Problemy z pamięcią u alkoholika – poznaj pierwsze objawy

Osoba uzależniona od alkoholu zazwyczaj dobrze się maskuje, nie dając po sobie znać, że coś jest nie tak. Jednym z pierwszych objawów jest kłopot z pamięcią krótkotrwałą, czyli to, co dana osoba robiła, bądź co się z nią działo od kilku do kilkunastu godzin wcześniej. W jaki sposób można zdiagnozować ten problem i kiedy należy skonsultować się ze specjalistą?

W jaki sposób zmienia się mózg alkoholika?

Objętość substancji szarej w mózgu zmniejsza się pod wpływem nadmiernego i długotrwałego pica napojów wysokoprocentowych. Dzieje się to w dwóch miejscach: w środkowej korze przedczołowej i strukturze anatomicznej mózgu znajdującej się w głębi bruzdy bocznej, która odgrywa ważną rolę w procesach kontroli poznawczej, emocjonalności, decyzyjności i pamięci. Uszkodzenia mózgu mogą wynikać także z niedoboru witaminy B1 w organizmie alkoholika, która odpowiada za prawidłowe działanie tego organu.

Jak zmiany wpływają na osobę uzależnioną?

Wyniszczony alkoholem organizm może mierzyć się z psychozą Korsakowa. To chroniczny syndrom, który może doprowadzić do śmierci osobę uzależnioną. Pacjenci borykają się z rozdrażnieniem, osłabieniem, trudnością nauki nowych rzeczy, chodzeniem, koordynacją, a także z pamięcią, która stale się pogarsza.

Pamięć u alkoholika

Utrata pamięci bądź nieprawidłowy ciąg chronologiczny zdarzeń to bardzo częsty objaw zatrucia alkoholem. Już nawet niewielkie jego ilości spożyte w krótkim czasie oraz na pusty żołądek mogą doprowadzić do znacznych luk w pamięci krótkotrwałej, a nawet do utraty przytomności. Im większa dawka wypitej substancji psychoaktywnej, tym możliwość uszkodzenia mózgu jest wyższa.

Osoby uzależnione mogą cierpieć na utratę pamięci nawet po spożyciu niewielkiej ilości mocnych trunków. Dzieje się tak, ponieważ długotrwale niszczony organizm łatwiej się poddaje szkodliwemu działaniu napojów wysokoprocentowych. Jeśli jednak problemy z pamięcią krótkotrwałą pojawiają się regularnie, jest to jasny sygnał, że dana osoba systematycznie nadużywa alkoholu. Badania pokazują, że to kobiety są bardziej narażone na zaniki pamięci, niż mężczyźni. Dzieje się tak, ponieważ wynika to z różnic w procesie metabolizmu alkoholu.

uzależnienie i problemy z pamięcią

Demencja alkoholowa – co to jest, jak diagnozować i jak leczyć?

Mimo że wyrażenie demencja kojarzy się z osobami w podeszłym wieku, to schorzenie wywołane alkoholem może dotknąć ludzi nawet w średnim wieku. Osoby zagrożone tą chorobą to mężczyźni wypijający co najmniej 50 jednostek alkoholu, a kobiety 35 jednostek tygodniowo. Jedna jednostka napoju wysokoprocentowego to 10 -12,5g czystego alkoholu etylowego. 50 jednostek alkoholu to 28 dużych piw bądź niecałe 7 butelek wina, a 35 jednostek to 20 dużych piw lub niecałe 5 butelek wina.

W procesie leczenia bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej odstawić napoje psychoaktywne i rozpocząć rehabilitację. Specjaliści weryfikują, czy dana osoba cierpi na demencję alkoholową za pomocą specjalnych testów. Jednakże bliscy alkoholika również mogą sprawdzić, czy osobę uzależnioną dotyczy dana choroba.

Wystarczy polecić im przygotowanie posiłku, podczas którego zadzwoni telefon. Jeśli po odebraniu komórki dana osoba wróci do gotowania, to wszystko z nią w porządku. Jednak gdy zacznie robić coś zupełnie innego, wtedy mamy do czynienia z demencją alkoholową. Można również osobę potencjalnie chorą bacznie obserwować podczas wykonywania takich czynności jak: ubieranie się, mycie, ocenianie poziomu ryzyka w życiu codziennym bądź gotowania. Kiedy tylko zobaczymy, że dana osoba ma problemy z wyżej wymienionymi czynnościami, to warto od razu skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza, gdy mamy świadomość, że chory jest uzależniony od alkoholu.

Napoje wysokoprocentowe mają bardzo szkodliwe działanie na mózg, powodując liczne schorzenia i choroby. Jednym z pierwszych objawów jest zanik pamięci krótkotrwałej. Dzieje się tak, gdy dana osoba wypije  za szybko i zbyt dużą ilość alkoholu. Im częściej i więcej dana osoba pije, tym proces pamięciowy staje się słabszy, aż może dojść do demencji alkoholowej. Kiedy w trakcie wykonywania danej czynności nastąpi inna, osoba cierpiąca na demencję nie powróci już do poprzedniego zadania. Gdy tak się stanie, należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

OSTATNIE WPISY

Fakty i mity na temat zażywania narkotyków

Rozwój technologii umożliwił ogólny i łatwy dostęp do informacji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych i cennych danych na temat szkodliwości narkotyków. Niestety dostępne są również fałszywe wpisy, które przedstawiają pozytywne działania substancji...

Pierwsze kroki do trzeźwości: Jak zacząć proces odwyku?

Alkoholizm to poważna choroba, która często prowadzi do śmierci uzależnionego. Odbija się ona na życiu rodzinnym oraz zawodowym i powoduje wiele różnych problemów. Walka z nałogiem nie jest łatwa i wymaga dużego samozaparcia oraz pomocy z zewnątrz. Pierwszym krokiem...

Jak wygląda odwyk alkoholowy w Ośrodku „Przebudzenie”

Odwyk alkoholowy jest złożonym procesem, który wymaga pełnej współpracy pomiędzy osobą uzależnioną a psychoterapeutami. Kluczowe jest zatem opracowanie stosownego programu leczenia, który przyniesie pożądane rezultaty. Ośrodek „Przebudzenie” oferuje swym podopiecznym...

Wieczorna lampka wina – czy jest to oznaka alkoholizmu?

Alkoholizm jest chroniczną, postępującą chorobą, która rozwija się zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. U jej podstaw leży nadmierne, niekontrolowane spożycie alkoholu. Uważa się, że alkoholizm w dużej mierze stanowi konsekwencję problemów, z jakimi...

Fakty i mity na temat odwyku alkoholowego

Wokół osób uzależnionych oraz samej terapii krąży wiele mitów, które są bezmyślnie powielane. Część z nich może skutecznie zniechęcić do podjęcia walki o zdrowie i życie w trzeźwości. Warto zatem dokładnie zaznajomić się z tematem odwyku alkoholowego oraz obalić...

Podejrzenie nerwicy lękowej – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Zdrowie psychiczne już dawno przestało być tematem tabu. Zaburzenia diagnozowane są coraz częściej i dotykają osób w różnym wieku, niezależnie od statusu, płci czy wykształcenia. Nerwica lękowa oddziałuje na naszą codzienność, skutecznie ją utrudniając. Nieustający...