telefonZadzwoń do nas
733 123 300
Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Suchy kac – czym jest i jakie wywołuje objawy?

suchy kac

Suchy kac – czym jest i jakie wywołuje objawy?

Przebudzenie - 26.07.2022

3/5 - (1 vote)

U osób uzależnionych od alkoholu, trwałe trzeźwienie jest procesem, który wiąże się ze zmianą myślenia, zachowania i przeorganizowania swojego dotychczasowego życia. Każda osoba przechodzi ten stan w sposób indywidualny. Podczas trzeźwienia występują różne czynniki, które oddziałują na człowieka. Jednym z nich jest tzw. suchy kac, który stanowi poważne niebezpieczeństwo w utrzymaniu abstynencji i może doprowadzić do nawrotu choroby alkoholowej.

Uczucie kaca bez picia

Suchy kac można określić jako uczucie kaca bez picia. Jest to rzekomy bądź wtórny zespół abstynencyjny. Występuje wyłącznie u osób uzależnionych od alkoholu. Stan ten przypomina typowe objawy syndromu dnia następnego, z tą różnicą, że osoba uzależniona nie spożywała alkoholu. Mimo zachowanej abstynencji pojawiają się fizyczne dolegliwości, które zazwyczaj występują podczas kaca, spowodowanym nadmierną konsumpcją napojów procentowych. U niepijących alkoholików suchy kac pojawia się najczęściej w sytuacjach, które wcześniej były związane z regularną konsumpcją, np. imprezy towarzyskie. Mimo iż dana osoba nie spożywała alkoholu, to suchy kac może jej towarzyszyć następnego dnia rano. To samo dotyczy bodźców, które przypominają o piciu np. wizyta w sklepie monopolowym.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA TERAPIA LECZENIA ALKOHOLIZMU W NASZYM OŚRODKU

Niestety suchy kac wiąże się również z natrętnymi myślami dotyczącymi konsumpcji napojów procentowych. Osoba niepijąca odczuwa głód, który silnie oddziałuje na jej psychikę, obniżając przy tym samopoczucie. Jest to bardzo niebezpieczny stan, ponieważ po pierwsze świadczy o nawrocie choroby alkoholowej, a po drugie może powodować ciężką do powstrzymania chęć sięgnięcia po alkohol. Stąd też suchy kac jest szczególnie niebezpieczny dla suchego alkoholika.

Suchy alkoholik to osoba, która powstrzymuje się od picia, jednak na tym zaprzestała wprowadzanie zmian. Nie szuka sposobu, aby radykalnie odmienić swoje życie i znaleźć alternatywę na radzenie sobie z rzeczywistością. Dodatkowo nie podejmuje prób zmiany sposobu myślenia oraz poradzenia sobie z lękiem. Stąd też suchy alkoholik nadal tkwi w tym, co doprowadziło go do uzależnienia. W praktyce oznacza to zaprzestanie picia tylko na jakiś czas, ponieważ brak wprowadzenia w swoim życiu podstawowych zmian doprowadzi do nawrotu uzależnienia.

Suchy kac – objawy

Objawy suchego kaca są identyczne, jak te, które występują następnego dnia po nadmiernym spożyciu alkoholu. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

  • odwodnienie;
  • ból i zawroty głowy;
  • suchość w ustach;
  • nudności;
  • złe samopoczucie;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • brak apetytu;
  • nadmierna potliwość.

Oprócz wymienionych objawów może również wystąpić silna potrzeba konsumpcji inaczej zwana głodem alkoholowym. To bardzo trudne do przezwyciężenia uczucie, które często towarzyszy trzeźwiejącym alkoholikom.

suchy kac objawy

Suchy kac można określić jako uczucie kaca bez picia

Ile trwa suchy kac?

Fizyczne objawy suchego kaca mijają dość szybko. Zazwyczaj trwają do kilku godzin. Niestety znacznie poważniejszym problemem jest głód alkoholowy. Osobom uzależnionym towarzyszy silna potrzeba konsumpcji napojów procentowych. To bardzo trudny czas, który wymaga ogromu silnej woli i samozaparcia. Poczucie przymusu spożycia alkoholu trwa znacznie dłużej i może spowodować ponowne sięgnięcie po kieliszek. Tutaj kluczowa jest szybka reakcja osoby uzależnionej i odpowiednia terapia.

Przeczytaj także: Odwodnienie organizmu po alkoholu

Suchy kac – leczenie

Samemu ciężko jest przetrwać objawy suchego kaca. Fizyczne symptomy z czasem ustępują, niestety pozostaje chęć sięgnięcia po alkohol. Nawrót choroby jest ściśle powiązany z procesem zdrowienia. W sytuacji, kiedy objawy uzależnienia występują w trakcie abstynencji, wówczas dana osoba może mieć problem z prawidłowym funkcjonowaniem. Skłonność do nawrotu jest naturalną częścią procesu zdrowienia i nie trzeba się jej wstydzić. Warto otwarcie i uczciwe o tym mówić oraz odpowiednio zająć się tym problemem. Każda osoba zmagająca się z syndromem suchego kaca powinna uczestniczyć w spotkaniach grupy AA. Właśnie podczas mitingów omawia się takie przypadłości i wymienia doświadczeniami, które mają podpowiedzieć, jak radzić sobie z suchym kacem. Dla osób, które wolą inną alternatywę, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do ośrodka leczenia uzależnień. Specjaliści dobiorą indywidualną terapię i pomogą stanąć na nogi.

Życie w trzeźwości to proces, który wymaga wielu poświęceń. Niestety nawet silnie zmotywowani abstynenci mogą borykać się z suchym kacem. Warto natychmiast reagować na pojawiające się objawy i udać się po specjalistyczną pomoc.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873