Prywatny ośrodek leczenia uzależnień | Ośrodek Przebudzenie Wrocław
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Prywatna klinika
leczenia uzależnień
Blog / Z czym wiąże się przedawkowanie leków?
Przebudzenie - 28.04.2020
Przedawkowanie leków antydepresyjnych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy na serce, niesie ze sobą szereg konsekwencji. Od wielu lat niewiele się zmieniło, ponieważ przedawkowanie leków to jeden z najstarszych i najpowszechniejszych skutków stosowania leków farmaceutycznych.
Czym jest lekomania i jakie są konsekwencje nadużywania leków? Czy zatrucie lekami jest niebezpieczne i jaka jest śmiertelna dawka leków? Odpowiadamy.
Spis treści
Żyjemy w czasach, w których na masową skalę występuje zjawisko tzw. lekomanii. Jest to nawykowe nadużywanie spożywania leków, które prowadzi do uzależnienia. Zależność lekowa lub lekozależność to stan psychiczny i fizyczny osób, które odczuwają silną potrzebę zażywania leku lub leków w celu doznania oczekiwanego stanu, lub by uniknąć nieprzyjemności związanych z brakiem zażycia leku.
Lekoman, przyjmując daną substancję do organizmu, uczy się mechanizmu nagradzania go za to zachowanie. Jak czytamy u D. Virtue i R. Reeves w Życie bez bólu: Naturalne i duchowe sposoby eliminowania bólu fizycznego:
“Nieracjonalny umysł daje się skusić do wzięcia większej liczby tabletek, żeby wpaść w jeszcze większy błogostan”.
Wielu badaczy i psychologów zastanawia się jakie podłoże ma lekomania. Badania wskazują na to, że u lekomanów dwukrotnie częściej stwierdza się uczucie frustracji i niezadowolenia z życia niż w grupie porównawczej. Co więcej, testy potwierdzają, że zjawisko uzależnienia się od leków dotyczy coraz młodszych osób.
Skłonność do uzależniania od leków wykazuje wielu chorych na depresje i inne zaburzenia lękowe. W grupie ryzyka są też osoby znerwicowane i z objawami psychosomatycznymi.
Co więcej, chociaż nie jest to reguła, to wielu specjalistów zauważa, że osoby nadużywające leków to często też osoby uzależnione od alkoholu, amfetaminy, opiatów itd. Lekomania może dotyczyć też osób, które często biorą leki lub suplementy w obawie o swoje zdrowie, ale bez konsultacji z lekarzem.
Nie. Zawarte w tabletkach nasennych substancje mają wprawić organizm w błogość i ułatwić zasypianie. Zwykle są to leki o krótkotrwałym działaniu z grupy imidazopirydyn lub leki z grupy benzodiazepin. Ich działanie nie tylko ułatwia zasypianie, ale ma też poprawić jakość i długość snu, zmniejszyć liczbę przebudzeń w nocy, a także ukoić nerwy.
Przeczytaj także: Antybiotyk a alkohol – fakty i mity
Alkohol nawet w najmniejszych ilościach nie powinien być łączony z tabletkami nasennymi. Takie połączenie doprowadza organizm do skrajnego wyczerpania, powodując zaburzenia funkcji motorycznych, utratę krzepliwości krwi i problemy z krążeniem lub z oddychaniem, a także może powodować luki w pamięci. Co więcej, zażycie leków w połączeniu z alkoholem w skrajnych przypadkach może skutkować nawet śmiercią.
Uzależnienie od brania leków jest o tyle niebezpieczne, że niebezpieczeństwo lekomanii zwiększa się proporcjonalnie do okresu przyjmowania leku. Chory z czasem przyjmuje coraz większe dawki np. leków przeciwbólowych, co nasila niebezpieczeństwo przedawkowania leków. U takiej osoby występują działania niepożądane i zatrucia. Ponadto nadużywanie leków często kończy się śmiercią.
