Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

osrodekprzebudzenie@gmail.com       |       +48 733 123 300       |       +48 695 415 873

Blog / Z czym wiąże się przedawkowanie leków?

mężczyzna przyjmuje leki

Z czym wiąże się przedawkowanie leków?

Przebudzenie - 28.04.2020

Przedawkowanie leków antydepresyjnych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych, czy na serce niesie ze sobą szereg konsekwencji. Od wielu lat niewiele się zmieniło, ponieważ przedawkowanie leków to jeden z najstarszych i najpowszechniejszych skutków stosowania leków farmaceutycznych. Czym jest lekomania i jakie są konsekwencje nadużywania leków?

Czym jest lekomania?

Żyjemy w czasach, w których na masową skalę występuje zjawisko tzw. lekomanii. Jest to nawykowe nadużywanie spożywania leków, które prowadzi do uzależnienia. Zależność lekowa lub lekozależność to stan psychiczny i fizyczny osób, które odczuwają silną potrzebę zażywania leku lub leków w celu doznania oczekiwanego stanu, lub aby uniknąć nieprzyjemności związanych z brakiem zażycia leku.

Rozwój chemii spowodował, że na rynku pojawia się coraz więcej środków farmakologicznych dostępnych “od ręki”, których spożywanie prowadzi do lekomanii, która przez wielu uczonych jest nazywana narkomanią nowego typu. Uzależnienie od brania leków jest o tyle niebezpieczne, że niebezpieczeństwo zwiększa się proporcjonalnie do okresu przyjmowania leku. Chory z czasem przyjmuje coraz większe dawki, co nasila niebezpieczeństwo przedawkowania leków. W konsekwencji u osoby uzależnionej występują różne działania niepożądane i zatrucia. Ponadto nadużywanie leków często kończy się śmiercią.

Wiele badań wskazuje na to, że u lekomanów dwukrotnie częściej  stwierdza się uczucie frustracji i niezadowolenia z życia niż w grupie porównawczej. Co więcej, testy potwierdzają, że zjawisko uzależnienia się od leków dotyczy coraz młodszych osób.

 

leki przeciwbólowe

 

Jakie są konsekwencje nadużywania leków?

Istotą lekomanii jest nieodparta chęć i potrzeba zażycia leku. Wypracowanie nawyku i zachowania szukania pożądanej substancji za wszelką cenę prowadzi do nadużywania leku, co często powoduje zmiany w organizmie, w tym odwodnienie i ogólne wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Nadużywanie leków w konsekwencji prowadzi do nałogu, jakim jest zależność lekowa.

Konsekwencje nadużywania leków są poważne. Dotykają zarówno ludzi starszych, jak i młodszych. Powolny proces zależności lekowej można zauważyć u osób, które nadmiernie zażywają leki, a dodatkowo:

  • mają nadciśnienie tętnicze,
  • stale odczuwają zmęczenie,
  • niszczą swoje relacje z przyjaciółmi i rodziną,
  • mają problemy z zachowaniem higieny snu,
  • mają problem ze skupieniem się i racjonalnym myśleniem,
  • wykazują zaburzenia umysłowe i problemy z pamięcią,
  • mogą mieć problemy z zachowaniem równowagi, wiotczeniem mięśni.

Ponadto długotrwałe przyjmowanie leków bez potrzeby powoduje:

  • uszkodzenia wątroby i nerek,
  • problemy psychiczne, takie jak np. utrata zainteresowań i obojętność,
  • wzrost tolerancji na lek, który z czasem jest przyjmowany w coraz większych dawkach.

 

nadużywanie leków

 

Skutki przedawkowania leków

Już 10 lat temu statystyki ze Stanów Zjednoczonych potwierdzały, że prawie 500 tys. wizyt na ostrym dyżurze dotyczyło niewłaściwego stosowania leków lub przedawkowania. 30 tys. osób zmarło z powodu nadużycia leków przepisanych na receptę, z czego dużą część stanowiło przedawkowanie leków przeciwbólowych.

Podobnie jest w Polsce, ponieważ substancje zawarte w lekach powodują zniknięcie bólu. Dzięki temu osoba, która zażywa leki, odczuwa stan euforii, od którego nie sposób się nie uzależnić, jeśli występuje często. Popyt na leki w Polsce stale rośnie. Szacuje się, że Polacy przyjmują ponad 2 miliardy leków rocznie, przez co nasz kraj jest w czołówce państw Europy.

Ciężko wskazać jednak ogólne skutki nadużywania leków. W zależności od przyjmowanej substancji mogą być one różne. Wszystkich lekomanów łączy jednak podobna przyczyna nadmiernego przyjmowania leków, która może doprowadzić nawet do śmierci.

Lekoman przyjmując daną substancję do organizmu, uczy się mechanizmu nagradzania go za to zachowanie. Jak czytamy u D. Virtue i R. Reeves w “Życie bez bólu: Naturalne i duchowe sposoby eliminowania bólu fizycznego”: “Nieracjonalny umysł daje się skusić do wzięcia większej liczby tabletek, żeby wpaść w jeszcze większy błogostan”.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873