Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Co zrobić, gdy alkoholik po terapii wraca do picia?
Przebudzenie - 26.01.2023
Alkoholizm to trudna i złożona choroba, która wymaga profesjonalnego podejścia. Mowa tutaj zarówno o specjalistycznej pomocy, jak i pełnym zaangażowaniu alkoholika. Proces trzeźwienia również jest złożony i wymaga zaangażowania oraz silnej motywacji. Jednak powrót do spożywania alkoholu jest częstym zjawiskiem, zatem dlaczego alkoholik pije?
Spis treści
Leczenie choroby alkoholowej w ośrodku jest niezwykle ważnym krokiem, pozwalającym na abstynencję. Jednak to dopiero początek życia w trzeźwości. Po zakończonej terapii osoba uzależniona zmaga się z szeregiem przeciwności oraz trudności, z którymi musi sobie radzić na co dzień. Początkowo leczenie przynosi zamierzone efekty, jednak każdy alkoholik mierzy się z tzw. fazą muru, która występuje w procesie trzeźwienia. To najtrudniejszy czas, w którym najczęściej dochodzi do nawrotów choroby. Objawia się spadkiem samopoczucia, wahaniami nastroju, a także dyskomfortem psychicznym i fizycznym. To właśnie wtedy pojawiają się wątpliwości dotyczące swojego zachowania oraz możliwości wytrwania w trzeźwości. To trudny czas, który uświadamia osobie uzależnionej, że utrzymanie abstynencji nie rozwiąże wszystkich problemów, konieczne jest dalsze zaangażowanie i praca nad samym sobą. Zaprzestanie picia to dopiero początek drogi, trzeba jeszcze odbudować relacje rodzinne czy wrócić na ścieżkę zawodową. Pojawiają się kolejne wyzwania czy przytłoczenie rzeczywistością, stąd też dochodzi do nawrotu w spożywaniu alkoholu. Innym powodem może być niestosowanie się do zaleceń terapeuty czy zamknięcie się na doświadczenia innych trzeźwiejących alkoholików. Rezygnacja z mitingów również będzie działać na niekorzyść.
Przeczytaj także: Podwójna osobowość alkoholika – jakie cechy wyróżniamy?
Terapia alkoholowa, nawet ta najlepsza nie gwarantuje zachowania abstynencji do końca życia. Wszystko zależne jest od samej osoby uzależnionej. Zatem dlaczego alkoholik wraca do picia? Powodów może być wiele, jednak najczęściej związane są z brakiem motywacji wewnętrznej oraz chęcią podjęcia próby kontrolowania swojego picia. Często zdarzają się sytuacje, w których nałogowiec zgłasza się na terapię pod wpływem innych osób, najczęściej współmałżonka, który zagroził rozwodem i rozpadem rodziny. W takim przypadku mamy do czynienia z motywacją zewnętrzną. Osoba uzależniona nie zgłosiła się na leczenie z własnej woli, lecz było to spowodowane innym czynnikiem. Brakuje tu więc wewnętrznej motywacji, która jest kluczowa w utrzymaniu abstynencji. W drugim przypadku powstaje pytanie, czy alkoholik może wrócić do kontrolowanego picia? Wiele osób błędnie myśli, że przebyta terapia pozwoliła zrozumieć problem, a więc i panować nad nim. W ten sposób sięgają po napoje procentowe, myśląc, że są w stanie zapanować nad ilością i częstotliwością picia. Nic bardziej mylnego. Początkowo są to małe ilości, jednak z czasem zwiększa się zarówno dawka, jak i częstotliwość picia i alkoholik ponownie zaczyna się upijać.
Alkoholik po terapii nieustannie walczy z pokusą.
Jak ma reagować żona, kiedy dostrzeże, że jej mąż pije po kryjomu? Jak postępować z alkoholikiem? To trudne chwile, które powodują powrót przykrych wspomnień i doświadczeń, nagle całe życie się załamuje. Jednak kluczowa jest szybka reakcja tak, aby dotychczasowa praca i poświęcenie, które wiązało się z uczestnictwem w terapii, nie zostało zaprzepaszczone. W pierwszej kolejności warto skontaktować się z terapeutą i przedyskutować swój nawrót oraz jego powody. W przypadku ostrego powrotu do picia konieczne będzie ponowne odbycie leczenia w ośrodku terapii uzależnień. Tutaj należy rozpocząć od rozmowy z trzeźwym alkoholikiem o nawrocie choroby oraz konieczności ponownej terapii. Warto także zastanowić się nad motywacją wewnętrzną, która jest istotna w całym procesie. Niemniej jednak wsparcie najbliższych będzie kluczowe.
Zapicie po terapii to powrót do spożywania alkoholu. Początkowo mogą to być małe ilości, jednak alkoholik szybko traci kontrolę i ponownie zaczyna się upijać. To bardzo trudny moment, który niesie za sobą wiele negatywnych skutków nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również jej najbliższych. Stąd też kluczowe jest, aby przestrzegać zaleceń terapeutów oraz regularnie uczęszczać na spotkania grupy AA.
Trzeźwienie to proces, który wymaga pełnego zaangażowania oraz motywacji w utrzymaniu abstynencji. Osoba uzależniona musi być gotowa na podejmowanie nowych wyzwań. To również budowanie na nowo własnej wartości i poznawanie samego siebie.