Rozwój chemii spowodował, że na rynku pojawia się coraz więcej środków farmakologicznych dostępnych „od ręki”, których spożywanie prowadzi do lekomanii, która przez wielu uczonych jest nazywana narkomanią nowego typu. Uzależnienie najczęściej jest efektem regularnego przyjmowania leków, które mają działanie:
Konsekwencje nadużywania leków są poważne. Dotykają zarówno ludzi starszych, jak i młodszych. Powolny proces zależności lekowej można zauważyć u osób, które nadmiernie zażywają leki, a dodatkowo:
Ponadto, długotrwałe przyjmowanie leków bez potrzeby powoduje:
Istotą lekomanii jest nieodparta chęć i potrzeba zażycia leku. Wypracowanie nawyku i zachowania szukania pożądanej substancji za wszelką cenę prowadzi do nadużywania leku, co często powoduje zmiany w organizmie, w tym odwodnienie i ogólne wyczerpanie psychiczne i fizyczne.
Nadużywanie leków w konsekwencji prowadzi do nałogu, jakim jest zależność lekowa. Ciężko wskazać ogólne skutki nadużywania leków. W zależności od przyjmowanej substancji mogą być one różne. Pewne jest jednak to, że lekomani to grupa osób, które są szczególnie podatne na zatrucie lekami, zatrucie antybiotykiem czy zatrucie benzodiazepinami.
Już 10 lat temu statystyki ze Stanów Zjednoczonych potwierdzały, że prawie 500 tys. wizyt na ostrym dyżurze dotyczyło niewłaściwego stosowania leków lub przedawkowania. 30 tys. osób zmarło z powodu nadużycia leków przepisanych na receptę, z czego dużą część stanowiło przedawkowanie leków przeciwbólowych.
Oznacza to, że zatrucie antybiotykami jest tak samo możliwe jak zatrucie benzodiazepinami, czyli potocznie ogólnodostępnymi lekami. Podobnie jest w Polsce, ponieważ substancje zawarte w lekach powodują zniknięcie bólu. Dzięki temu osoba, która zażywa leki, odczuwa stan euforii, od którego nie sposób się nie uzależnić, jeśli występuje często.
Przeczytaj także: Czym charakteryzuje się uzależnienie od różnego rodzaju leków?
Popyt na leki w Polsce stale rośnie. Szacuje się, że Polacy przyjmują ponad 2 miliardy leków rocznie, przez co nasz kraj jest w czołówce państw Europy.
Aby uśmierzyć ból wiele osób chętnie sięga po popularne leki przeciwbólowe dostępne nie tylko w aptekach, ale też w sklepach z żywnością. Nawet niewielki ból może powodować problemy z koncentracją czy zniszczyć długo wyczekiwaną wycieczkę. Samoleczenie wydaje się wtedy zdecydowanie lepszą alternatywą, od wizyty u lekarza.
Trzeba jednak wiedzieć, że zażycie nadmiernej ilości dawki leków przeciwbólowych może powodować zatrucia lekami, które mają wiele negatywnych skutków ubocznych. Co więcej, przedawkowanie leków to jeden ze sposób na samobójstwo lekami, które często popełniają osoby uzależnione od leków, ale nie tylko.
Przyczyn lekomanii może być wiele. Od problemów psychicznych po złe wzorce wyniesione z domu. Podstawą leczenia lekomanii jest znalezienie źródła problemu i stopniowe uczenie się życia bez uzależnienia. Skutecznym rozwiązaniem jest leczenie lekomanii podczas terapii w ośrodku leczenia uzależnień.
Nie warto podejmować samodzielnych prób gwałtownego odstawienia leków, ponieważ może to mieć wiele przykrych konsekwencji. Przede wszystkim może wzmożyć głód lekowy, wprawić w zły nastrój, a nawet doprowadzić do samobójstwa lekami.