Loader

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień   |   Ośrodek Przebudzenie Wrocław

ikonka e-mailosrodekprzebudzenie@gmail.com       |       ikonka telefonu+48 733 123 300       |       ikonka telefonu+48 695 415 873

Blog / Czym jest amnezja alkoholowa i jakie są jej objawy?

amnezja alkoholowa

Czym jest amnezja alkoholowa i jakie są jej objawy?

Przebudzenie - 19.01.2021

5/5 - (1 vote)

Długotrwałe spożywanie alkoholu niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jedną z nich jest wystąpienie amnezji alkoholowej. Dochodzi do poważnych uszkodzeń mózgu, które są w dużym stopniu nieodwracalne. U alkoholików pojawia się również zaburzenie, określane zespołem Korsakowa. Z czym on się wiąże? Jakie są objawy amnezji alkoholowej?

Amnezja alkoholowa – czym jest i jak ją rozpoznać?

Inne określenie na amnezję alkoholową to tzw. palimpsesty alkoholowe. Dolegliwość ta oznacza, że w wyniku uszkodzenia hipokampu, wywołanego nadmiernym spożywaniem alkoholu, chory nie jest w stanie przypomnieć sobie rzeczy, które robił i mówił, będąc w stanie nietrzeźwości.

Upośledzona zostaje zdolność przenoszenia wspomnień z pamięci długotrwałej do krótkotrwałej. Częstym objawem są też nietypowe zachowania – osoba nietrzeźwa dopuszcza się zachowań niemoralnych, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego (kradzieże, akty wandalizmu), często nieleżących w jej naturze. Amnezja alkoholowa może wystąpić również po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu.

Wpływ alkoholu na funkcjonowanie mózgu

Na ogół wiemy, jak zachowuje się osoba będąca pod wpływem alkoholu. Jest nierzadko wulgarna, agresywna, ma chwiejny chód, bełkocze, ulega emocjom, które potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie.

Wszystko to i wiele innych objawów jest właśnie skutkiem tego, jak alkohol oddziałuje na nasz mózg. Jako że wykazuje on taką cechę jak neuroplastyczność, jest on do pewnego stopnia zdolny do regeneracji, dzięki czemu jednorazowe upicie raczej nie upośledzi jego funkcjonowania do końca życia. Niestety, gdy mówimy o długotrwałym i nadmiernym piciu, dochodzi do wielu uszkodzeń, których często nie da się już naprawić.

Alkohol wpływa między innymi na centralny układ nerwowy. Degradacji ulega ilość połączeń nerwowych, znacznie osłabiają się zdolności intelektualne, prowadząc nierzadko do otępienia.

Alkohol ma niebagatelny wpływ na układ limbiczny, odpowiadający za pamięć, koncentrację oraz kontrolowanie emocji, dlatego właśnie osoby nietrzeźwe często nad sobą nie panują. Dochodzi do zakłóceń w równowadze białkowej, utrzymywanej w ciele migdałowatym, co sprawia, że wiele osób uzależnionych od alkoholu zmaga się z pojawiającymi się stanami lękowymi.

Czym jest psychoza Korsakowa?

Zespół Korsakowa następuje na skutek niedoboru tiaminy, który jest wywoływany m.in. przez alkoholizm. Chorzy mają uszkodzoną tkankę mózgową, co w najcięższych przypadkach uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie, a nawet prowadzi do śmierci.

Jednym z objawów jest niezdolność do przypomnienia sobie niedawnych zdarzeń z przeszłości, a nawet wypieranie ich sytuacjami, które nigdy się nie zdarzyły, z jednoczesnym przekonaniem, że tak właśnie było. Pojawiają się kłopoty ze zrozumieniem i zapamiętaniem nowych informacji, mieszanie przeszłości i teraźniejszości, gubienie wydarzeń w czasie, częstymi objawami są także lęk i apatia.

Zaburzenie jest często określane również mianem zespołu Wernickego-Korsakowa, dlatego, że psychoza jest często poprzedzona objawami pochodzenia neurologicznego, jakie zaliczane są do tzw. encefalopatii Wernickego. Ruchy osoby chorej są nieskoordynowane, pojawia się oczopląs czy też podwójne widzenie.

Jakie są szanse na wyleczenie amnezji alkoholowej?

Osoby, które w porę zrozumieją, że cierpią na amnezję alkoholową, mają całkiem duże szanse na wyzdrowienie – lecz niekoniecznie musi być ono całkowite. Aby wyleczyć amnezję alkoholową, nie możemy jej przede wszystkim lekceważyć.

Konieczne jest skonsultowanie się z ośrodkiem leczenia uzależnień. Aby zwalczyć amnezję alkoholową, trzeba po prostu wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu. Pamiętajmy jednak, że jeśli dolegliwość jest już w zaawansowanym stadium, konieczna jest również konsultacja z neurologiem.

Jak leczyć zespół Korsakowa?

Leczenie polega na uzupełnieniu niedoborów substancji odżywczych, m.in. tiaminy, magnezu i potasu. Terapia jest nierzadko uzupełniana również o leki poprawiające pamięć i koncentrację. Obok tego, jeśli zespół Korsakowa wystąpił z powodu alkoholizmu, równolegle stosowane jest oczywiście także leczenie z uzależnienia. Najlepsze rokowania będą oczywiście u osób, które zareagowały na wczesnym etapie choroby. Pamiętajmy jednak, że jest to choroba, którą można jedynie zatrzymać – obecnie nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia. Niepodjęcie leczenia prowadzi do śmierci.

☏ +48 733 123 300
☏ +48 695 415 873