w placówce wiąże się z koniecznością akceptowania jej regulaminu oraz przestrzegania określonego harmonogramu dnia. Ten rodzaj terapii cechuje się największą skutecznością. Osoba uzależniona może zdecydować się płatny bądź bezpłatny pobyt w ośrodku. Przy wyborze warto jednak dokładnie sprawdzić ofertę placówek państwowych i prywatnych. Jeżeli możliwości finansowe na to pozwalają, to warto zdecydować się na prywatny ośrodek terapii uzależnień.
Terapia dzienna to spotkania, które zazwyczaj odbywają się w ośrodku od poniedziałku do piątku. Leczenie trwa najczęściej od 4 do 8 tygodni. Osoba uzależniona przychodzi na terapię, a po jej zakończeniu wraca do domu. Spotkania odbywają się w grupach oraz indywidualnie. Warunkiem uczestnictwa w terapii jest całkowita abstynencja. Ten rodzaj leczenia również dobrze się sprawdza. Jednak warto mieć na uwadze, że osoba uzależniona nadal przebywa w pierwotnym środowisku, które może nie służyć procesowi leczenia.
Terapia ambulatoryjna to dalsze kontynuowanie leczenia po zakończonej terapii dziennej bądź stacjonarnej. Pacjent kierowany jest do grup samopomocowych np. klub abstynenta czy grupa anonimowych alkoholików. Tutaj dana osoba zgłasza się samodzielnie. Terapia ambulatoryjna to cykliczne spotkania grupowe i indywidualne. Dodatkowo mogą to być także spotkania rodzinne. Zajęcia odbywają się 2-3 razy w tygodniu i trwają zazwyczaj od 12 do 24 miesięcy. Leczenie ambulatoryjne odbywa się w poradniach, przychodniach specjalistycznych oraz gabinetach prywatnych.
Terapia w ośrodku zamkniętym polecana jest przede wszystkim tym osobom, które muszą odciąć się od dotychczasowego środowiska. Dodatkowo jest to dobry wybór dla tych, którzy mają problemy z utrzymaniem abstynencji. Ten rodzaj terapii jest najczęściej polecany przez specjalistów i ma najwięcej korzyści. Całodobowy pobyt w ośrodku pozytywnie wpływa na cały proces leczenia. Co więcej, w razie konieczności leczenie uzależnienia wzmacniane jest farmakologią, której zadaniem jest łagodzenie objawów odstawiennych. Z kolei terapia dzienna wiąże się z koniecznością powrotu do domu i środowiska po zakończonych spotkaniach. W tym przypadku o utrzymanie abstynencji może być znacznie trudniej, a jest to warunek konieczny, aby uczestniczyć w spotkaniach.
Nie ma jednego określonego schematu, który zawsze byłby skuteczny w leczeniu uzależnienia. Właśnie dlatego, tak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. To przede wszystkim wysłuchanie, zrozumienie i wsparcie, jakie oferują terapeuci. Chcąc, aby leczenie było skuteczne, konieczne jest dotarcie do sedna problemu, które spowodowało uzależnienie. Tylko takie podejście terapeutyczne, połączone z motywacją do zerwania z nałogiem, daje możliwość wyjścia z uzależnienia i utrzymanie abstynencji. Właśnie dlatego prywatny ośrodek leczenia uzależnień jest najczęściej polecaną formą terapii.
Wybór odpowiedniej formy terapii, w dużej mierze powinien być zależny od stopnia uzależnienia oraz środowiska, w jakim na co dzień przebywa nałogowiec. Optymalnym rozwiązaniem będzie pobyt w placówce zamkniętej, po której nastąpi terapia ambulatoryjna.